Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 16:30

Týden na ScienceMag.cz: Triumf umělé inteligence nad hrubou silou – v šachu

13. 12. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Triumf umělé inteligence nad hrubou silou – v šachu  

V šachu už jde pouze o soupeření mezi nejlepšími programy, i tak se ale výsledek považuje za senzaci. Hořlavý metanový led. 3D tisk z bakterií. Teplo samovolně proudí ze studeného objektu na horký, jak je to možné? Optické pasti. Velmi blízká exoplaneta podobná Zemi.

AlphaZero: Obrovský triumf umělé inteligence v šachu

Program AlphaZero, tedy projekt Googlu a DeepMind, potřeboval pouhé čtyři hodiny na to, aby si hraním sám se sebou vytvořil pochopení toho, o co v šachu jde. Využity byly speciální procesory Google TPU. Poté AlphaZero jasně porazil současného mistra světa, šachový program StockFish fungující na základě hrubé síly. Jde to tak i v jiných hrách. Podrobnosti o projektu.

Mnoho druhů ledu: technický sníh i led hořící

Hydrát metanu nacházíme ve formě ledu podobné hmoty například na dně hlubokých či chladnějších moří, byl nalezen v hloubkách sedimentárních formací permafrostu severských krajů, prostě všude tam, kde existuje metan a panují teploty pod 4–6 °C, což je teplota, při které se směs vody a metanu mění na pevný klatrát. V jakém množství je v přírodě tato látka dostupná, neumíme dosud kvantifikovat, nicméně mohou být velmi značná a podle některých údajů přesahují zásoby všech fosilních paliv včetně plynu, ropy a uhlí! (úryvek z knihy Voda a krajina)

Patogenní viry jsou možná spíš výjimkou než pravidlem

Mnohé skupiny virů dosud prakticky neznáme. Mohou být viry svému hostiteli i prospěšné? A co si dnes myslíme o evolučním původu virů?

IBM představuje server navržený pro umělou inteligenci

Systém má zvýšit výkon populárních open-source softwarových nástrojů, jako jsou Chainer, TensorFlow a Caffe. Nové systémy AC922 Power Systems založené na technologii POWER9 jsou prvními, které obsahují PCI-Express 4.0, NVIDIA NVLink a OpenCAPI nové generace.

3D tisk z bakterií vytváří chytré chemické továrny

André Studart a jeho kolegové z curyšského ETH přišli s 3D tiskem inkoustů obsahujících bakterie. Použité druhy bakterií lze různě kombinovat a vyrábět tak miniaturní chemické továrny s požadovanými vlastnostmi, např. citlivé senzory.

Teplo proudí ze studeného objektu na horký

O porušení druhého zákona termodynamiky prý nejde, protože se jedná o speciální případ, kdy se oba systémy nacházejí v korelaci. Co z toho vyplývá o šipce času? Jaký je rozdíl mezi korelací a kvantovým propletením částic? (A kdo se odváží říct, že tomu rozumí?)

Optické pasti ve stylu „krotitelé duchů“

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo vytvořit optické pasti podobné miniaturní protonové krosně od „Krotitelů duchů“, které umožní manipulace s mikroskopickými objekty a také studium mechaniky buněk i bio-molekul hluboko uvnitř živých tkání. Optickou past tvoří laserový svazek soustředěný do miniaturní stopy o průměru vlnové délky světla, který může být využit k zachycení a manipulaci nanoskopických a mikroskopických objektů jako například buněk, bakterií nebo částí DNA…

Krátce

Ross 128 b: Velmi blízká exoplaneta podobná Zemi. Spektrograf HARPS našel další potenciálně obyvatelnou planetu.

Mohou se ryby na antidepresivech chovat jinak? Pstruzi žijící v tocích, kam ústí čistírny odpadních vod, měli v těle jedenáct psychoaktivních látek včetně antidepresiv.

Bakterie vytvořily vazbu uhlíku s bórem. Upravené bakterie by mohly hrát roli živých reaktorů a provádět příslušné reakce i v průmyslovém měřítku.

Protein FAP ničí nádorové buňky jako domino. Vědci z 1. LF UK a AV ČR vytvořili diverzant nádorových buněk.

První světlo pro ESPRESSO – lovce exoplanet nové generace. Spektrograf ESPRESSO úspěšně provedl svá první pozorování, nabízí dříve nedosažitelnou přesnost měření změn ve spektrech hvězd.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

13.12.2017 07:58 jb
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Triumf umělé inteligence nad hrubou silou – v šachu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Jsem zvědavý, kdz vynaleznou led typu 9.
13.12.2017 11:38 pavelhouser
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Triumf umělé inteligence nad hrubou silou – v šachu
to se primo nabizi :-). fakt je, ze typu ledu je obrovske mnozstvi http://sciencemag.cz/dalsi-podivny-led-tentokrat-ultralehky/

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.