Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 15:33
Odhalili tajemství nejtěžší mladé hvězdy objevené v blízkosti černé díry. Povrchové tání skel odhalilo nový typ materiálu. Život může vzniknout i na výstředních exoplanetách.
Vědci navrhují jako veličinu charakterizující neutronovou hvězdu používat tzv. spektrální frekvenci vrcholu (f2, peak spectral frequency). Jak onu f2 změřit? Srážky mezi neutronovými hvězdami vedou k silným emisím gravitačních vln, které se od jejich prvního zachycení v roce 2017 měří opakovaně. Přinejmenším v principu lze ze signálu gravitačních vln emitovaných kmitajícím pozůstatkem dvou splynutých neutronových hvězd vypočítat právě i f2.
Výjimečnost této mladé hvězdy s názvem X3a spočívá v tom, že by podle dosavadních teorií o vzniku hvězd ve skutečnosti neměla existovat tak blízko supermasivní černé díry, označované také jako Sgr A*. … Vědci však prokázali, že ve vzdálenosti pouhých několika světelných let od černé díry se nachází oblast, která velmi překvapivě podmínky pro vznik hvězd splňuje. Tato oblast ve tvaru prstence plynu a prachu, je dostatečně chladná a chráněná před ničivým zářením.
Studie naznačují, že dávné proteiny vznikaly z omezené abecedy zhruba 10 raných aminokyselin, zatímco pozdní aminokyseliny (které se do této abecedy přidaly později) byly již produktem biosyntetických cest. Prebioticky však bylo k dispozici mnoho nekanonických aminokyselin, což vyvolává otázku: proč máme právě současnou moderní abecedu aminokyselin a byly by bílkoviny schopny skládat se do globulárních struktur stejně dobře, kdyby genetický kód tvořily různé aminokyseliny?
Ještěrky se samy očkují proti mravenčímu jedu. Konzumace ohnivých mravenců může ještěrkám pomoci získat určitou imunitu proti jejich jedu, což se jím hodí při budoucím štípnutí.
Galaxie COS-87259 přetéká prachem a tvoří hvězdy 1000krát rychleji než Mléčná dráha. Astronomové objevili rychle rostoucí černou díru v jedné z nejextrémnějších známých galaxií, kterou pozorujeme v době krátce po velkém třesku.
Volání divočiny – a kdy pes vytím odpoví? Vyjí opravdu přednostně některá plemena, závisí vytí na věku či pohlaví psa a co vlastně vyjadřuje? Další z psovědných výzkumů…
Povrchové tání skel odhalilo nový typ materiálu. Na povrchu ledu se i při teplotě pod nulou vytváří tenká vrstva kapalné vody. Díky tomuto jevu drží pohromadě např. sněhové koule. Toto „povrchové tání“ bylo posléze zjištěno i u dalších materiálů…
Skutečně čokoláda funguje jako droga? Konzumace čokolády o vysokém obsahu tuku startuje v mozku syntézu látek podobných opiátům… Čokoláda navíc obsahuje fenylethylamin, což je látka podobná amfetaminu. (úryvek z knihy Vladimír Mikeš: Proč se klepou řízky. Chemie v kuchyni)
Proč je na aztécké zdi tolik lebek ženských? Slovo tzompantli označuje aztécké stěny lebek, kde byly vystavovány hlavy lidských obětí navlečené na tyče.
Život může vzniknout i na výstředních exoplanetách. Růst teploty na excentrické exoplanetě by mohl způsobit zahuštění roztoku, zrychlit chemické reakce, dodat jim energii; prostě příslušná oscilace by biochemii mohla dokonce pomáhat.
Mise DART potvrdila kinetický impakt jako metodu planetární obrany. Zjištěné poznatky nám ukazují, že pronásledování planetky o velikosti srovnatelné s dvojplanetkou Didymos, může být uskutečněno i bez pokročilé průzkumné mise.
V dobách jámové kultury se na koních prý už jezdilo. A možná i dřív. Domestikace koně a jízda na koni jsou dvě různé věci. Koně byli nejspíš poprvé domestikováni někde v Kazachstánu jako zvíře určené na maso a mléko. Nebo je to jinak?
Alkobioza: nově objevený typ soužití řas a hub. Nejedná se o lišejník, protože houbový partner není potravně závislý na své řase.
Vědci zjednodušili systém dělení druhů houby aspergilus. Houby rodu Aspergillus (česky kropidlák) jsou běžně rozšířené v životním prostředí a některé z nich široce využívané v biotechnologickém průmyslu.
Genetická stopa lovců z Dolních Věstonic a Pavlova před 20 000 lety vymizela. Ostatky tří mužů z lokality Dolní Věstonice II doplnily střípek do genetické mapy Evropy. Genetická mapa západní a střední Eurasie se po posledním glaciálním maximu před zhruba 20 000 lety výrazně změnila…
ESA ocenila projekt studentského satelitu z dílny VUT a Mendelovy univerzity. Cílem mise je na oběžnou dráhu Země vyslat první český studentský satelit, jehož součástí bude bio-kontejner obsahující vysušené bakterie.
Týden mozku nabídne přes 50 akcí ve 4 městech. Jak vzniká bolest, jak se učíme, co a proč si pamatujeme? Kromě těchto otázek zodpoví festival Týden mozku i mnoho dalších, které souvisejí s nejsložitějším orgánem těla.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.