Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:23

Týden na ScienceMag.cz: Nitridy uhlíku mohou konkurovat diamantu

25. 8. 2024 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Nitridy uhlíku mohou konkurovat diamantu  

Navrhují hledat temnou hmotu v neutronových hvězdách. Nová analýza dat z Webbova dalekohledu ukazuje, že s Hubbleovou konstantou nemusí být problém.

Navrhují hledat temnou hmotu v neutronových hvězdách

Neutronové hvězdy jsou ale tak husté, že je mnohem pravděpodobnější, že částice temné hmoty budou s hvězdou interagovat. Pokud se částice temné hmoty srazí s neutrony ve hvězdě, ztratí energii a mohly by zde zůstávat uvězněny (po mnohonásobné srážce). To by časem vedlo k hromadění temné hmoty ve hvězdě.

Nitridy uhlíku mohou konkurovat diamantu

Ze směsi uhlíku a dusíku po vystavení extrémní teplotě a tlaku vnikají materiály (nitridy uhlíku) tvrdší než kubický nitrid boru, druhý dnes známý/využívaný nejtvrdší materiál po diamantu. Podle autorů výzkumu tento objev otevírá dveře k využití multifunkčních materiálů pro průmyslové účely, včetně ochranných povlaků pro automobily a kosmické lodě, vysoce odolných řezných nástrojů, solárních panelů a fotodetektorů.

Nová analýza dat z Webbova dalekohledu ukazuje, že s Hubbleovou konstantou nemusí být problém

Výsledek 70 kilometrů za sekundu na megaparsek se blíží hodnotě získané jinými metodami. Současný nejlepší odhad hodnoty Hubbleovy konstanty na základě reliktního záření (kosmického mikrovlnného pozadí) je 67,4 kilometrů za sekundu na megaparsek. Měření Hubbleovy konstanty na základě rychlosti vzdalování galaxií vedlo v minulosti k hodnotě 74 kilometrů za sekundu na megaparsek, což oproti číslu 67,4 už moc velký rozdíl (asi 10 %).

Krátce

Oxid železnatý v hlubinách Země odolává extrémním teplotám a tlakům. Hranice zemského jádra a pláště představuje rozhraní mezi (cca) železným kovovým jádrem Země a silnou kamenitou vrstvou pláště těsně nad jádrem. Je to přirozeně svět extrémních tlaků a teplot.

Mutace proti malárii se v Arábii rozšířila rychle. Nová studie ukazuje, že u lidí žijících ve starověké východní Arábii se po vzniku zemědělství v této oblasti zhruba před 5 000 lety rychle vyvinula/rozšířila mutace poskytují větší odolnost vůči malárii.

Praváctví a leváctví zvířat: Statistika jímá hrůza Pět mrožů ve výše uvedené studii byl malý vzorek, ale vzorek tvořený jediným polárním medvědem – to je ještě silnější káva. (úryvek z knihy William Hartston: Čísla ohromující a ochromující. Jak se nenechat zmást matematikou moderního života)

Crew Dragon poletí na polární dráhu. V uplynulých letech se firmě SpaceX podařilo dopravit na oběžnou dráhu 13 pilotovaných kosmických lodí Crew Dragon, v rámci kterých se na oběžnou dráhu a zpět dostalo více než 50 členů posádek.

Klesá nebo roste biodiverzita? Záleží na velikosti zkoumaných oblastí. Na průměrném plácku za domem se rozmanitost ptačích druhů příliš nemění, na velkém krajinném měřítku dokonce narůstá, globálně pak diverzita klesá.

Mobilní aplikace Pražský hrad archeologický. Pěti nejdůležitějšími archeologickými areály Pražského hradu, které jsou z naprosté většiny veřejnosti nepřístupné, provede zájemce mobilní aplikace Pražský hrad archeologický.

Český robot pomůže pacientům s rakovinou štítné žlázy. Jednou z běžných součástí léčby je terapie radiojódem, která se většinou provádí po chirurgickém odstranění nádoru.

Astrofotografie měsíce: Okolí hvězdy WR 134 v Labuti. Hvězda WR 134 patří mezi poměrně vzácné horké hvězdy v pozdním stádiu vývoje.

Počítačem navržené peptidy ničí bakterie a rakovinné buňky. Některé peptidy mají jedinečnou schopnost vnořit se do membrány a spontánně vytvořit nanostruktury, které prochází skrz buněčnou membránu.

Lovecká taktika bakteriofága JBD30 ignoruje antibiotickou rezistenci bakterií. Střídavé zatahování pilů je pro pohyb bakterií zásadní, čehož fág JBD30 chytře využívá.

Sekvenovali největší živočišný genom, ukazuje počátky suchozemských obratlovců. Bahník podobně jako latimerie bývá pokládá za živou fosilii, tedy velmi se podobá svým dávným předkům. Takhle nějak mohli v devonu vypadat předkové prvních obojživelníků.

Luxusní zboží na Berounsku. Vědci zrestaurovali depot z doby stěhování národů. Unikátní soubor předmětů z poloviny 5. století náhodně našel muž v Hostimi u Berouna.

Archeologický výzkum na lokalite Bojná opět přinesl nové objevy. Medzi piatimi hradiskami v katastri obce Bojná vyniká monumentálne opevnené sídlo Valy.

Čirok umí produkovat superpyl. Může pomoci k odolnějším plodinám. Divoký čirok byl pro výzkum B chromozomů ideální. Právě u něj se tyto chromozomy v průběhu embryonálního vývoje ztrácejí a zůstávají zachovány pouze v květenství.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

28.8.2024 15:36 Derryk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Nitridy uhlíku mohou konkurovat diamantu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
"Nitridy uhlíku mohou konkurovat diamantu"" "včetně ochranných povlaků pro automobily"

Doufám, že ne a lidstvo se ukáže moudřejší. Ještě nevíme jak s naším prostředím v čase zatočí nano a mikroplasty a vypustíme do volného oběhu super tvrdou látku dosud se v něm obdobná nikdy nevyskytující? Jak ji budeme nazývat? Mikro/nano abraziva? Nobo pro lepší přijetí veřejností raději mikro/nanodiamanty?

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.