Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 11:27

Týden na ScienceMag.cz: Nejhmotnější Schrödingerova kočka má 16 mikrogramů

2. 5. 2023 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Nejhmotnější Schrödingerova kočka má 16 mikrogramů  

Vesmír a výpočetní zóny. Riziko geomagnetické bouře. Oxid grafenu jako antibiotikum. Asteroid se sodíkovým ocasem. Další pokrok při hledání vysokoteplotních supravodičů. Obrana proti nepřátelskému převzetí dronů.

Nejhmotnější Schrödingerova kočka má 16 mikrogramů

V původním uspořádání rozhoduje o životě kočky rozpad radioaktivního atomu. Zde je namísto tohoto atomu supravodivý obvod, který může nabývat logických stavů 0 nebo 1 nebo superpozice obou z nich. Kočce odpovídá oscilující krystal. Vrstva piezoelektrického materiálu mezi obvodem a krystalem vytváří elektrické pole, jehož následkem oscilace krystalu mění tvar. Toto elektrické pole může být spojeno s elektrickým polem qubitu, a tudíž superpoziční stav qubitu může být přenesen na krystal.

Místo obyvatelné oblasti chtějí astrobiologové hledat výpočetní zóny

Tyto tzv. výpočetní zóny (computational zones) nutně sdílejí tři charakteristiky. Zaprvé, musí zde existovat výpočetní kapacita, což obnáší bohatý soubor chemických látek. Za druhé, musí zde být k dispozici surová forma energie, například sluneční světlo nebo hydrotermální průduchy. A za třetí, výpočet vyžaduje substrát – něco, v čem může probíhat. Tímto způsobem najdeme možná život (v rozšířeném chápání) v různým mračnech plynu.

Hydrid YCeH18 ukazuje cestu k vysokoteplotní supravodivosti

Ternární hydridy, tedy takové, které vedle vodíku obsahují dva prvky, představují nadějnou kategorii při vývoji vysokoteplotních supravodičů. Vyžadují sice dosud vysoký tlak, ale např. hydrid lanthanu a yttria již vykazuje supravodivost při 253 K. Japonští vědci zkoumali supravodivost a stabilitu hydridů La, Y a ceru.

Jaká je pravděpodobnost geomagnetické bouře?

Studie z roku 2012 odhadovala 12procentní pravděpodobnost další „Carringtonovy události“ v průběhu příštích 10 let neboli jednu ku osmi. Odhady globálních škod se řádově liší, od 2 bilionů až po 20 bilionů USD – to se však jedná jen o finanční škody, ne o hodnoty lidských životů zmařených během dlouhých období bez komunikace, osvětlení, klimatizace, nemocničních přístrojů, chlazení a průmyslové výroby (úryvek z knihy Vaclav Smil: Jak svět doopravdy funguje).

Krátce

Efekt para ořechů nemusí vyžadovat vnější energii. Efekt para ořechů (brazilských ořechů, též granulární konvekce) odpovídá jevu, kdy protřepáváme mísou různě velkých (např.) ořechů. Předměty se nakonec uspořádají tak, že ty nejmenší pokrývají dno.

Schopnosti nádorových buněk mohou pomoci v hojení ran. Vědci objevili způsob, jak naučit zdravé imunitní buňky osvojit si schopnosti některých nádorových buněk. Cílem těchto triků je urychlit hojení diabetických nebo jiných přetrvávajících ran.

Test methylomu psa leccos napoví o jeho povaze. Kromě samotného genomu dostávají potomci od rodičů i epigenetickou informaci v podobě tzv. methylomu – to znamená, jak jsou báze v DNA namethylované. Methylace bází v DNA funguje víceméně lamarckisticky.

Oxid grafenu působí jako antibiotikum lépe, když je v něm více kyslíku. Grafenové materiály mohou působit antibakteriálně. Podle nového výzkumu účinnost v tomto ohledu závisí především na množství kyslíkových skupin připojených na povrchu uhlíkové vrstvy.

Záhada sodíkového ohonu: Podivný asteroid Phaethon je zřejmě ještě podivnější. Vědci chování Faethonu podobné kometě přičítali prachu, který z planetky uniká, když ji spaluje Slunce. Nová studie však odhalila, že ohon Phaethonu vůbec není prachový, ale je tvořen plynným sodíkem.

Supercela a tornádo u Letovic. První letošní tornádo bylo zaznamenáno již 31. 3. pod supercelou u Letovic. Podle rozsahu škod v krajině zjištěných terénním průzkumem mohla být jeho dráha až 4 km dlouhá.

Jak savanoví ptáci tolerují přítomnost lidí? Rozhodují i létací schopnosti. V tropech často žijí dlouhověké a ostražité druhy ptáků, které jsou z lidského hlediska sobecké – nejsou moc ochotné riskovat svůj život ani při ochraně vlastních mláďat.

Zelený sníh. Zelený sníh není marketingový produkt horských lyžařských středisek, ale vzácný výskyt zelených řas na tající sněhové pokrývce.

Nová krystalografická metoda pomůže farmaceutům. Prohodit při obouvání levou botu za pravou je nepříjemné, ale zaměnit stejným způsobem při výrobě léčiv molekuly může být osudné…

Nový kompozitní materiál rozpustí led i sníh. V Česku vzniká nový stavební materiál s unikátní schopností autonomně řízeného zahřívání.

První spin-off firma Univerzity Pardubice pomůže zavést screening rakoviny slinivky. Vědci vyvinuli metodu, která umožňuje diagnostikovat nemoc už v raném stádiu. Dokázal to analýzou lipidů a následnou vícerozměrnou statistickou analýzou z běžného vzorku krve.

Obrana proti nepřátelskému převzetí dronů. Obdobně jako ptáci využívají i drony přítomnost ostatních robotů ve svém okolí a sdílenou inteligenci roje v místech, kde senzorické vybavení jedince nestačí a samostatně letící dron by selhal.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.