Portál AbcLinuxu, 7. června 2024 19:29

Týden na ScienceMag.cz: Kvantová Fourierova transformace

13. 9. 2019 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Kvantová Fourierova transformace  

Matematická hříčka na počest Douglase Adamse. Elektrody a přenos myšlenek – lidé hrají počítačovou hru, kdy na monitor hledí někdo jiný. Černé díry, temná energie a rozpínání vesmíru. Další kvantový algoritmus. Ocasy asteroidů, obyvatelné exoplanety, jezera na Titanu, evoluce sexu…

Problém 3 trojmocí vyřešen, nejdéle vzdorovalo číslo 42

Matematici se přes 60 let potýkali s otázkou, která čísla od 1 do 100 lze vyjádřit jako součet tří trojmocí, tedy jako řešení diofantické rovnice k = x3 + y3 + z3 (x, y a z mohou být záporná, jinak by šlo o triviální problém). A k tomu související matematické hádanky a otázka, nakolik dnes v matematice hraje roli hrubá výpočetní síla.

Po potkanech si myšlenky z mozku do mozku přenášejí i lidé

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí padající kostky, druhý podniká příslušnou akci. A navíc zde nejsou jen dva lidé. Srovnání s podobnými pokusy u laboratorních hlodavců.

Nový kvantový algoritmus umožňuje rychle provádět obdobu Fourierovy transformace

Současná věda, ale stejně tak i IT, technické obory nebo medicína jsou závislé na rychlém zpracování dat z vnějších zdrojů – zvukových záznamů, statických obrázků, dat ze senzorů. Pro toto zpracování se používá především tzv. rychlá Fourierova transformace. Podle všeho se v této souvislosti podařilo objevit další efektivní kvantový algoritmus.

Černé díry a rozpínání vesmíru se možná vzájemně ovlivňují

Matematický formalismus v teorii relativity. Černé díry a objekty GEODEs. Rozpínání vesmíru a temná energie a jak to všechno spolu souvisí. Pokud by se část nejstarších hvězd zhroutila do objektů GEODEs namísto klasických černých děr, mohly by tyto objekty vytvořit právě takovou celkovou temnou energii, jakou potřebujeme pro vysvětlení zrychlující expanze vesmíru.

Označovat K2-18b za obyvatelnou exoplanetu? Nesmysl

Média žijí objevem vody v atmosféře exoplanety K2-18b. Velmi často se označuje jako obyvatelná. Prý je to zkratka. Není. Je to nesmysl a to úplný. Polemický komentář.

Krátce

Válka, mír a černé labutě. Dějiny tvoří z velké části mír, který tu a tam přeruší válka, ne naopak. (úryvek z knihy Nassim Nicholas Taleb: Nasadit vlastní kůži; máme tomu věřit?)

Trendy: nano 3d tisk, satelity na nízké orbitě, edge A. Letošní hype křivka rodících se technologií podle Gartneru.

Těhotnou ženu s mrtvým mozkem udrželi při životě 117 dní. Případ je unikátní nejen v českém, ale také světovém měřítku.

Sex jako ochrana proti nakažlivým rakovinám? Evoluční biologové potřebují vysvětlit, proč pohlavní rozmnožování v evoluci převládlo. Máme zde další teorii.

Unikátní hnědý trpaslík z kosmické pouště. Je to skutečně bizarní svět. Menší než Jupiter, ale mnohem hmotnější.

Na kůrovce elektřinou? Katedra fyziky FEL ČVUT v Praze se zabývá projektem na likvidaci kůrovce elektrickým proudem.

Aktin a kyselina salicylová: Jak rostliny zvyšují odolnost proti chorobám. Čeští odborníci zjistili, že narušení vnitrobuněčné sítě bílkovinných vláken může za určitých okolností posílit odolnost rostlin vůči chorobám.

Astrofoto: Jižní koruna. Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek Corona Australis.

Asteroid mění barvu a má ohony podobné kometě. Asteroid 6478 Gault je suchý a skalnatý, ohon tedy nemůže vznikat jako u komet (vypařováním ledu, když se kometa blíží ke Slunci).

Hluboká jezera na Titanu vytvořily výbuchy dusíku. Některá jezera na Titanu mají skalnaté okraje vysoké stovky metrů; taková jezera asi nevznikla jenom deštěm metanu a rozpouštěním podloží.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence opět porazila lidi v kreativitě
Týden na ITBiz: Vývojáři musí řešit problémy aplikací, místo aby vytvářeli nové
Týden na ScienceMag.cz: Postoupili ve snaze najít kvantovou povahu gravitace
Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.