abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    21.4. 19:11 | Komunita

    Thunderbird 128, příští major verze naplánovaná na červenec, přijde s nativní podporou Exchange napsanou v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 682 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Distribuční novinky 27-28/2020

    20. 7. 2020 | David Kolibáč | Novinky | 1575×

    Na začátku července vyšlo openSUSE Leap 15.2. Vedle toho byla od sklonku června aktualizována řada distribucí: IPFire, Tails, Project Trident, CloudReady (sestavení ChromiumOS), Citrix Hypervisor, GParted Live, Zenwalk, SolydXK, Clonezilla Live, NomadBSD, Neptune či Slackel.

    IPFire 2.25 Core 146

    IPFire, linuxová distribuce pro síťové prvky, zvláště firewally, dostala na sklonku června 146. balík aktualizací především s jádrem Linux 4.14.184 doplněným o vlastní modifikace a tvrzení; souběžně bylo odebráno 32bitové sestavení s PAE (možnost adresování více než 4 GB paměti).

    Tails 4.8

    Další vydání Tails, derivátu Debianu zaměřeného na ochranu soukromí zvláště online, jako obvykle obsahuje nový Tor Browser (9.5.1), Thunderbird (68.9.0) a tentokrát i jádro Linux (5.6.0) nejen s opravami bezpečnostních zranitelností. Vedle Tor Browseru obsahuje také „Unsafe Browser“ pro situace, kdy je potřeba navštívit stránku „captive portal“ vynucenou typicky v sítích jako veřejné Wi-Fi. Jelikož taková komunikace není zabezpečená stejně jako při využití Toru, jedná se o potenciální riziko, a tak je (až) nyní tento alternativní prohlížeč ve výchozím stavu nedostupný a je potřeba jej explicitně povolit.

    Project Trident 20.06

    Project Trident letos fakticky přešel z TrueOS/FreeBSD na Void Linux a červnová aktualizace obrazů systému a balíčků v tom představuje výrazný krok. Krom jiného přibyl metabalíček trident-base představující základ systému odlišný od toho z Void Linuxu – novější jádro (Linux 5.7) se souborovým systémem ZFS a VPN WireGuard ve výchozí konfiguraci. Vedle toho pokračuje ladění integrace ZFS (např. adaptive replacement cache) a instalátoru (např. výchozích grafických ovladačů).

    CloudReady 83.3

    ChromeOS od Google je také linuxová distribuce, ač značně netradiční. Podobně jako v případě webového prohlížeče Chrome je jejím základem open-source projekt – ChromiumOS. Ten má i sestavení třetí strany, firmy Neverware, a jmenuje se CloudReady. Aktuálně je dostupná ve verzi 83.3 odpovídající květnovému vydání ChromeOS. Dále vylepšuje podporu běžně dostupných notebooků.

    Citrix Hypervisor 8.2

    Citrix během roku 2019 přejmenoval řadu svých produktů a mezi nimi i distribuci XenServer, totiž nově Citrix Hypervisor, hypervizoru Xen s dalšími komponentami pro správu prostředí virtuálních strojů. Koncem června byl oznámen druhý balík aktualizací řady 8.x. Verze 8.2 bude mít dlouhodobou podporu aspoň 5 let; obsahuje CentOS 7.7 v privilegované doméně, OpenSSL 1.1.1 a další novější software nebo šablony možných OS (přidává např. Ubuntu 20.04, odebírá Windows 7); zlepšuje výkon, vynucuje při komunikaci TLS 1.2 (jak je odebírána podpora TLS 1.0 a 1.1), navyšuje limity hostitelského stroje (až 448 CPU, 6TB RAM),… nástroje pro reportování z virtuálního stroje VM Tools jsou nyní zvlášť pro Linux a Windows.

    Jedná se o komerční distribuci s omezeným bezplatným sestavením. Alternativa XCP-ng se dá očekávat s několikaměsíčním zpožděním.

    GParted Live 1.1.0-3 a 1.1.0-5

    GParted je zavedený grafický nástroj pro manipulaci s diskovými oddíly, řada distribucí jej integruje, ale k dispozici je i oficiální „živý“ systém GParted Live založený na Debianu „Sid“, průběžně aktualizované primárně vývojové větvi. Začátkem července byly jeho obrazy – pro x86 a x86_64 – aktualizovány hned dvakrát. První aktualizace 1.1.0-3 především shrnula aktualizace balíčků z Debianu za posledního bezmála půl roku, jelikož předchozí vydání pocházelo z ledna, kdy provázelo aplikaci GParted 1.1.0. Mezi povýšenými balíčky tentokrát bylo mj. jádro Linux 5.7.6 nebo novější minimalistický webový prohlížeč Netsurf 3.10. Po několika dnech následovala verze 1.1.0-5 s pouze minimálními změnami.

    openSUSE Leap 15.2

    openSUSE v současnosti využívá dva způsoby distribuce softwaru: průběžně aktualizovaný systém Tumbleweed a konzervativnější Leapvydáními odpovídajícími SUSE Enterprise Linuxu. Právě začátek července přinesl pravidelné vydání Leap po více než roce. Počínaje Leap 15.2 je oficiálně podporována řada nástrojů nejen pro strojové učení (např. Tensorflow nebo PyTorch), kontejnerizaci (Kubernetes, cri-o) aj. Naopak skončila podpora především „KDE 4“ a Qt4, zatímco k dispozici je Plasma 5.18 s dlouhodobou podporou a z desktopových prostředí dále také GNOME 3.34 nebo Xfce 4.14. Nechybí vylepšení konfiguračního prostředí YaST a instalátoru. Vydání je k dispozici pro architektury x86_64, AArch64 a ppc64le.

    Zenwalk 15.0

    Zenwalk představuje přednastavený Slackware s desktopovým prostředím Xfce a výběrem aplikací. Jako má Slackware stabilní vydání a průběžně aktualizovanou větev „current“, tak i Zenwalk vychází v příslušných variantách. Instalační obrazy „current“ jsou v současné době vydávány jednou ročně, a to nyní jako verze 15.0. Ta obsahuje např. Linux 5.4.50, Xfce 4.14 a webový prohlížeč Chromium 83; pro správu softwaru je distribučním specifikem správce balíčků Netpkg, který byl pro nové vydání přepsán, a vedle toho přibývá také podpora Flatpaku.

    SolydXK 10.4

    SolydX a SolydK patří mezi desktopové distribuce založené na Debianu, původně komunitní sestavení Linux Mint Debian Edition s alternativním desktopovým prostředím – Xfce nebo KDE Plasma. Nynější vydání 10.4 odpovídá Debianu 10 „Buster“, resp. jeho zatím poslední iteraci 10.4. Nezačleňuje však pouze aktualizace debianích balíčků do vlastních obrazů systému, ale také provádí přesun (byť formou symbolických odkazů) adresářů /bin, /sbin a /lib do /usr.

    Clonezilla Live 2.6.7-28 a 20200703-focal

    Také specializovaná distribuce Clonezilla Live zaměřená na zálohování (a obnovu) diskových oddílů má aktualizované obrazy, a to jak ty založené na „unstable“ větvi Debianu (vydání 2.6.7-28), tak alternativní, jejichž základem je současné Ubuntu 20.04. Vedle novějších balíčků a některých oprav chyb či vylepšení konfigurace zavaděče GRUB či podpory EFI přibyl ve výchozí instalaci základní nástroj pro interakci s hypervizorem Xen (xen-tools) a naopak zmizela implementace souborového systému exFAT ve FUSE, protože k dispozici je jaderný ovladač.

    NomadBSD 1.3.2

    „Živý“ desktopový systém NomadBSD v čtvrtletním vydání 1.3.2 povyšuje základ na úroveň FreeBSD 12.1-p6 a zlepšuje podporu hardwaru, zvláště správy podsvícení obrazovky; další novinkou je volba prohlížeče obrázků Viewnior.

    Neptune 6.5 „Jet“

    Když se vrátíme k desktopovým derivátům Debianu, další z nich představuje Neptune taktéž založený na „stabilní“ větvi – „Buster“ počínaje loňským vydáním 6.0. Balík aktualizací 6.5 přichází po bezmála roce, a to s novým jádrem Linux 5.6.14, řadou aktualizovaných aplikací včetně Chromia, Thunderbird, LibreOffice, Inkscape,… a k tomu přepracovaným výchozím (leč zatím volitelným) vzhledem prostředí KDE Plasma 5. Obraz systému také dostal podporu Secure bootu.

    Slackel 7.3

    Přehled tentokrát uzavírá desktopové sestavení Slackwaru „current“ – a SalixuSlackel. Vydání 7.3 oplývá dvěma variantami: s odlehčeným prostředím kolem správce oken Openbox a s MATE. Jedná se o „živé“ obrazy pro jak x86_64 (včetně UEFI), tak x86; podporována je nově instalace na úložiště nejen interní, ale i připojená přes USB.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.