Portál AbcLinuxu, 15. května 2024 16:55

Týden na ScienceMag.cz: Temná energie se nemění v prostoru ani v čase

14. 5. 2023 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Temná energie se nemění v prostoru ani v čase  

Oceány na měsících Uranu. U magnetaru potvrdili dvojlom vakua. Sportovní předpovědi a matematické modely. Souvisí nekompetence s neschopností si ji připustit? Tajemná chladná skvrna v souhvězdí Eridanu.

Mapování temné energie neukázalo žádné její změny v prostoru ani v čase

Temnou energii si můžeme představit jako antigravitaci. Způsobuje nejenom rozpínání samotného vesmíru, ale současně také potlačuje vznik velkých vesmírných objektů, které by jinak vznikaly v důsledku gravitační přitažlivosti. Temná energie tak ovlivňuje, kde a jak vznikají největší (nám známé) objekty ve vesmíru – konkrétně kupy galaxií o celkových hmotnostech od 10 na 13 do 10 na 15 hmotností Slunce.

Sebevědomí, nesoudní, nekompetentní: Dunningův–Krugerův efekt byl zpochybněn

Dunningův–Krugerův efekt je označení pro neschopnost vyhodnotit objektivně vlastní neschopnost :-). Čím méně kompetentní v daném oboru (apod.) člověk je, tím spíše bude sám sebe přeceňovat, např. při odhadu úspěšnosti v nějakém testu. Populárně řečeno, když je někdo opravdu blb, pak k k tomu patří, aby si ani neuvědomoval, že je blb (tak nějak se vyjádřil John Cleese z Monty Python).

Co žere vesmír?

Tajemná chladná skvrna v souhvězdí Eridanu je jen jednou z mnoha CMB anomálií, s nimiž si kosmologové lámou hlavu. Je faktem, že celková intenzita CMB přicházející z jedné poloviny oblohy je větší než z druhé. Ještě podivnější je to, že se tato asymetrie zdá být vymezená přímo rovinou Sluneční soustavy, což je tak bizarní a kacířské zjištění, že se pro fenomén vžilo označení Osa zla. Skoro jako by celý vesmír svíral jakýsi svěrák. Co se asi děje? (úryvek z knihy Paul Davies: Co žere vesmír a jiné kosmické otázky)

Krátce

Na 4 měsících Uranu je asi podpovrchový oceán. Nová studie podrobně popisuje vývoj složení a struktury vnitřku všech pěti velkých měsíců: Ariel, Umbriel, Titania, Oberon a Miranda.

Čím zabíjel COVID-19? Cytokinová bouře to prý nebyla. Analýza dat ze zdravotních záznamů s pomocí technik strojového učení ukázala, že hlavní příčinou úmrtí lidí byla při pandemii COVID-19 sekundární bakteriální infekce plic.

Genom slavného psa Balta ukázal, že nebyl husky, malamut ani wolfdog. Balto je jedním ze psích hrdinů. Tento saňový pes se v roce 1925 podílel na dovezení vakcíny do aljašské osady Nome, když zde vypukla epidemie záškrtu.

Astronomové pozorují vznikající planetární soustavu, oběžné roviny jsou vůči sobě nakloněné. Astronomové pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu objevili druhý stín vycházející z dalšího vnitřního disku, který je nakloněn k oběma vnějším diskům. Soustava má nejméně tři vnořené disky, z nichž žádné dva neleží v jedné rovině.

U magnetaru ověřili předpověď kvantové elektrodynamiky a dvojlom vakua. Efekt předpovězený kvantovou elektrodynamikou (QED) může vysvětlit jinak záhadné pozorování polarizovaného rentgenového záření emitovaného magnetarem.

Evoluce býložravců má být rychlejší než u šelem. To, zda lze v evoluci vysledovat nějaké obecné zákony, je otázka poněkud sporná (mj. to pak souvisí i s tím, jak je evoluce předvídatelná).

Složité matematické modely ve sportu zatím nedominují. Stále platí, že výsledek zápasu nejlépe předpovíme na základě současného stavu, respektive na základě výsledků minulých zápasů obou družstev.

Vznik a rozvoj Alzheimerovy poruchy závisí na pohlaví. Proč ženy ve větší míře než muži trpí Alzheimerovou poruchou? Zřejmá odpověď zní, že je to kvůli tomu, že se dožívají v průměru vyššího věku. Jenže tím se data úplně vysvětlit nedají.

Půda druhově bohatého trávníku si pamatuje, ale ne příliš dobře. Půda si dokáže pamatovat předchozí generaci rostlin, ale jen málo. Paměť je obvykle částečně přemazána efekty rostlin, které v ní právě rostou.

První bronchiální rheoplastika v ČR Aplikací krátce trvajících vysokofrekvenčních elektrických pulzů na sliznici dýchacích cest dochází k poškození a následnému odhojení zejména zmnožených pohárkových buněk odpovědných za zvýšenou produkci hlenů.

Algoritmy umělé inteligence urychlují vývoj protinádorových léčiv. Informatici z FEL ČVUT při analýze obrazů buněk využívají snímky z fázové kontrastní mikroskopie.

Dalekohled ESO odhaluje skrytá zákoutí rozsáhlých hvězdných porodnic. Hvězdy vznikají, když se hmotné oblaky plynu a prachu hroutí vlastní gravitací. Jak k tomu ale dochází, není detailně známo. Kolik hvězd se zrodí z jednoho oblaku? Jak jsou hmotné? Kolik z nich bude mít také planety?

Jeden z nejjasnějších gama záblesků byl pozorován českými dalekohledy. Záblesk gama (GRB) z 19. července 2021 s největší pravděpodobností patří k typu, kdy se masivní hvězda dostane do závěrečné fáze svého vývoje a zhroutí se vlastní gravitací.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci
Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty
Týden na ITBiz: GenAI má na evropském trhu umělé inteligence zatím jen velmi malý podíl

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.