Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 14:28
Nedávno upoutal naši pozornost zajímavý herní projekt velké modré. Interaktivní RPG hra jménem CityOne, představuje originální způsob, jak prakticky demostrovat koncept Chytřejší planety.
Pokud jste posledních třicet let nestrávili v podzemí (ale možná ani to by vám nepomohlo), nebo na pustém ostrově, pravděpodobně vás kampaň „Smarter planet“ nemohla minout. Možná jste si ale říkali, co vlastně ten abstraktní koncept znamená.
Filosofií online hry je převedení abstraktních idejí z chytré planety do praktických ukázek. Uživatel po registraci získá přístup k více jak stovce reálných scénářů transformace měst v různých odvětvích. Nechybí mezi nimi alternativní energie, řízení dopravního provozu, nakládání s vodou, bankovnictví nebo maloobchodní dodavatelské řetězce.
Hra napodobuje reálné podnikatelské, ekologické či logistické problémy současných měst a snaží se ukázat možnosti nových technologií. Modelové scénáře ale nepředstavují pouze samoučelné hraní. Hra je designovaná tak, aby svou komplexností a provázáním s reálným světem měla přínos nejen pro náhodné hráče, ale také pro vedoucí představitele měst a lídry komerční sféry. Hru by mohli docenit také developeři, urbanisté či úřady veřejné správy. Tak co, nalákala vás možnost komplexně rozvíjet řešení problémů, jež trápí současná města?
Hlavní věc, kterou IBM relativně konvenčnímu hernímu konceptu vdechla úplně jinou úroveň je to, že propojila obsah hry CityOne s cloudovými funkcemi správy podnikových procesů. Ty umožňují komunikovat v reálném čase s ostatními hráči i odborníky společnosti IBM. Hráč tak může diskutovat o tom, jak se modely procesů ze hry vztahují k reálným implementacím.
Ve všech misích musí hráč rozhodnout nejlepší cestu a balancovat mezi nebezpečně napjatými ekonomickými, enviromentálními a sociologickými zájmy. Hráči se snaží vymyslet, jak vylepšit příjem s malým počátečním rozpočtem při zachování spokojenosti obyvatel a turistů a zároveň obyvatelného životního prostředí.V jednom scénáři například stoupá spotřeba vody dvakrát rychleji, než by odpovídalo nárůstu populace a zároveň se zvyšují ceny za energii, která je potřeba mimo jiné i k úspěšnému čerpání vodních zdrojů. Úkolem hráč je dosáhnou zdánlivě nemožného, zredukovat finální strop nákladů za energii a ještě uspokojit poptávku po vodě. Všechny vaše kroky přitom budou probíhat v reálném čase. Další scénář zase představuje pozici majitele obchodu s elektronikou, který je nucený modifikovat svůj obchodní model a expandovat, aby neztrácel tržní pozici vůči dravé konkurenci.
IBM není na poli tzv. seriózních her žádným nováčkem. V minulosti vydala IBM řadu her, například INNOV8, RoboCode nebo PowerUp, které používají školy, firmy i muzea. Sérii INNOV8 nyní používá více než tisíc univerzit a organizací po celém světě. IBM ji v rámci svého programu Academic Initiative nabízí školám zdarma.
Simulační hry mají dlouhou tradici a využívá je armáda, sportovci i vědci při objevování nových účinných strategií, technik a pro rozvoj schopností, potřebných pro jejich uplatnění. Hodnotu her si uvědomují také společnosti a přicházejí s vlastními aplikacemi, které vytvářejí realistické simulace trhů, chování zákazníků a každodenních obchodních situací.
Chcete-li hru otestovat či získat informace o seriózních hrách IBM obecně, určitě se nezapomeňte podívat na web http://www.ibm.com/cityone.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.