Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 11:26

Týden na ScienceMag.cz: Energetické jámy pro ukládání dat

24. 11. 2019 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Energetické jámy pro ukládání dat  

Jak v diamantu přechází kvantová fyzika na klasickou. Antihmota a temná hmota. Casimirův jev a síly vakua. Kyslík na Marsu, ribóza v meteoritech, modely kolonizace vesmíru a polymerní dusík N6.

Energetické jámy ve 2D materiálech lze řídit magnetickým polem

Sulfid i selenid wolframičitý mají ve 2D podobě zajímavé vlastnosti, které by se daly využít k ukládání dat i při kvantovém počítání. V příslušných 2D materiálech existují dvě stejně hluboká energetická údolí, v nichž se mohou vyskytovat elektrony. Pomocí vnějšího magnetického pole ale můžeme energii těchto údolí změnit – jedno se stane hlubším, druhé mělčím…

V meteoritech byly objeveny i cukry, včetně ribózy pro RNA

Další stavební kámen života se podařilo objevit v meteoritech. Potvrzuje se tím, že při tzv. Velkém bombardování mohly být na Zem prakticky všechny látky potřebné pro život dodány už předsyntetizované, abiotická fáze evoluce tedy mohla proběhnout (a také podle všeho proběhla) rychle.

Mimozemšťané mohli Zemi prostě minout

Proč mezi námi nechodí mimozemšťané? Jeden z modelů předpokládá, že i v případě existence vyspělých mimozemských civilizací, které navíc kolonizují vesmír, zůstanou při kolonizaci prázdné oblasti. Možná jsme měli prostě smůlu (nebo štěstí).

Kvantový darwinismus v diamantu

Podobně jako v přirozeném výběru musí přežít nejodolnější jedinec, který se bude reprodukovat ve velkém počtu, a umožní tak evoluci, nejodolnější kvantové stavy se zkopírují a budou se jevit klasicky. Tato nadpočetnost (redundance) znamená, že když bude velký počet pozorovatelů měřit nějaký daný stav se stejnou hodnotou, dostáváme se k objektivní realitě.

Mohla by antihmota interagovat s temnou hmotou jinak než ta běžná?

Je sice na pohled zvláštní vysvětlovat jednu záhadu (proč je ve vesmíru méně antihmoty) pomocí jiné (jaká je podstata temné hmoty? a existuje vůbec?), nicméně proč to nezkusit. Pokud by se zde něco zjistilo, mohla by se pak naopak antihmota používat k honu na temnou hmotu. Vědci zkoumali, zda by antihmota nemohla jinak než běžná hmota interagovat s jedním možným typem temné hmoty, tzv. axiony.

Změnám koncentrace kyslíku na Marsu zatím nerozumíme

Rover Curiosity zjistil na Marsu v kráteru Gale opakované vzestupy koncentrace kyslíku. Média jsou opět plná spekulací o tom, zda to může znamenat doklad života na Rudé planetě, i když NASA nic takového netvrdí. Podobně jako v této souvislosti často diskutovaný metan může být stejně tak kyslík biologického (fotosyntéza apod.) nebo jiného původu. Téměř jistě platí druhá možnost, což ale neznamená, že tento jev nyní dokážeme plně vysvětlit.

Casimirův jev – proč se desky ve vakuu k sobě přitahují

Tajemství Casimirovy síly souvisí s podstatou vlnění. Už ve starověkém Řecku si Pythagoras povšiml zvláštního chování vln, které probíhaly nahoru a dolů strunou – některé noty byly přitom dovoleny a jiné zakázány. (úryvek z knihy Charles Seife: Nula – životopis jedné nebezpečné myšlenky)

Krátce

Epsilon Indi Ab: Nejbližší analog Jupiteru v komplikovaném systému. Epsilon Indi se nachází v souhvězdí Indiána ve vzdálenosti 12 světelných let.

Poprvé připraven polymerní dusík N6. Z azidu sodného v kapalném dusíku lze plazmovým výbojem vytvořit velmi kuriózní molekulu: „polymerní“ dusík N6. K čemu může být dobrý?

Malá krabička určí čerstvost piva. Vyvinuta jednoduchá, rychlá a navíc i levná metoda, kterou lze měřit čerstvost piva přímo v terénu.

Srpková mlhovina a mýdlová bublina. Astrofotografie měsíce.

První psi se možná zase tolik nedřeli. Předpokládalo se, že ochočení psi od pradávna museli lidem pomáhat nosit těžké náklady nebo (v polárních oblastech) tahat sáně. Možná, důkazy o tom ale přesvědčivé nejsou.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.