Portál AbcLinuxu, 25. dubna 2024 16:13

Týden na ScienceMag.cz: Po supravodivosti přicházejí i superizolátory

8. 2. 2019 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Po supravodivosti přicházejí i superizolátory  

Ještě jednou o létajících autech. Metapovrchy mohou fungovat jako optické čočky i polarizátory. Úprava světlem pomáhá 3D tisku. Biotechnologická kouzla s kvasinkami mohou změnit výrobu piva. Umělá inteligence pro piloty i redaktory.

Superizolátory způsobí, že elektrony se chovají jako kvarky

Podobně jako existuje supravodivost, má existovat i stav, kdy látka funguje jako superizolátor. Elektrony v superizolátoru se mají chovat podobně jako kvarky – dvojice elektronů s různými spiny vytvoří stejný stav jako kvarky v protonu či neutronu (objekt bude mít celočíselný spin a i jinak bude mít totožný matematický popis). Pokud budeme chtít oba elektrony od sebe roztrhnout, dojde ke zvláštnímu jevu – čím dále se nám je od sebe podaří vzdálit, tím bude (navíc přitažlivá) síla mezi nimi vzrůstat.

Proč ještě nemáme létající auta

Existují pouze dva důvody, proč v jednadvacátém století stále ještě nemáme létající auta: fyzika a chemie. Uvažuji tu o létajících autech, která dokážou vzlétnout a přistát svisle, a ne o autech se zatahovacími křídly, což jsou v zásadě malá letadla. Tato druhá verze „létajícího auta“ skutečně existuje, ale nejde o ta vozidla, která nám už dlouho slibují vědeckofantastické filmy a komiksy. (úryvek z knihy James Kakalios: Fyzika všedních věcí – Neobyčejná věda v pozadí obyčejného dne)

Metapovrch z oxidu vanadičitého

Metapovrchy jsou v podstatě běžné povrchy materiálů, které jsou ale pokryté miliardami nanoobjektů s přesně vybraným tvarem, rozměry i umístěním. Cílem je, aby díky tomu plnily určitou funkci, kterou běžné materiály nemají. Mohou fungovat jako optická čočka bez jakýchkoli vad, velmi efektivní polarizátor, nebo například zařídit vyzařování tepla do předem vybraných směrů.

3D tisk světlem

Jedním z problémů, který zpomaluje nasazování 3D tisku do průmyslového prostředí, je relativní pomalost této technologie – alespoň v běžné verzi, kdy se tiskne vrstvu po vrstvě.

Krátce

Kepler-410: Čtyřhvězda, nebo neviditelná planeta? Záhadu rozlouskly slovenské a české dalekohledy.

Denisované pod lupou. Jak to vypadá, denisované byli „ještě víc neandrtálci než neandrtálci“.

Mapování srdeční arytmie ultrazvukem místo CT. Kardiologové z Homolky prezentují světu novou technologii pro léčbu fibrilace srdečních síní.

Astrofoto: Mlhovina v mlhovině. Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea.

Dokáže umělá inteligence kontrolovat pravdivost tvrzení? Vědci vytvoří experimentální metodu, která má za pomoci neuronových sítí generovat texty nerozpoznatelné od tvorby živých novinářů.

Umělá inteligence pro piloty. Letecký instruktor řekne hlasem pilotovi nedostatky, kterých se dopustil, a navrhne mu zároveň i způsob, jak tyto nedostatky odstranit.

Biotechnologická kouzla: hybridní kvasinky optimalizují spodní kvašení ležáků. Křížení kvasinek a výměna mitochondrií. Budou ležáky kvasit při pokojové teplotě a k čemu by to mohlo být dobré?

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Fotonické čipy ze stolní tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Model Lambda CDM celkem sedí, ale kosmologická konstanta se může měnit
Týden na ITBiz: Vysokoteplotní supravodivá dioda
Týden na ScienceMag.cz: V kvantovém materiálu objevili částici podobnou gravitonu
Týden na ITBiz: Efektivní podnikání se bez edge computingu neobejde

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.