Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 12:36
Prognóza růstu výdajů na IT se dál snižuje, ekonomika oslabuje. Navrhli novou architekturu kvantového počítače, oddělí fyzické a logické qubity. Poběží modely umělé inteligence i na smartphonu? Dell představuje nejnovější zařízení pro hybridní práci. Na Slovensko se blíží globální vlna propouštění v IT.
IDC již pátý měsíc po sobě snížila svou předpověď vývoje celosvětových výdajů na IT v roce 2023. Investice se i nadále potýkají s oslabující ekonomikou a zpřísňováním úvěrů. Ve své nové měsíční prognóze IDC předpokládá celkový růst v letošním roce (ve stálé měně) o 4,4 % na hodnotu 3,25 bilionu dolarů. To je o něco méně než 4,5 % v předpovědi z předchozího měsíce, ovšem oproti prognóze růstu o 6,0 % z října 2022 je to rozdíl již dost podstatný.
Fyzikové z univerzity v Innsbrucku představili novou architekturu univerzálního kvantového počítače, která má překonat omezení stávajících systémů. Qubity v kvantovém počítači by měly být schopny interakce (provázání, další operace s tímto stavem…) „každý s každým“, což s tím, jak počet qubitů roste, znamená problém. V roce 2015 se teoretický fyzik Wolfgang Lechner společně s Philippem Haukem a Peterem Zollerem touto potíží zabývali a navrhli novou architekturu kvantového počítače, která je nyní po autorech nazývána LHZ.
V čem se liší nová generace jazykového modelu GPT-4 oproti GPT-3, zda lze obejít bezpečnostní mechanismy AI nebo zda jsou data z podnětů, které do modelu uživatelé zadávají, v bezpečí jsme se zeptali Chestera Wisniewskiho, technického ředitele pro aplikovaný výzkum ve společnosti Sophos.
Společnost Dell Technologies představila novinky ve svém portfoliu podnikových produktů. Produkty jsou zaměřené na hybridní práci, udržitelnost i design. Úplnou novinkou jsou například klávesnice s technologií mini-LED u řady Latitude, touchpady s haptickou odezvou nebo mobilní pracovní stanice Precision řady 5000 poprvé v 16″ provedení. Celý pracovní ekosystém nyní doplňuje také 49″ zakřivený monitor UltraSharp.
Vlna propouštění v technologickém sektoru dorazila i na Slovensko. Českým firmám tato situace dává příležitost oslovit nové uchazeče a nabídnout jim své volné pozice. Těch je na českém trhu bezmála 30 tisíc. Slovenští vývojáři, administrátoři či pracovníci technické podpory v ČR získají nejen přístup k zajímavějším projektům a kariérním šancím, ale i větší jistotu a v mnoha případech i vyšší mzdu. V závislosti na pozici a lokalitě si u nás slovenští IT experti mohou vydělat o stovky až tisíce eur měsíčně více. Zaměstnavatelé jsou jim navíc ochotni vycházet vstříc a nabízet i práci z domova s minimální nutností navštěvovat firemní kanceláře.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.