Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 23:41
Tellur, fosforen, grafen a další chytré materiály, Mottovy izolátory i supravodivost. Průmyslová automatizace v projektu Chytrá farma. Stephen Hawking a záření černých děr. Jak by mohl fungovat život v metanových mořích Titanu.
Fosforen svými vlastnostmi předčí i grafen, jenže problém je s jeho stabilitou na vzduchu a technologiemi výroby. Několik vrstev tzv. alfa-telluru se prý svými optickými a elektrickými vlastnostmi černému fosforu velmi blíží, takže je zde další nadějný 2D materiál (nejen) pro elektroniku.
Stačilo položit na sebe dvě vrstvy grafenu a pootočit vůči sobě o 1,1 stupně. Pouze v případě tohoto jediného úhlu vzniknou mezi elektrony v obou vrstvách „silně korelované interakce“ a materiál se pak chová jako tzv. Mottův izolátor. Když se pak ale přidá vnější zdroj elektronů, ty přes materiál tečou bez odporu.
Po piezoelektrickém jevu je tu analogický efekt, kdy látka účinkem mechanického působení mění své magnetické vlastnosti. Peizomagnetický efekt objevili vědci u sloučeniny BaFe2As2 (arsenid železnato-barnatý). Podstatě jevu zatím nikdo příliš nerozumí. Může to celé souviset s tím, že tento materiál je také supravodič? A k čemu by piezomagnetické látky mohly být dobré?
Na první pohled se zdá, že v blízkosti černých děr by mohlo poměrně snadno dojít k porušení druhé věty termodynamiky: stačí hmotu s velkou entropií, jako je naše krabice s plynem, vhodit dolů do černé díry. Entropie hmoty vně černé díry se tím sníží. Mohli bychom sice tvrdit, že celková entropie, včetně té uvnitř černé díry, se nesnížila, ale protože se do černé díry nelze podívat, nemůžeme celkové množství entropie nijak určit. Bylo by pěkné, kdyby měla černá díra nějakou vlastnost, s jejíž pomocí by mohl vnější pozorovatel stanovit entropii hmoty uvnitř. (úryvek ze slavné knihy Stručná historie času od nedávno zesnulého Stephena Hawkinga)
Tabbyina hvězda trochu jinak: je single? Velká část hvězd ve vesmíru je součástí vícenásobného hvězdného systému (dvojhvězda apod.). Jak je na tom KIC 8462852?
Průmyslová automatizace tam, kde byste ji možná ani nečekali. Programovatelné logické automaty (Programmable Logic Controler) a krávy: Projekt Chytrá farma.
GMO ječmen vyrábí léčebný lidský peptid. Výrobní cena tohoto antibiotika se dosud pohybovala v řádu až desítek tisíců korun za miligram.
Mikrofiltr do krkavic jako prevence mrtvice. Kardiologové z Nemocnice Na Homolce jako první na světě implantovali pacientům do obou krkavic mikrofiltr, který má zachytit případnou krevní sraženinu.
Nový myší model umožňuje studium autoimunitních chorob. Hlavním viníkem autoimunitních reakcí jsou buňky imunitního systému zvané T lymfocyty.
Membrány v metanových mořích Titanu. Eventuální živé organismy v mořích Titanu by musely dokázat oddělit své vnitřní prostředí něčím na způsob membrány. Jaké by mohla mít složení?
Nejrozsáhlejší online databáze české flóry a vegetace. Všechny dostupné informace o současném rozšíření konkrétních druhů rostlin na území České republiky.
Sebeovládání souvisí s inteligencí – i u šimpanzů. Zdálo by se, že v případě inteligence a vůle jde o dvě na sobě nezávislé vlastnosti, nicméně chytří v průměru dokáží mj. také lépe odkládat potěšení. Platí to i pro šimpanze.
Pavel Houser
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.