abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 763 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    PostgreSQL - Praktický průvodce

    9. 3. 2004 | Michal Semler | Recenze | 6853×

    Brněnské nakladatelství Computer Press nám do našich knihkupectví dodalo publikaci PostgreSQL - Praktický průvodce autora Bruce Momjiana. My se jí nyní podíváme na zoubek. Jaká je tato brožovaná kniha se slonem na obalu?

    O kvalitě této knihy hovoří už jméno autora. Bruce Momjian je totiž ve světě IT velmi známou osobností. On a ještě několik dalších osobností založilo před několika lety PostgreSQL core-team. Je tedy jednou z několika osobností, které tomuto systému rozumí naprosto dokonale. A on to dává v této publikaci až okatě najevo.

    Kniha je velmi čtivá, rozdělená do několika kapitol, bohatě prokládaná příklady a velmi často se odkazuje na Oracle databázi, se kterou možnosti a schopnosti PostgreSQL autor srovnává. Velkým plusem je referenční příručka, která zabírá téměř polovinu knihy. Čtenář tak nemusí stále hledat na internetu. Otázkou je, zdali v praxi nebude kombinaci google+dotaz rychlejší než zasvěcené listování.

    Kniha má 20 kapitol a onu výše zmiňovanou referenční příručku, celkem 402 číslovaných stran. Projděme jednu po druhé, vždyť čtenáři to přeci chtějí :-).

    První kapitola - Historie PostgreSQL - zde snad není ani co dodat. Dozvíme se o začátcích databázových systémů, o univerzitě v Berkeley, o vzniku open source databází a podobně.

    Druhá kapitola - Databázové příkazy - nám zodpoví otázky ohledně připojení se k databázi, výběru pro nás vhodného rozhraní a o tom, jak se v PostgreSQL pokládá dotaz.

    Základní příkazy jazyka SQL - to je název třetí kapitoly. Naučí nás databázově myslet v příkazech INSERT, SELECT, WHERE, DELETE, UPDATE a ORDER BY. Kdo o SQL něco ví, nepotřebuje slyšet víc. Vy ostatní začněte hltat stránky knihy :-). S těmito znalostmi už můžete udělat nějakou triviální databázi.

    Čtvrtá, podle mne nelogicky pojmenovaná kapitola - Přizpůsobování dotazů - nám prozradí taje jazyka v kombinaci s regulárními výrazy, AND/OR logických výrazů, LIKE, mnohonásobného větvení CASE a mnohé další.

    Pátá kapitola, zde již značně přituhuje! Agregační funkce jazyka SQL - seskupování GROUP BY, klauzule HAVING a agregační funkce. Malinko mě polilo horko :-).

    V kapitole 6 se probírá spojování a práce s tabulkami. Podle mne ne moc zajímavá část knihy. Příkazy zde zmíněné vám vyrobí každý alespoň trochu rozumný RL modelář. Pojďme tedy dál.

    Kapitola 7 probírá označování řádků pro následnou práci s nimi. Má znovu podivný název - tentokrát Číslování řádků.

    V osmé kapitole autor seznámí čtenáře s klauzulemi typu UNION, EXCEPT, INSERT a poddotazy a jejich klauzulemi NOT IN, ANY, ALL a další. Tady začíná kniha být zajímavá i pro profesionály, protože přehlednou formou shrnuje probíranou látku a přehledný sumář se přeci vždy hodí.

    Devátá kapitola se zabírá typy dat a jejich podporou v PostgreSQL. Dále nabízí souhrn a ukázky podpory funkcí, operátorů, proměnných a nezůstává jen u nich. Podpora polí a binárních objektů jistě také potěší :-).

    To, co dělá PostgreSQL skvělou databází, je podpora Transakcí a zámků. Popis je zde na 8 stran. Ať každý sám rozhodne, zdali to je hodně, či málo.

    Následující tři kapitoly probírají postupně nastavování PostgreSQL na maximální výkon, řízení výsledků přes klauzule LIMIT a správu tabulek. Zde leží dle mého názoru největší plus celé knihy. Neprobírá jen SQL jako takové, ale i jeho bezpečnost.

    Kapitola 14 - Omezení - zde se dozvíme o klauzulích NOT NULL, UNIQUE, CHECK, co je primární klíč a cizí klíč a jejich reference.

    Kapitoly 15 a 16 spolu úzce souvisí. Je v nich obsaženo téměř vše o Importu a exportu dat do a z databáze a jednotlivé databázové dotazovací nástroje. Možná je mohl autor raději spojit a zbytečně nedrobit knihu do tolika kapitol.

    Sedmnáctá kapitola - Programová rozhraní - pro mne byla nezajímavá. Každý má přeci to své a o jiném pokud možno nechce moc slyšet :-).

    A je tu osmnáctka. Tady jistě zaplesá srdce pana inženýra Halašky aneb semestrálky z jazyka SQL obsahující funkce a triggery :-).

    Rozšíření PostgreSQL pomocí céčka je trochu na začátečníky moc "hutné" téma. Začátečníci přeskakují, databázoví specialisté také, C programátoři to nepotřebují :-).

    V poslední kapitole je probrána Administrace databáze od A do Z. Naleznete tam opravdu vše. Já alespoň při čtení této kapitoly nenašel věc, která by chyběla.

    Kniha je opravdu dobrá. Má světlá i zbytečná místa, ale ne špatná. Její výhodou je, že se nezabírá jen PostgreSQL, ale i dalšími databázemi obecně. Je čtivá a nabízí plno praktických příkladů. Jistě se o ní vyplatí uvažovat.

    NázevPostgreSQL - Praktický průvodce
    AutořiBruce Momjian
    VydalComputer Press
    Datum vydání2003
    Počet stran424
    Doporučená cena447 Kč / 669 Sk
           

    Hodnocení: 27 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.3.2004 18:00 Petr Mach
    Rozbalit Rozbalit vše verze?
    Vzhledem ke spatne zkusenosti s knihou o Pythonu od tohoto nakladatelstvi by me zajimalo, ktere verzi Postgree se venuje.
    9.3.2004 19:50 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše verze?
    Špatné zkušenosti? No to jste asi nečetl Davida M. Beazleyho -- Python (u nás Neokortex). Totální katastrofa, prakticky vytisklá API dokumentace k Pythonu... To co jste četl muselo být o třídu lepší :)
    10.3.2004 17:12 Petr Mach
    Rozbalit Rozbalit vše verze?
    To jsem cetl taky, proti tomu nic nemam. Me jdo o knihu o Pythonu, kterou vydalo nakladatelstvi, ktere vydalo i zde recenzovanou knihu.
    12.3.2004 07:43 ziav
    Rozbalit Rozbalit vše verze?
    Nikde jsem nenasel, ze by se venovala konkretni verzi. Je v ni zminka o 7.0 v souvislosti s OUTER JOIN a tusim i o 7.1.
    10.3.2004 06:48 User682 | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše odduvodneni
    zdravim,
    v clanku se si autor pridava par svych poznamek. tak by me zajimalo cim jsou odduvodnene.
    1)"Agregační funkce jazyka SQL - ........... . Malinko mě polilo horko :-)."
    2)"Rozšíření PostgreSQL pomocí céčka ........... databázoví specialisté také, C programátoři to nepotřebují :-)."
    bye goldenfish
    10.3.2004 10:27 Jozef Vondrák | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše A co jazyky?
    Zajímalo by mě, jestli tam najdu popis, kterak nastavit české prostředí.

    PePa
    10.3.2004 17:22 Vasso
    Rozbalit Rozbalit vše A co jazyky?
    createdb -E latin2 database_name

    Zeby takto?
    17.8.2005 12:08 Habi
    Rozbalit Rozbalit vše Rejstřík
    Ta knížka má snad nejchaotičtější rejstřík, co jsem kdy viděl. Což ji činí silně nepoužitelnou...

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.