Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 00:09

Týden na ScienceMag.cz: Kryptoměna garantovaná démony, Maxwellovým a dalšími

27. 10. 2022 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Kryptoměna garantovaná démony, Maxwellovým a dalšími  

Nové baterie: zinek, hliník-síra, lithium-kov, nikl místo kobaltu… Extrémní precese: objevili rychle se kymácející černé díry. Hvězda přežila výbuch supernovy.

Extrémní precese: objevili rychle se kymácející černé díry

Zvláštní krouživý pohyb na oběžných drahách dvou srážejících se černých děr představuje exotický jev, který předpovídá obecná relativita. Jedna z černých děr, 40krát hmotnější než naše Slunce, je pravděpodobně vůbec nejrychleji rotující černou dírou, která byla nalezena prostřednictvím gravitačních vln. A na rozdíl od všech předchozích pozorování tato rychle rotující černá díra narušila prostor a čas natolik, že se celá oběžná dráha dvojhvězdy rozkmitala tam a zpět.

Kryptoměna garantovaná démony, Maxwellovým a dalšími

Kryptoměna typu stablecoin svázaná s elektřinou přímo přes zákony o účinnosti tepelných strojů a entropii? Určitě zajímavý teoretický koncept, i když není jasné, zda se uplatní na trhu… Zatímco k „ražbě“ tokenu E-Stablecoin je zapotřebí vložit jednu kilowatthodinu elektřiny, tento digitální token lze později zničit a získat z něj jednu kilowatthodinu použitelné elektřiny zpět (pomineme-li transakční náklady). Cena jednoho tokenu E-Stablecoin je tedy navázána na cenu jedné kilowatthodiny elektřiny způsobem, který je robustní, stabilní a bez důvěry.

Nové baterie: zinek, hliník-síra, lithium-kov, nikl místo kobaltu…

Upravený cukr může vylepšit zinkové baterie. Baterie hliník-síra jsou levnější než Li-Ion. Baterie lithium-kov se zlatými nanočásticemi. Niklová elektroda konečně vydrží. Tolik nápadů, a to platí rok co rok. Třeba se některá z následujících technologií nicméně dostane z laboratoří i do fáze průmyslového nasazení…

Krátce

V ledové krustě Europy mají být jezera, i těsně pod povrchem. Pokud na Europě dochází k erupcím, pravděpodobně pocházejí z mělkých, širokých jezer usazených v ledu, a nikoli z globálního oceánu hluboko pod ním.

Spí vlci podobně jako psi? Domestikace změnila v řadě ohledů vlčí mozek. Projevují se vzniklé rozdíly i na tom, jak oba (pod)druhy spí?

Hvězda přežila výbuch supernovy. Po výbuchu supernovy SN 2012Z nevznikla neutronová hvězda ani černá díra, ale zůstala zde původní „běžná“ hvězda. Hubbleův vesmírný dalekohled dokonce zaznamenal, že má větší jasnost než před explozí.

Mise DART uspěla nad očekávání. Mise DART uspěla nad očekávání.

Vitamín D má přímo ovlivňovat riziko demence. Nová studie uvádí přímou souvislost mezi demencí nebo mrtvicí ve vyšším věku a nedostatkem vitamínu D. Nízká hladina vitamínu D byla navíc přímo spojena s menším objemem mozku.

Mezi kupami galaxií jsou opravdu obří vlákna horkého plynu. Srážky galaxií už známe, ale jak je tomu v případě celých kup galaxií (cluster)? Nové pozorování rentgenové observatoře Chandra, kterou provozuje NASA, by mohlo přispět i k řešení záhady temné hmoty.

Astronomové analyzují rekordní gama záblesk GRB221009A. GRB (gamma-ray burst) 221009A, se odehrál ve vzdálenosti přibližně 2,4 miliardy světelných let ve směru souhvězdí Střelce. Je nejjasnějším gama zábleskem, jaký byl kdy zaznamenán.

Kyanid mohl před vznikem života zjednodušit vznik aminokyselin. Předbuněčné protoorganismy si podle některých názorů musely syntetizovat aminokyseliny z jiných prekurzorů, snad aldehydů.

Müllerova rohatka: odstraňuje sex škodlivé mutace? Princip Müllerovy rohatky se projeví, když rozmnožujete kopie kopií nějaké písemnosti. S každou další kopií se zhoršuje kvalita. Jen když pečlivě uchováte bezvadný originál, můžete znovu získat bezvadnou kopii. (úryvek z knihy Matt Ridley: Červená královna)

V ČR byl poprvé podán nový lék proti vzácnému nádoru oka. Melanom cévnatky oka je vzácným nádorovým onemocněním, jehož diagnostika i léčba jsou značně komplikované. Nádor velmi často metastázuje…

V atmosféře exoplanety byl objeven dosud nejtěžší chemický prvek: baryum. Nalezení barya ve vysokých vrstvách atmosféry hned dvojice mimořádně horkých plynných obrů WASP 76 b a WASP-121 b byl pro vědce překvapením.

Kolik žije na světě mravenců? A váží opravdu tolik jako lidstvo? Nejnovější práce odhadla celkovou populaci mravenčích dělnic na 2 × 10 na 16 (20 quadrillionů), což je ekvivalent 20 % současné lidské biomasy.

Vědci objevili dalšího savce se zmenšujícím se mozkem. V hluboké zimě čelí krtci existenčnímu problému. Jejich metabolismus, blížící se horní hranici možností u savců, vyžaduje více potravy, než je v nejchladnějších měsících k dispozici.

Helium jako zásadní faktor změny pro velká data a umělou inteligenci. Inspirace ve vesmírné technologii. Při výrobě satelitů se mikrovlnná zařízení někdy musí hermeticky svařovat pomocí laseru. A co z toho vyplývá pro pevné disky?

Jediný na světě. V Brně mají elektronový mikroskop, který umí zkoumat i malé živé tvory. Jakmile chcete vidět a zkoumat něco komplikovaného, tak má najednou elektronová mikroskopie desítky tváří a nabízí desítky postupů s využitím různých analytických a zobrazovacích zařízení…

Místo řepy sklidil zlatý diadém z doby bronzové. V Opavě-Kateřinkách se podařil mimořádný nález.

Antény pro 5G sítě lze využít k monitoringu škodlivin v ovzduší. Pracuje se na algoritmu, který zachytí drobné změny v chování antény vystavené znečištěnému ovzduší a převede je do hodnoty konkrétního údaje o stavu ovzduší.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější
Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI

Diskuse k tomuto článku

28.10.2022 23:41 Heretik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Kryptoměna garantovaná démony, Maxwellovým a dalšími
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
"Získat zpátky elektřinu z výpočtu..." a tomu věříte?
29.10.2022 19:21 pavel houser
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Kryptoměna garantovaná démony, Maxwellovým a dalšími
no, verim, ze v puvodni studii neni chyba v zakladni fyzice. samozrejme to muze byt (a nejspis je) neprakticke, prilis ztrat, nikdo to nepotrebuje etc. a jisteze mezitim z toho vznikala tiskova zprava, tu jsem ja prepisoval, cili jeste nekolik moznych zdroju dezinterpretaci cestou...

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.