Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 17:14
Problém: napojit generátor na build systém je těžké.Asi tak dva radky do makefile?
mluvím tu o případu, kdy je kód generován v rámci all targetu. To sebou nese nutnost dalších závislostí, takže další řádky v configure.ac, nemožnost experimentovat s vygenerovaným kódem, .... Stejně tak není možné projekt přeložit na vašem malém armu bez věcí jako gsl a zproject.Ze se kod generuje v ramci all targetu nevylucuje: 1) Moznost distribuovat uzivatelum baliky s predgenerovanym kodem (cimz odpadaji zavislosti a nutnost testu v configure.ac). 2) Mit navic target ktery pouze predgeneruje kod (takze je mozne ho pak pouzit pro pripraveni baliku pro uzivatele ci pro preklad na malem ARMu). 3) Nebrani vyvojarum experimentovat s vygenerovanym kodem (dokud neupdatuji puvodni zdroj, tak make nema duvod pregenerovat generovany kod).
function(cxx_detect_cflags out) set(out_array ${${out}}) foreach(flag ${ARGN}) string(REGEX REPLACE "[-=:;/.]" "_" flag_signature "${flag}") check_cxx_compiler_flag(${flag} "__CxxFlag_${flag_signature}") if(${__CxxFlag_${flag_signature}}) list(APPEND out_array "${flag}") endif() endforeach() set(${out} "${out_array}" PARENT_SCOPE) endfunction() function(cxx_detect_standard out) set(out_array) cxx_detect_cflags(out_array "-std=c++14" "-std=c++11" "-std=c++0x") # Keep only the first flag detected, which keeps the highest version supported. if(out_array) list(GET out_array 0 out_array) endif() set(out_array ${${out}} ${out_array}) set(${out} "${out_array}" PARENT_SCOPE) endfunction()Pouziti jednoduche:
MY_CFLAGS="..." cxx_detect_standard(MY_CFLAGS) cxx_detect_cglags(MY_CFLAGS "-fno-keep-static-consts")Nerikam, ze to je super reseni a ze by to neslo deklarativne, ale ... Muj nejvetsi problem s cmake je ten idiotsky jazyk, ktery nema ani 'return'.
Tyto nastroje co pouzivaji deklarativni pristup failujou uz pri prvnim netrivialnim pozadavku.
Scons a zejmena GYP jsou moje nocni mura.Trochu rozpor, ne? GYP neznam, ale se SCons, kdyz potrebujes neco netrivialniho, prejdes do normalniho proceduralniho programovani a mas po problemu. Ve srovnani s tim mi prisly make+autotools jako generator problemu.
problémy s cmake/autotools/whatever za problémy se zproject...jo. Sem ze stare skoly a proto mam radu problemu s temito 'pomuckami'. Napr. predevcirem jsem chtel rozchodit na centos5 nejnovejsi podofo paket. (protoze jsem vubec necekal, ze bude na epelu existovat startsi verze jako rpm-ko). Nejdrive jsemm si musel nainstalovat cmake28 (cmake nestacil) a pak to hlasilo, ze konfigurace se nepovedla protoze .... Takze jsem jeste zkusil centos6 a zase jine hlasky. Musim rict, ze to jsem fakt necekal, tyhle systemy musi byt preci naprosto blbovzdorne, jestlize podle navodu odsadim ty prikazy a ono to nefunguje a ani nerekne, co mam delat, tak to by bylo lepsi predat seznam tech zdojaku a clovek si to prelozi sam. Fakt hruza.
Co se týče zproject, připadá mi, že bych tím jen vyměnil problémy s cmake/autotools/whatever za problémy se zprojectJa mam pocit, ze to ma tento vyvoj: 1) Programator chce programovat, ale moc nezna make. 2) Pouzije automake, zkopiruje nekde par sablon, a ve vysledku tam ma make a automake, kterym obema moc nerozumi. 3) V dalsi fazi tam prida zproject, takze ve vysledku tam bude make, automake a zprojekt, pricemz ten programator kloudne nezna ani jedno z toho. 4) Pokud by chtel pridat nejakou neobvyklou vlastnost, tak bude muset vyresit v zproject, aby to generovalo spravne predpisy pro automake, aby ten generoval spravne predpisy pro make, takze to radsi vzda. 5) V konecnem dusledky by asi udelal lip, kdyby si rovnou precetl manual ke GNU make a napsal to primo v tom.
4) Pokud by chtel pridat nejakou neobvyklou vlastnost, tak bude muset vyresit v zproject, aby to generovalo spravne predpisy pro automake, aby ten generoval spravne predpisy pro make, takze to radsi vzda.Lepší postup je šťouchat do autotools tak dlouho, až dělají to, co potřebuji. A potom výsledek nakopírovat do zproject a nahradit konkrétní jména za
$(proměnné)
. Pak napsat make code
pro finální test skriptu a udělat pull request.
5) V konecnem dusledky by asi udelal lip, kdyby si rovnou precetl manual ke GNU make a napsal to primo v tom.Akorát při použití zproject má člověk rovnou strukturu projektu (include/, src/, doc/), viditelnost symbolů, správně vyřešené závislosti na dalších knihovnách, podporu unit testů, podporu code coverage, callgrind a valgrind, automatické generování dokumentace, verzování ABI i API, ... a to mluvím jenom o ekvivalentu GNU make předpisu. Jinak je podpora pro docker file, Travis testy, balíkářské informace pro Debian, RedHat, bindingy pro Javu, Python, Lua, Ruby, NodeJS a Qt/QML, build předpis pro Visual Studio a jiné.
Ovšem generování kódu má obvykle mezi programátory špatnou pověst. Ať vygenerovaný, či ne, kód je kód a bude obsahovat chyby. Opravovat chybu v generátoru bývá těžké. Napojit generátor na build systém je složité. V praxi se tak generování používá u magických věcí jako Google Protocol Buffers, nebo msgpack.Nad timto se musi nejeden lispar pousmat. ;-]
To dává smysl - nevšiml jsem si, že by kromě posměšků nad ostatnímy jazyky produkovali lispaři někdy něco jiného.Asi jsi malo vsimavy. Kazdopadne tech 50+ let posmesku ma neco do sebe a uz zacina sklizet ovoce. Staci se podivat, jak vypadaly mainstreamove jazyky na prelomu tisicileti, kdy for-cyklus byl pomalu nejslozitejsi konstrukt, a jak vypadaji jazyky dnes, ... ta mas samou lambdu, map, line vyhodnocovane kolekce, atd. Mozna se casem dobereme toho, ze se rozumne pouzitelna makra (generatory kodu) stanou integralni soucasti jazyka a metod vyvoje a nebude to budit takove pozdvizeni, jako kdyz nekdo z XML generuje kod v cecku.
trousením těchto osvícených mouder do diskusíTy snad delas neco jineho? Nedelas. Delas to same a dukazem toho jsou i prispevky v diskusi pod timto blogpostem.
:-/
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.