Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 22:29

Týden na ScienceMag.cz: Jak se trhá hvězda

16. 12. 2022 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Jak se trhá hvězda  

Grafenový aerogel chrání proti ohni. Průlom v jaderné fúzi nepřeceňovat. Druhá nejbližší černá díra. Tsunami na Marsu. Fyzika rampouchů. Osmdesáté narozeniny prvního jaderného reaktoru.

Druhá nejbližší „galaktická“ černá díra může být nezvykle velká

Leo I je jednou z trpasličích satelitních galaxií obíhajících Mléčnou dráhu. Zajímavé je, že podle nové studie by se v ní měla nacházet obří černá díra o hmotnosti 3 miliony Sluncí. Pokud se podaří i příslušné pozorování, šlo by o druhou potvrzenou superhmotnou černou díru nejblíž Zemi – pochopitelně po té, která sídlí v centru Mléčné dráhy.

Vědci pozorovali nejvzdálenější černou díru pohlcující hvězdu

Hvězdy, které se pohybují příliš blízko černé díry, mohou být doslova rozcupovány na kusy mimořádně silnými slapovými silami v jejím gravitačním poli. Tento jev bývá označován jako slapové rozervání (tidal disruption event, TDE). Asi v jednom procentu případů při tomto procesu vznikají také výtrysky (jety) – proudy horkého plazmatu a záření vyvržené v obou směrech podél rotační osy černé díry.

První panchromatická studie slapového roztrhání hvězdy s výtryskem

Rozdíl ve vzniku „normálního“ a „výtryskového“ TDE není dosud zcela objasněn. Jedna z teorií předpokládá, že výtryskové TDE vyžadují velmi rychle rotující černou díru, která výtrysk pohání. Budoucí studie přispějí nejen k lepšímu pochopení těchto událostí, ale také k pochopení procesů v centrálních černých dírách vzdálených galaxií.

Revoluce v ochraně proti ohni: čeští vědci vyvinuli nehořlavý grafenový aerogel

Uhlíkový materiál odolávající plamenům s teplotou až 1500 °C se podařilo vytvořit multioborovému týmu fyziků a chemiků z Fyzikálního ústavu AV ČR. Na odstínění takto vysoké teploty přitom stačí pouhý milimetr materiálu. Nový porézní grafenový aerogel dočasně odolá různým typům vysokoteplotních plamenů, včetně velmi reaktivního vodíkového.

Průlom v jaderné fúzi nepřeceňovat

Fúzní experiment zahrnoval nasměrování 192 vysokoenergetických laserů na terč o velikosti zrnka pepře, zahřátí kapsle s deuteriem a tritiem na více než 300 milionů stupňů Celsia a krátkou simulaci podmínek existujících v nitrech hvězd. V čem je problém?

Krátce

Sedm objevů Ameriky. Asi každý dnes ví, že před Kolumbem objevili Ameriku Vikingové. Co se tedy myslí celkem 7 objevy?

Impakt mohl způsobit tsunami vysokou 250 metrů – na Marsu. Již předchozí výzkumy navrhovaly, že dopad asteroidu nebo komety do oceánu v severní nížině Marsu mohl přibližně před 3,4 miliardami let způsobit megatsunami. Dosud však nebylo jasné, kde se příslušný impaktní kráter nachází.

Z krevní skupiny lze odhadnout riziko mrtvice. Lidé s časnou mozkovou příhodou měli častěji krevní skupinu A a méně často krevní skupinu 0 (nejběžnější krevní skupina).

Měsíc Titan pod drobnohledem (nejen) Webbova dalekohledu. Atmosféra Titanu sama o sobě je velmi zajímavá a není to jen kvůli metanovým oblakům a bouřím…

Zpochybnili teorii o tom, jak souvisí velikost zvířat s rychlostí metabolismu. Podle standardního výkladu závisí rychlost metabolismu živočichů především na jejich velikosti – poměr objemu a povrchu určuje, jak rychle ztrácejí produkované teplo.

Proč některé rampouchy mají vlny? Kvůli rozpuštěným látkám. Některé rampouchy vznikají s rovných povrchem, jiným na na něm v průběhu růstu vytvářejí vlnky, nejčastěji vodorovné nebo ve tvaru písmene V.

Osmdesáté narozeniny prvního jaderného reaktoru. V prosinci roku 1942 byl na chicagském fotbalovém stadionu postaven první experimentální jaderný reaktor Chicago Pile-1. Pod vedením italského fyzika Enrica Fermiho v něm proběhla první kontrolovaná štěpná jaderná reakce.

Při rychlém tření může být poškození kovových povrchů paradoxně menší. Klouzání dvou kovových povrchů po sobě způsobuje řadu jevů, které vedou ke tření a opotřebení: malé krystalické oblasti, z nichž se kovy obvykle skládají, se přitom mohou deformovat, zkroutit, zlomit, ale třeba i naopak spojovat.

Pozoruhodný život mihule. Je-li pro Blanici a její přítoky něco typické, je to pozoruhodná mihule, která k nám přichází z tak vzdálených dob, kdy ještě žili poslední trilobiti. (úryvek z knihy Václav Cílek, Lubomír Hanel, Václav Zemek a kol.: O památné hoře Blaníku a jejím kraji)

ČR se podílí na výstavbě nového urychlovače FAIR pro výzkum antiprotonů a iontů. Základním prvkem je světově unikátní částicový urychlovač SIS100 s obvodem 1100 m, který bude na některých místech až 17 metrů pod zemí.

CESNET získal ocenění Česká hlava v kategorii Industrie za přenos obrazu a zvuku s minimálním zpožděním. Zařízení je založené na programovatelném hradlovém poli FPGA a využívá unikátní řešení přijímače s nízkou latencí.

Mléko ze zkumavky, vesmírné čerpadlo a speciální gel na zadržování vody v půdě. Soutěž českých vědecko-výzkumných projektů pomůže vítězům převést svoje nápady do praxe. Za vítěze soutěže porota vybrala projekt speciálního magnetického čerpadla. Na rozdíl od klasických čerpadel dokáže fungovat bez rotujících mechanických částí.

Radar pro ablaci jater. Elektromagnetická vlna se šíří pacientovým tělem a v případě dopadu na katétr se odrazí a je zachycena okolními anténami. Z časového posunu mezi vyslaným a přijatým UWB pulzem lze poté přesně rekonstruovat pozici katétru.

Bakterie z Alpského jezera mění svůj metabolismus podle ročního období. Během zimy se na konci bakteriální fotosyntézy nevyvíjí kyslík a nefixuje se ve významném množství oxid uhličitý. Bakterie také využívají světla jiných vlnových délek.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější
Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.