Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 07:14

Týden na ScienceMag.cz: Jak na pružné diamanty

17. 8. 2018 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Jak na pružné diamanty  

Detektor kvantových vlastností světla. Příprava atomových jader s velkým počtem neutronů. Kolik je v přírodě kazisvětů?

Vápník plný neutronů

Kolik neutronů lze nacpat do určitého atomového jádra, aby zůstalo stabilní? Odpověď zní, že to přesně nevíme a musíme zkoušet. Nyní se podařilo připravit jádro vápníku se 40 neurony – dvojnásobek oproti běžnému izotopu. Modelů existuje celá řada, což už samo o sobě něco naznačuje. Předpokládáme, že podobně jako se elektrony řadí ve „slupkách“, také v jádře existují určité počty, kdy je naplněna jakási „hladina/vrstva“ a příslušný stav je pak speciálně stabilní… Experimenty a modely mohou mít vztah i k fungování neutronových hvězd.

Pružné diamanty

Vědci z několika čínských institucí a MITu přišli s novou metodou přípravy diamantů, které by měly být pružnější a vydržet také natahování až do 9 % své původní délky (bez mechanického poškození a vratně). Přírodní i dosavadní syntetické diamanty by za těchto podmínek praskaly nebo se lámaly.

Zlovolné chování je v přírodě rozšířeno poměrně málo. Proč?

Zdá se být lhostejné, zda jedinec dosáhne zvýšení své relativní zdatnosti zvýšením své absolutní zdatnosti nebo snížením absolutní zdatnosti konkurentů. Přesto pozorování z přírody ukazují, že vzorce zlovolného chování jsou poměrně vzácné. Nebo je jenom nevidíme? (úryvek z knihy Jaroslav Flegr: Evoluční biologie 3. opravené a rozšířené vydání; zlovolným chováním zde nemyslíme, když vlk zakousne ovci nebo jiného vlka kvůli šéfování ve smečce, ale takové, které opravdu nepřináší bezprostřední prospěch.)

Krátce

Unikátní detektor kvantových vlastností světla. Metoda vědců z Olomouce neprovádí měření stavů světla na jednotlivých kopiích, ale využívá kolektivních vlastností jejich párů.

Jak se mladé pohlavní chromozomy brání degeneraci? Při evoluci kompenzace dávky genů na pohlavních chromozomech dochází nejprve ke zvýšení aktivity genů na chromozomu X.

TRAPPIST-1: vědci revidovali hmotnosti, planet může být osm. TRAPPIST-1 je kompaktním systémem. Planety obíhají tak blízko od sebe, že se vzájemně gravitačně ovlivňují, což vede ke změnám v časech tranzitů. Z toho lze odvodit hmotnost planet a jejich hustotu.

Na diabetes kofeinem. Vědci modifikovali embryonální buňky myších ledvin tak, aby tyto buňky pak produkovaly inzulín jako reakci na určitý stimul – konkrétně na kofein. Diabetik by pak po jídle na místo inzulinu mohl prostě jen zapít kávou.

Jak se liší dělení zdravých a nádorových buněk. Jedno vlákno DNA se kopíruje rychle a přímo, ale kopírování toho druhého probíhá po krátkých úsecích.

Slabiny dětské leukémie. Ačkoli léčba leukémie se postupně zlepšuje, stále zůstává několik typů této nemoci, které lze léčit jen s velkými obtížemi.

Dávné počátky pěstování manioku. Předkolumbovská Amazónie nebyla žádnou panenskou divočinou. Se zemědělstvím začali místní obyvatelé už minimálně kolem r. 4000 př. n. l.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Růst evropských výdajů na bezpečnost souvisí i s regulačními požadavky
Týden na ScienceMag.cz: Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií
Týden na ITBiz: Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější
Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.