Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 22:06

Týden na ScienceMag.cz: Hybridní 2D materiál slibuje vylepšení optických zařízení a kvantových počítačů

11. 4. 2023 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Hybridní 2D materiál slibuje vylepšení optických zařízení a kvantových počítačů  

Astronomy překvapil záblesk ve tvaru disku namísto koule. Poloměr protonu určený podle náboje a hmotnosti se liší. Voják řídí robotického psa pouhou myšlenkou. Pozorování nejmohutnější exploze od počátku lidské civilizace. Srážka blesků.

Vysokorychlostní kamera ukázala srážku blesku s protibleskem

Přestože se v okolí nacházelo více než 30 hromosvodů, blesk neudeřil do nich, ale do komínu...Obvykle kladně nabitým výbojům, „protibleskům“ směřujícím od Země směrem k blesku se v češtině říká „vstřícné výboje“. Výboj směřující k zemi, vlastní blesk, se nazývá „krokový vůdčí výboj“. Po spojení krokového vůdčího výboje a vstřícného výboje ještě může následovat výboj šípový.

Astronomy překvapil záblesk ve tvaru disku namísto koule

Astronomy zmátla podivná exploze zaujímající zhruba rozměr naší Sluneční soustavy. A podobně jako Sluneční soustava má i výbuch tvar plochého disku, čímž se od běžných explozí pozorovaných ve vesmíru podstatně liší. Záhadná exploze spadala do kategorie Fast Blue Optical Transient (FBOT, rychlý modrý optický přechod). Jde o velmi vzácný typ výbuchů…

Poloměr protonu určený podle náboje a hmotnosti se liší

Nové měření se soustředilo na hmotnost, která je generována gluony protonu – podařilo se přesně určilo místo, kde se hmota generovaná těmito gluony nachází. Ukázalo se, že „jádro hmotnosti“ se nepřekvapivě nachází ve středu protonu. Výsledek ale také naznačuje, že toto jádro má jinou velikost než dobře změřený poloměr náboje protonu, což je veličina, která se často používá jako zástupný ukazatel velikosti (objemu) protonu.

Hybridní 2D materiál slibuje zlepšení optických zařízení a kvantových počítačů

V základním optickém komunikačním obvodu se používá nestrukturované světlo. Více informací však lze zpracovat pomocí vhodně polarizovaného světla a v poslední době nabývá na významu využití tzv. chirálního nebo strukturovaného světla. Obecně se k získání takto polarizovaného světla používají polarizační filtry, jejichž miniaturizace je velmi náročná…

Krátce

Se skleníkovým metanem to není tak jednoduché, současně i ochlazuje. Většina klimatických modelů zatím nepočítá s novým objevem: metan je samozřejmě velmi účinný skleníkový plyn, ale současně přispívá k tvorbě mraků, které Zemi zase ochlazují.

Stonehenge žádným přesným kalendářem nebylo. A už vůbec ne „egyptským kalendářem“. Neexistuje žádný archeologický doklad o kulturním spojení mezi Egyptem a Británií dejme tomu kolem r. 2600 př. n. l. (nejčastější datování základní struktury Stonehenge).

Voják řídí robotického psa pouhou myšlenkou. Hned několik technologií půvabně zkombinovaných dohromady. Který z kultovních vědecko-fantastických filmů na toto téma se nakonec ukáže být nejblíže realitě?

Webbův dalekohled: Atmosféry obřích exoplanet se od těch ve Sluneční soustavě liší. Plynní obři obíhající kolem našeho Slunce vykazují jasný vzorec: čím hmotnější planeta, tím nižší je podíl „těžkých“ prvků. Složení atmosféry jiných obřích planet trendu ze Sluneční soustavy ale odpovídat nemusí.

Černá barva srsti vlky asi chrání před psinkou. Jak se zde již psalo opakovaně, černá barva některých amerických vlků je výsledkem dávného křížení s indiánskými psy. Černá barva srsti má podle nové studie ale navíc přímou adaptivní hodnotu.

Člověk mezi šimpanzem a prasetem. Pojďme se podívat na (v různé míře) kuriózní pohledy na vznik Homo sapiens. (úryvek z knihy Zvrhlá věda)

Mise létající sondy k průzkumu Titanu je opět blíže. Ještě než experti z NASA vypraví vstříc Saturnově měsíci Titanu revoluční vrtulemi vybavenou sondu Dragonfly, musí projít celou řadou nezávislých zhodnocení, která prověří, že je celý projekt nastaven správně.

Nová analýza počtu ptáků: ubývá dálkových migrantů. Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně.

Unikátní dřevěná památka ze 14. století putuje pod CT skener. Národní galerie Praha v nedávné době zakoupila ze soukromého majetku středověkou gotickou sochu Tajemné Madony z Havraně.

Fyzici našli nový způsob, jak oddělit excitace. Zatímco standardní metoda využívá jeden výkon laseru, výzkumníci použili několik různých výkonů a data zkombinovali podle nově odvozeného vzorce.

Opavští astronomové uspěli v NASA snímkem vzácného úkazu. Zelený záblesk při západu Slunce je vzácná událost, kterou se pyšní mnoho pozorovatelů Slunce.

Využití hypnózy při katetrizačních ablacích. Elektroporace –⁠ nové revoluční technologie, které zvyšují efektivitu a bezpečnost katetrizačních ablací fibrilace síní.

Takmer všetci pacienti s rakovinou semenníkov sa môžu vyliečiť. Rakovina semenníkov /varlat/ je jediným typom rakoviny, pri ktorej je možné vyliečiť až 95 % pacientov.

ČSÚ: Počet uznaných patentů byl loni rekordně nízký. V roce 2022 bylo českým i zahraničním subjektům uděleno či validováno Úřadem průmyslového vlastnictví ČR pro území naší republiky celkem 5 076 patentů, tedy nejméně za posledních deset let.

Čeští vědci přispěli s mini-družicí GRBAlpha k pozorování nejmohutnější exploze od počátku lidské civilizace. Dosud největší záblesk gama záření GRB 221009A, který prošel sluneční soustavou v neděli 9. října 2022 a byl detekován mnoha kosmickými sondami, pozorovala také nejmenší astrofyzikální družice na světě GRBAlpha.

Astronomové zkoumají zrod kupy galaxií v mladém vesmíru. Astronomové objevili rozsáhlý rezervoár horkého plynu v rodící se kupě galaxií obklopující stejnojmennou galaxii Pavučina. Vůbec poprvé se podařilo pozorovat takto horký plyn v tak velké vzdálenosti.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější
Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.