Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 13:47

Týden na ScienceMag.cz: Deep learning pro segmentaci obrazu

5. 11. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Deep learning pro segmentaci obrazu  

Kdy Indové poprvé použili nulu? Gravitační teorie za teorií relativity. Ultralehký led. Po 2D materiálech přichází i 1D. Jednofotonové emise. Opak placebo efektu. Co bude dál dělat sonda New Horizons.

Spory o nejstarší nulu

Sanskrtský rukopis Bachšali (Bakhschali), uložený na Oxfordské univerzitě, byl nedávno datován radiokarbonovou metodou. Jak se ukázalo, tři různé listy březové kůry pocházejí z různých dob, uhlík C14 dal výsledky pro 3 listy asi 300, 700 a 900 n. l. Zápis na jednom z listů přitom obsahuje nulu. Máme před sebou nejstarší doklad jejího použití?

Jednoduché teorie gravitace prý nevycházejí

Nejjednodušším rozšířením obecné teorie relativity je Brans-Dickeova teorie, kdy gravitační konstanta není konstantou, ale polem (skalárním) s různou hodnotou v jednotlivých bodech. Zkoumané modely těchto teorií vysvětlí zrychlující se rozpínání vesmíru, ale naráží na černé díry.

Uhlíkové nanotrubičky s benzenem zvládnou emisi jediného fotonu

Jednofotonová emise je klíčovou složkou řady kvantových technologií, zvláště kvantových komunikací. Jednofotonové emise se nyní podařilo docílit, když vědci laserem ozařovali uhlíkové nanotrubičky, které měly speciální defekty.

Deep learning pro segmentaci obrazu

Segmentace obrazu spočívá v rozdělení obrázku do dvou či více oblastí za účelem získání užitečných informací o snímané scéně. Techniky založené na metodách deep learning umožní automaticky segmentovat reálné snímky na části odpovídající konkrétnímu významu. MATLAB, jakožto vývojové prostředí pro vědeckotechnické výpočty, nabízí v oblasti segmentace obrazu jak klasické metody, tak techniky využívající deep learning.

1D materiál – česky drát, ale nano

Nejtenčí drátek spojených atomů telluru. Když už nestačí 2D materiály, je čas na 1D. „Nitka“ se vyrobí s použitím uhlíkové nanotrubičky, která funguje jako bužírka. A k čemu mohou být podobné drátky dobré?

Další podivný led, tentokrát ultralehký

Na japonské Okayama University připravili nadýchané formy ledu („aeroices“). Známe řadu ledů vznikajících při vysokých tlacích (a předpokládáme jejich existenci třeba v nitru některých planet), existuje však i skupina ledů lehkých, byť ty dosud moc nikdo nezkoumal.

Krátce

Drahé léky prý mají horší vedlejší účinky. Neexistuje jenom placebo, ale také „nocebo“ – tedy obdobný efekt, který ale pacientovi škodí.

Chytré rukavice SensPro z Plzně se už prodávají. Chytré hasičské rukavice SensPro mohou být součástí chytrého hasičského zásahového oděvu tvořeného také kalhotami, bundou a botami.

Nový způsob, jak dostat molekulu léčiva do buňky. Kladně nabité postranní řetězce argininových aminokyselin se k sobě váží za přítomnosti záporně nabitých koncových skupin bílkovin.

Kam po Plutu? New Horizons se možná dožije třicetin. K dalšímu probuzení sondy dojde v příštím roce, kdy New Horizons začne pozorovat svůj příští cíl: objekt Kuiperova pásu 2014 MU69.

Chladný prach v okolí Proximy Centauri. Prachové pásy jsou pozůstatky hmoty, která nebyla zapracována do větších těles, jakými jsou třeba planety.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.