Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Ano, nasazení Linuxu ve státní správě může zefektivnit chod úřadu .
Není tomu ani týden, co naší politickou scénou zahýbala bitcoinová kauza. Všude se řeší, jak ten Tomáš Jiříkovský k těm bitcoinům přišel, ale nikdo se neptá, kdo ty bitcoiny vlastně koupil!
Věděli jste, že pokaždé, kdy nahlásíte bezpečnostní incident, tak umře jeden občan čínské lidové republiky?
Před šesti lety, jsem tady publikoval blogpost, jehož cílem bylo poukázat na to, jak zavádějící je posuzovat dění kolem nás ve stupních šedi. Dnes je situace ještě horší než tenkrát, protože se do čela vůdčích zemí NATO a EU dostali „vůdci” co mají vidění pouze černobílé.
Víc jak polovina veškerého datového provozu na internetu prý patří pouze šesti firmám.
No, slíbil jsem post o Kateřině Veliké, ale opět se to psaní zvrhlo, takže příště. Nicméně, začal jsem tím že..
Když jsem v roce 1997 nastoupil jako student politologie a religionistiky na Masarykovu univerzitu, byl dnešní premiér, Petr Fiala předsedou moravského zemského výboru české sekce Panevropské unie. Bylo mi to sympatické, protože jsem toho názoru, že roztříštěná Evropa nebude nikdy nic lepšího než krmítko obsypané hejnem nejrůznější verbeže.
Je nálepka, kterou s dětinskou radostí lepí ignoranti na ty, co poukazují na holá fakta a weby, kde tito tzv. „dezoláti” sdružují šmahem označují za konspirační a proruské.
Soud rozhodl, že nařízené plošné uchovávání metadat o komunikaci je nelegální. Takže odteď sbírat pouze dle zákona. No, nebo nezákonně.