Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 21:06
Proč Gödelův důkaz neříká nic o rozdílech mezi člověkem a strojem ani o limitech umělé inteligence? Tvorba programů pro brýle s rozšířenou realitou. Co umí AToM, nový toolbox pro Matlab? Unikátní vlastnosti grafenu v celém objemu. Dvacetiletí psi a chiméra člověka s ovcí.
Molekuly jsou míněny přirozeně v uvozovkách, má jít nicméně o jakési „částice“ vzniklé spojením více fotonů. A ty se pak navíc nepohybují rychlostí světla a mají klidovou hmotnost. Využití by tyto bizarní poznatky prý mohly najít v kvantových počítačích.
Možnost trucovitě opakovat Gödelův argument posloužila mnoha lidem jako zbraň při prosazování názoru, že lidské myšlení zahrnuje určité prchavé a těžko pochopitelné prvky, které počítače nedokážou napodobit. Příklad těchto argumentů o mezích umělé inteligence i ukázka toho, proč jsou chybné. Gödelův důkaz nedokazuje rozdíl mezi člověkem a počítačem (umělou inteligencí). (úryvek z knihy: Douglas R. Hofstadter: Gödel, Escher, Bach)
Lze se vlastně v České republice někde naučit, jak vytvářet programy pro brýle s rozšířenou realitou? Jednou z prvních vlaštovek v tomto směru je Unicorn College. Soukromá vysoká škola zaměřená oblasti IT a ekonomiky
Nový softwarový nástroj AToM, který má podobu toolboxu do vývojového prostředí MATLAB, vyvinuli vědci na katedře elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Jedinečné mají být např. algoritmy pro stanovení fyzikálních limitů elektricky malých antén a odražečů daného tvaru (což AToM implementuje jako první nástroj svého druhu).
Sloučenina Na3Bi může mít podle vědců mnohé unikátní vlastnosti, jimiž připomíná grafen i topologické izolátory. Na rozdíl od grafenu je obrovská mobilita/rychlost elektronů k dispozici nejen ve 2D vrstvě, ale i celém objemu 3D materiálu. Z tohoto hlediska lze bismutid sodný popsat jako „3D grafen“.
Na exoplanetě CoRoT-2b vane vítr naopak, než předpokládají teorie. Horký jupiter CoRoT-2b nejspíše přepíše teorie, ale nevíme, které a jak moc.
Rozložení izotopů dusíku může indikovat život. Živé organismy upřednostňují různé izotopy, podle všeho to platí i pro dusík. Může nám to pomoci při pátrání po životě ve vesmíru?
Budou nás psi provázet 20 let? Psy už dávno šlechtíme na lecjaké vlastnosti, kupodivu však mezi nimi není věk. Kde je problém?
Druhá úspěšná chiméra člověka a zvířete – s ovcí. Chiméry nejsou kříženci, ale kombinace více genomů v jednom organismu. Ve zvířatech by takto mohlo jít pěstovat lidské orgány.
Parazitologové nabourali dogma o neměnném složení mitochondriální turbíny. Odlišné složení komplexu FoF1-ATP u některých parazitů by mohlo umožnit vývoj nových léčiv (jinak se předpokládalo, že jde o tak klíčový mechanismus, že zde evoluce vůbec s ničím nehýbala).
Pavel Houser
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.