3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Do konference přišlo celkem 5299 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Andrew Morton, "David S. Miller".
Jeff Garzik napsal:
Můj malý projekt je připraven čelit masám. Jednoduše řečeno, tento ovladač umožní prezentovat ATA (a brzy i ATAPI) zařízení Linuxu skrze SCSI vrstvu. Neboť již máme ATA (IDE) ovladač, předpokládám, že se lidé budou ptát proč. Zde najdete pár poznámek, které mohou být základem diskuse.
BitKeeper pro 2.4.x a 2.5.x:
bk://kernel.bkbits.net/jgarzik/atascsi-2.4
bk://kernel.bkbits.net/jgarzik/atascsi-2.5
Záplaty pro 2.4.x a 2.5.x:
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/jgarzik/patchkits/2.4/
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/jgarzik/patchkits/2.5/
David Mosberger oznámil vytvoření webové stránky, kde bude shromažďovat informace o O(1) scheduleru. Najdete ji na adrese http://www.hpl.hp.com/research/linux/kernel/o1.php.
Jonathan Corbet napsal:
Jak možná víte, napsal jsem sérii článků o portování ovladačů a jiného kódu do řady 2.5. Tato řada je víceméně kompletní. Najdete ji zdarma ke stažení na adrese http://lwn.net/Articles/driver-porting/.
Patrick Mochel odpověděl,
Linus Torvalds ohlásil jádro 2.5.70 a řekl:
Byla tu velká prodleva mezi verzemi 69 a 70, ale chtěl jsem udělat ze 70 poslední "pouze Linusovu" verzi, než si sedneme s Andrewem a dohodneme se na začátku "pre-2.6" série. Nicméně výsledkem je docela velký patch, velkou část z něj tvoří menší záplaty. Také byl přesunut ovladač acorn, což jej dále zvětšilo.
Ricky Beam se rozhorlil:
Ty nemyslíš vážně, že? Řada 2.5 není ani nahodou připravena, aby mohla být nazývána 2.6. S aktuálním zmražením kódu je řada 2.5 asi rok vzdálena od stavu, kdy bude kód plně funkční a stabilní. Přidej k tomu spousty modulů, které nebyly konvertovány pro současné aplikační rozhraní PCI, hotplug a modulů.
Podívej se na množství architektur, které nebyly otestovány. Funguje někomu jádro 2.5.70 na sparc64? Zkompiloval jsem několik, ale jsou příliš velké, aby byly vůbec nabootovány (více než 3,5 MB a to jsem povypínal, co se dalo).
Linus se vyjádřil k ovladačům:
Smůla. Pokud je lidé nepoužívají, nebudou podporovány. Tím to hasne.
Problém je, že se tyto věci nezmění, dokud neznikne jádro 2.6 (nebo aspoň pre-2.6). Až se objeví jádro 2.6.0 a někdo zjistí, že se neobtěžovali otestovat řadu 2.5, pak se možná tyto ovladače opraví. A nebo ne. Některé z nich by měly prostě jít do důchodu, když lidé používají na starém hardwaru stará jádra.
Mimochodem nejedná se o nic nového. Vždy spousta lidí nepoužívala poslední stabilní kernel, dokud nebyl vypuštěn, a pak se začali stěžovat, protože jejich ovladače nebyly aktualizovány.
Alan Cox poznamenal, že je mnohem snadnější opravit moduly, když se základy přestanou měnit. Totéž se týká architektur. Linus odpověděl:
Jistě.
Preferoval bych, kdyby bylo všechno opraveno, než vznikne jádro 2.6.0? Samozřejmě. Faktem je, že neuvidíme lidi, kteří se zajímají o problémy, dokud se tak nestane. Podle minulých zkušeností se spousta problémů nevyřeší, dokud distributoři nevytvoří distribuci používající jádro z řady 2.6. To není jen problém kernelu, viděli jsme to i u subsystémů jako jsou ext3 či ReiserFS: byly "dokončeny" a "stabilní", ale co je udělalo skutečně stabilními, byla jedna či dvě verze distribucí a tisíce uživatelů.
Colin Paul Adams byl zmaten ohledně maximální velikosti swapu v řadě 2.4. Z manuálové stránky mkswap totiž získal dojem, že maximem je 8x2 GB (tedy je 16 GB), ale podle Redhat Reference Guide je maximem 2 GB. Rik van Riel odpověděl, že dokumentace je zastaralá, on používá 20 GB s jádrem z řady 2.4. Randy Dunlap se tedy zeptal na nové limity obou hlavních řad a William Lee Irwin III vysvětlil aktuální situaci:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
ad spatny odkaz: opraveno.