Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 05:50

Týden na ScienceMag.cz: Magnetická rezonance pro analýzu baterií

29. 5. 2020 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Magnetická rezonance pro analýzu baterií  

Kvantová provázanost bilionů atomů. Tunguský meteorit vůbec nedopadl? Umělá inteligence – jednotlivé scénáře vývoje. Jak odečítat hodnoty qubitů. Solární elektrárny na oběžné dráze. Jak teče bahno na Marsu. Nejstarší kresba v ČR. Vývoj magnetického pole Země. Fúzování černých děr a neutronových hvězd. Ovládání počítače mozkem. Jak dostat grafen do vody. Věda a koronavirus.

Qubity lze odečítat bez zničení informace

Pokud se informace o spinu převede na elektrický náboj, lze hodnotu odečíst snadno, ale tento postup je bohužel právě s velkou pravděpodobností destruktivní. Vědci z RIKENu proto na bázi fungování feromagnetismu nejprve příslušný qubit „zkopírovali“ na sousední elektron ve vedlejší kvantové tečce.

Umělá inteligence, kyborgové a libertariánská utopie

Začneme scénářem, kdy lidé pokojně koexistují s technologií a v některých případech s ní splývají, jak si to představuje mnoho futurologů i autorů science fiction. Život na Zemi je rozmanitější než kdy dříve. Oblasti strojů tvoří obrovské továrny ovládané roboty a výpočetní střediska bez jakéhokoli biologického života. Cílem je, aby každý atom sloužil co nejefektivněji. Přestože zóny strojů vypadají zvenčí monotónně a fádně, uvnitř překvapivě kypí životem. Ve virtuálních světech se dějí úžasné věci, obrovské výpočty odkrývají tajemství našeho vesmíru a vyvíjejí převratné technologie. (úryvek z knihy Max Tegmark: Život 3.0. Člověk v éře umělé inteligence)

Magnetická rezonance odhalí stav baterie

Vychází se z měření magnetického pole pomocí atomových magnetometrů. Studovaný Li-Ion akumulátor stačí vložit do magnetického pole na pozadí a magnetometrem pak zachytit jeho změny. Stupeň jejího nabití baterie a případná poškození se díky tomu dá zjistit snadno a bezkontaktně.

Obří kvantová provázanost i za vysoké teploty

Ze sledování spinů bilionů (trillions) atomů se mělo dát určit, jak jsou atomy kvantově provázány. Ukázalo se, že entanglement se často týká atomů daleko od sebe, mezi nimiž se nachází velké množství jiných atomů – a ty byly kvantově provázány zase jinak.

Tunguský meteorit mohl zase odletět

Tunguský meteorit představuje fascinující událost, o níž toho bylo již napsáno mnohé. Přesto se tu a tam objeví nějaká nová teorie, která se událost pokouší vysvětlit. Proč se tedy nepodařilo objevit žádný fragmenty meteoritu? Možná protože vůbec nedopadl…

Kudy dál?

Web Sciencemag.cz existuje přes 4 roky. Proč Sciencemag.cz čtete, co zde naopak postrádáte? Chcete více grafenu, nebo více umělé inteligence? Máte zájem spíše o novinky, nebo o zajímavosti podle pop-science knih, bez ohledu na to, zda je to aktuální?

BASIL: Ovládání počítače mozkem

Smyslem projektu BASIL je pomoci lidem, kterým sice nefunguje tělo, ale jejich mozek pracuje stále dobře. Součástí prototypu systému BASIL, založeného na snímání mozkových vln, je čepice s několika elektrodami, kterou má člověk na hlavě. Velmi důležité je zobrazování symbolů, které reprezentují potřeby či přání člověka; těmito symboly jsou například dveře, světlo, jídlo nebo záchranný kruh.

Krátce

Černé díry a neutronové hvězdy fúzují různě. V relativně izolovaných oblastech proběhne proces jinak než tam, kde se v okolí nachází hodně hvězd.

Začíná test solární elektrárny na oběžné dráze. Technologie postupuje vpřed poměrně pomalu, ale snad jde o další krok…

Gobekli Tepe: Nejstarší chrám mohl mít jednotný plán. Takovou stavbu bychom v době, kdy teprve vznikalo zemědělství, vůbec nečekali…

Bahno může na Marsu téct jako láva. Rozdílné chování bahna souvisí s tím, že marťanská atmosféra je velmi řídká.

Nejstarší kresba v České republice má 7000 let. Černé čáry z Moravského krasu na mohutném kameni, kterému se přezdívá kvůli jeho vrásčitému povrchu Mozek, jsou nejstarším výtvarným jeskynním dílem v ČR.

Vícepatrový dům z 3D tiskárny. Vědci vyvíjejí robotické rameno pro 3D tisk ve stavebnictví. Robotické zařízení bude schopné tisknout i rozsáhlé nebo vícepodlažní budovy.

Genová terapie by mohla pomoci v léčbě Usherova syndromu. Vektor přiměje světločivné buňky oka produkovat chybějící bílkovinu.

Twist prozradil známky zrodu planety. Nové snímky zachycují působivou spirálu plynu a prachu okolo hvězdy AB Aurigae.

Pivo je nejlepší z plechu, nejhůře vyšla PET lahev. Největší rozdíly mezi vzorky byly zjištěny v obsahu rozpustného oxidu uhličitého.

Magnetické pole Země vytváří druhé minimum. Vzniku „magnetické díry“ jihozápadně od Afriky nerozumíme. Problémy mohou mít kvůli tomu družice/satelity.

Třikrát grafen: 2 může být méně než 1. Jak dostat grafen nebo nanotrubičky do vody a má smysl grafenovou fólii tahat? Novinky ze světa uhlíku.

Věda a koronavirus

Koronovým výbojem proti koronaviru. Plazma vytvářejí čtyři záporné koronové výboje v konfiguraci hrot-trubička, hořící na špičkách jehel.

Rychlejší testování na COVID-19. Vědci již vybrali sadu primerů nutných pro detekci konkrétního viru ve vzorku.

Proti koronaviru přes snížení metabolismu proteinů i sacharidů. Koronavirus spouští syntézu vlastních proteinů, aniž by vypínal syntézu proteinů hostitele, takže v infikovaných buňkách celkové rychlost proteosyntézy roste. Tímto směrem by mohla být cílit i léčba. Uplatní se zde např. obyčejná 2-deoxy-D-glukóza?

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.