Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 14:29
Stav vydání jádra. Citát týdne: Tom Gleixner. Kernel Summit 2016.
Současný vývojový kernel 4.9-rc3 byl vydán 29. října. „Ukázalo se, že chyba, o které jsme si mysleli, že souvisí s novými virtuálně mapovanými zásobníky, během vydání rc2, s nimi vlastně vůbec nesouvisí, na vině je totiž chyba souběhu při řazení žádostí o bloky. Takže ti, kdo si novou funkci vypnuli, se problému vlastně vůbec nevyhnuli.“ Nová funkcionalita vypadá solidně, ale další testování je vždy vítáno.
Seznam regresí z 30. října obsahuje 14 záznamů.
Stabilní aktualizace měly rušný týden. Verze 4.8.5 a 4.4.28 byly vydány 28. října, verze 4.8.6 a 4.4.29 následovaly 31. října a verze 4.4.30 vyšla později tentýž den.
Brendan Gregg oslavuje schopnosti sledování jádra s BPF. „Po přidání poslední důležité funkci sledování s BPF (časovaný odběr vzorků), která byla začleněna v Linuxu 4.9-rc1, už linuxové jádro má schopnosti podobné těm, které nabízí DTrace, pokročilý tracer ze Solarisu. Jako dlouholetý uživatel a expert na DTrace musím říct, že se jedná o důležitý milník! Nyní na Linuxu můžete analyzovat výkon aplikací a jádra pomocí vlastního bezpečného sledování s minimální režií, histogramy odezvy, počítáním frekvencí atd."
Na blogu Red Hat Developers vychází úvod k systém pro filtrování paketů nftables. „nftables implementuje sadu instrukcí, označovaných jako výrazy, která umí vyměňovat data tak, že je ukládá do několika registrů, resp. je z nich nahrává. Jinými slovy se jádro nftables dá vnímat jako virtuální stroj. Aplikace jako nft, front-endový nástroj nftables, mohou využívat výrazy poskytované jádrem k napodobování starého filtrování pomocí iptables, ale zároveň s větší flexibilitou.“
Posledních několik cyklů, během nichž probíhal přechod na dokumentační systém založený na Sphinx, byl kernel.org trochu zanedbáván. Díky úsilí Konstantina Rjabiceva se podařilo tento stav trochu napravit a kernel.org nyní obsahuje formátovanou dokumentaci generovanou ze současných -rc jader. Dokumenty generované pomocí DocBooku budou dostupné, dokud se bude DocBook používat. (Pro zájemce o dokumentaci linux-next obvykle bývá verze na serveru LWN aktuální, v současné době obsahuje změny chystané pro vydání 4.10.)
Článek na stránkách Open Source Automation Development Lab popisuje použití nástroje cyclictest ke sledování problémů s latencí v realtime jádře. „Vyvolání cyclictest vytvoří daný počet real-time vláken s danou prioritou a afinitou. Každé vlákno zahájí cyklus, během kterého dojde k nastavení časovaného alarmu a čekání na něj. Kdykoli alarm vlákno probudí, vypočte se rozdíl mezi očekávaným a skutečným časem a uloží se do histogramu s granularitou jedna mikrosekunda.“
Podle mého archivu jde o celkový počet e-mailů, které se týkají tohoto projektu, zaslaných na LKML. Zhruba třetina těchto e-mailů jsou zaslané sady patchů.
Nedokážu přesně říct, kolik e-mailů šlo mimo konferenci, ale v mojí osobní schránce je jich skoro stovka.
S konečným výsledkem těch patchů jsem spokojený a chci vám všem poděkovat!
–Tom Gleixner začleňuje sadu patchů řízení alokace cache.
Letošní Kernel Summit se konal od 31. října do 2. listopadu v Santa Fé v Novém Mexiku ve Spojených státech amerických, spolu s konferencí Linux Plumbers. Jako v posledních letech byl i letos summit rozdělen na den pro zvané a den pro veřejnost, na kterém se probírala technická témata – spolu s ním probíhaly také sekce konference Plumbers.
LWN se účastnilo prvního dne, diskutovala se tato témata:
Tato sekce obsahovala relativně málo příspěvků, většina zajímavých diskuzí se přesunula na konferenci Linux Plumbers.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.