Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Produkty společnosti ESET patří mezi nejpokročilejší bezpečnostní softwarová řešení na světě, což může prokázat řadou prestižních ocenění. Společnost ESET byla firmou Deloitte jmenována Technology Fast 500, má rozsáhlou síť partnerů, včetně takových společností jako jsou Canon, Dell a Microsoft. Společnost ESET má sídlo v Bratislavě na Slovensku, pobočky v Praze, ČR; v Bristolu, U.K.; v Buenos Aires, AR; v San Diegu, USA; a je reprezentována ve více než 160 zemích světa.
Oddělení IT ve společnosti MITON CZ mělo zkušenosti s antivirovým řešením od společnosti Kaspersky, které používalo pro jednorázovou kontrolu. Uživatelé poté ovšem stejně soubory stahovali od výrobce, který mohl jejich obsah mezitím změnit. To mělo za následek nedůsledné zajištění kontroly stahovaných souborů, což mohlo způsobit až virovou nákazu cílového počítače. Bylo tedy nutné upustit od této formy kontroly a nasadit komplexní řešení na file servery Stahuj.cz. Vzhledem k vytíženosti IT oddělení byl vznesen požadavek na zajištění co možná nejrychlejší implementace nové antivirové kontroly na straně file serveru, což v důsledku vyřadilo mnoho potenciálních řešení z důvodu jejich časově náročné instalace.
Portál Stahuj.cz představuje nejrozsáhlejší katalog softwaru k bezplatnému stažení a zároveň nejnavštěvovanější technický portál v Česku. Data jsou uložena na čtyřech file serverech s nainstalovaným operačním systémem Linux. Vzhledem ke stupňujícím se požadavkům na zajištění stahování bezpečných souborů bylo nutné je testovat přímo na serverech provozovatele. Portál Stahuj.cz proto od března 2007 využívá řešení ESET NOD32 Antivirus pro Linux File Server. V roce 2007 koupila portál Stahuj.cz společnost NetCentrum, provozovatel serveru Centrum.cz. Společnost MITON CZ, která službu Stahuj.cz v roce 1999 spustila, se i nadále podílí na rozvoji a provozu portálu.
Při výběru antivirového řešení pro file servery projektu Stahuj.cz rozhodovalo vedení společnosti MITON CZ především na základě zkušeností s kvalitou ESET NOD32 Antivirus. Velmi důležité také bylo doporučení nezávislých srovnávacích testů AV Comparatives a Virus Bulletin, protože například v testech renomovaného magazínu Virus Bulletin získává ESET NOD32 Antivirus maximální možné hodnocení VB 100 % nepřetržitě od roku 1998. Společnost MITON CZ se tedy nakonec rozhodla právě pro ESET NOD32 Antivirus pro Linux File Server, a to i z důvodu přehledného prostředí aplikace a jednoduché implementace.
Serverová řešení ESETu umožňují zabezpečení firemních sítí na různých vstupních bodech a poskytují rozsáhlou ochranu proti virům, trojským koňům, červům, adware, spyware a phishingu dříve, než proniknou do vaší sítě. Uvedené produkty také využívají technologie ThreatSense®, což zaručuje vysokou rychlost skenování a kvalitní detekci. Díky odlehčené konstrukci a minimálnímu zatížení systému perfektně vyhoví i tomu nejnáročnějšímu síťovému prostředí. ESET File Security pro Linux/BSD chrání souborové servery na platformě Linux/BSD a nabízí on-demand i on-access ochranu proti virům, trojským koňům, červům, adware, spyware, rootkitům a jiným internetovým hrozbám v reálném čase.
Poznámka: V produktovém portfoliu společnosti ESET bylo řešení ESET NOD32 pro Linux File Server v listopadu 2007 nahrazeno zcela novým produktem ESET File Security pro Linux.
ESET NOD32 Antivirus pro Linux File Server přesně splňuje naše požadavky. Je to výkonné, ale zároveň velmi rychlé řešení pro zabezpečení našich file serverů, které mají přes sto tisíc přístupů denně a přenesou 1,5 TB dat.
Michal Jirák, produktový ředitel MITON CZ, s. r. o.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: