Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 02:03
Vývojáři nejoblíbenější svobodné kancelářské sady úspěšně zvládli další kolo aktualizací, které kromě obvyklé opravy chyb přináší mnoho zajímavých novinek. Tentokrát se dočkali hlavně uživatelé Writeru, který zaznamenal nejvíce změn.
Za zmínku stojí určitě zlepšení kompatibility s otevřenými formáty textových dokumentů, zejména s formátem OOXML, který používají sady Microsoft Office 2010 a 2013. Prozatím se totiž stávalo, že dokumenty upravené v LibreOfficu po uložení ztratily formátování složitějších objektů nebo vložených poznámek. Poznámky se dočkaly také zvětšení prostoru vpravo od textu. Díky tomu se teď dají přehledně zobrazit vedle dokumentu. Je také možné je na stejném místě vytisknout, v takovém případě se upraví měřítko textu obsahu, aby zbylo místo i pro ně. Jednodušší je i formátování poznámek, které je nyní možné nastavit pro všechny najednou.
Zlepšil se také import a export vložených prvků v souborech typu ODF, DOC, DOCX a RTF. Nyní by již neměl být problém s dokumenty vloženými v dokumentech, a to i na více úrovních. Mezi další vylepšení patří zvýšení limitu velikosti jednoho odstavce. Z původního 16bitového adresování přešla aplikace na 32bitové, které umožňuje, aby jeden odstavec obsahoval více než dvě miliardy znaků (pro představu – Bible má zhruba čtyři miliony znaků, do jednoho odstavce se tedy může vejít zhruba 500krát).
Užitečné změny proběhly v uživatelském rozhraní. Například navigační tlačítka pro procházení ve výsledcích hledání se přesunula od posuvníku na lištu vyhledávání. Tlačítko pro zvětšování velikosti písma již není omezeno maximální velikostí 72 bodů. Navíc se dá použít i ke změně velikosti objektů malování. Velikost vložených obrázků se nově mění proporcionálně. Pokud budete chtít změnit poměr stran, musíte nyní použít klávesu Shift.
Několik změn proběhlo také u textových rámců. Kromě lepšího importu z jiných formátů je nyní například možné relativně vztáhnout jeden rámec k více bodům, případně nastavit svislé zarovnání objektů v rámci. Orientaci v textu usnadňuje změna barvy netisknutelných znaků na světle modrou. Pro uživatele LibreOffice v systémech od Applu přibyly filtry pro import dokumentů ze starších aplikací, například BeagleWorks, ClarisWorks, Claris Resolve, GreatWorks, MacWorks, SuperPaint nebo Wingz.
Ke slovu se dostaly i ostatní aplikace sady. Calc změnil algoritmy zvýrazňování proměnných a odkazů při úpravě buněk. A Impress přidal podporu 3D objektů, které je možno animovat v rámci prezentace.
Všechny změny najdete na wiki nadace The Document Foundation.
LibreOffice zatím stále obsahuje bug s renderováním EMF souborů exportovaných z Matlabu. Bug č. 79679
Nově se objevil bug s vypadlými písmeny z definice znaků v modulu Math. Workaround je v popisu bugu č. 80650.
Jinak povedená verze, práce s objemnými dokumenty se zdá objektivně svižnější, nežli 4.2.X.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.