Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
Od 9. února nebude podporován bezplatný přístup k Twitter API.
Byla vydána nová verze 1.75 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.75 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Do konference přišlo celkem 5299 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Andrew Morton, "David S. Miller".
Jeff Garzik napsal:
Můj malý projekt je připraven čelit masám. Jednoduše řečeno, tento ovladač umožní prezentovat ATA (a brzy i ATAPI) zařízení Linuxu skrze SCSI vrstvu. Neboť již máme ATA (IDE) ovladač, předpokládám, že se lidé budou ptát proč. Zde najdete pár poznámek, které mohou být základem diskuse.
BitKeeper pro 2.4.x a 2.5.x:
bk://kernel.bkbits.net/jgarzik/atascsi-2.4
bk://kernel.bkbits.net/jgarzik/atascsi-2.5
Záplaty pro 2.4.x a 2.5.x:
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/jgarzik/patchkits/2.4/
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/jgarzik/patchkits/2.5/
David Mosberger oznámil vytvoření webové stránky, kde bude shromažďovat informace o O(1) scheduleru. Najdete ji na adrese http://www.hpl.hp.com/research/linux/kernel/o1.php.
Jonathan Corbet napsal:
Jak možná víte, napsal jsem sérii článků o portování ovladačů a jiného kódu do řady 2.5. Tato řada je víceméně kompletní. Najdete ji zdarma ke stažení na adrese http://lwn.net/Articles/driver-porting/.
Patrick Mochel odpověděl,
Linus Torvalds ohlásil jádro 2.5.70 a řekl:
Byla tu velká prodleva mezi verzemi 69 a 70, ale chtěl jsem udělat ze 70 poslední "pouze Linusovu" verzi, než si sedneme s Andrewem a dohodneme se na začátku "pre-2.6" série. Nicméně výsledkem je docela velký patch, velkou část z něj tvoří menší záplaty. Také byl přesunut ovladač acorn, což jej dále zvětšilo.
Ricky Beam se rozhorlil:
Ty nemyslíš vážně, že? Řada 2.5 není ani nahodou připravena, aby mohla být nazývána 2.6. S aktuálním zmražením kódu je řada 2.5 asi rok vzdálena od stavu, kdy bude kód plně funkční a stabilní. Přidej k tomu spousty modulů, které nebyly konvertovány pro současné aplikační rozhraní PCI, hotplug a modulů.
Podívej se na množství architektur, které nebyly otestovány. Funguje někomu jádro 2.5.70 na sparc64? Zkompiloval jsem několik, ale jsou příliš velké, aby byly vůbec nabootovány (více než 3,5 MB a to jsem povypínal, co se dalo).
Linus se vyjádřil k ovladačům:
Smůla. Pokud je lidé nepoužívají, nebudou podporovány. Tím to hasne.
Problém je, že se tyto věci nezmění, dokud neznikne jádro 2.6 (nebo aspoň pre-2.6). Až se objeví jádro 2.6.0 a někdo zjistí, že se neobtěžovali otestovat řadu 2.5, pak se možná tyto ovladače opraví. A nebo ne. Některé z nich by měly prostě jít do důchodu, když lidé používají na starém hardwaru stará jádra.
Mimochodem nejedná se o nic nového. Vždy spousta lidí nepoužívala poslední stabilní kernel, dokud nebyl vypuštěn, a pak se začali stěžovat, protože jejich ovladače nebyly aktualizovány.
Alan Cox poznamenal, že je mnohem snadnější opravit moduly, když se základy přestanou měnit. Totéž se týká architektur. Linus odpověděl:
Jistě.
Preferoval bych, kdyby bylo všechno opraveno, než vznikne jádro 2.6.0? Samozřejmě. Faktem je, že neuvidíme lidi, kteří se zajímají o problémy, dokud se tak nestane. Podle minulých zkušeností se spousta problémů nevyřeší, dokud distributoři nevytvoří distribuci používající jádro z řady 2.6. To není jen problém kernelu, viděli jsme to i u subsystémů jako jsou ext3 či ReiserFS: byly "dokončeny" a "stabilní", ale co je udělalo skutečně stabilními, byla jedna či dvě verze distribucí a tisíce uživatelů.
Colin Paul Adams byl zmaten ohledně maximální velikosti swapu v řadě 2.4. Z manuálové stránky mkswap totiž získal dojem, že maximem je 8x2 GB (tedy je 16 GB), ale podle Redhat Reference Guide je maximem 2 GB. Rik van Riel odpověděl, že dokumentace je zastaralá, on používá 20 GB s jádrem z řady 2.4. Randy Dunlap se tedy zeptal na nové limity obou hlavních řad a William Lee Irwin III vysvětlil aktuální situaci:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ad spatny odkaz: opraveno.