Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 21:57
Black Hole Moon: Máme tu další nápad, jak by mimozemské civilizace mohly čerpat energii z černých děr. Odchylky v interakcích částic mají ukazovat na existenci nových bosonů. Předpovídají nový detekovatelný zdroj gravitačních vln z kolabujících hvězd.
Vyspělá civilizace by zkonstruovala černou díru, která by obíhala kolem její domovské planety. Tato černá díra by byla velmi malá, vážila by pouhých sto tisíc tun. Vzhledem k tomu by se za normálních okolností rychle vypařila (asi za rok a půl), mohla by být nicméně udržována tím, že by se do ní nechávala padat další hmota – prý stačilo 2,2 kg za sekundu.
Při zániku rychle rotujících hvězd, jejichž hmotnost je 15 až 20krát větší než v případě Slunce, vznikají gravitační vlny. Po vyčerpání paliva tyto hvězdy implodují a následně explodují (kolapsar). Zůstane po nich černá díra obklopená rozsáhlým diskem zbytků materiálu, který pak rychle padá dovnitř. Událost trvá jen několik minut, deformuje okolní prostor a vytváří gravitační vlny, které se šíří vesmírem.
Toho vědci docílili při detekci světla vzdálených galaxií na frekvenci přibližně 345 GHz, což odpovídá vlnové délce 0,87 mm. Kolaborace odhaduje, že v budoucnu budou schopni pořídit snímky černých děr o 50 % detailnější než dosud, a zaměřit se tak na oblast bezprostředně za hranicí blízkých supermasivních černých děr.
Například anglické slovo funded zní podobně jakou founded. Pro počítač je snadné tato slova zaměnit a udělat v překladu třeba do němčiny chybu. Je-li však díky tlumočníkovi k dispozici simultánní překlad do češtiny (financováno vs. založeno), může být nejasnost rozhodnuta správně.
Odchylky v interakcích částic mají ukazovat na existenci nových bosonů. Z multileptonových anomálií lze předpovědět existenci nového bosonu podobného Higgsovu bosonu, poněkud těžšího než ten, který byl objeven v roce 2012.
Vzácné plyny vytvářejí v grafenu klastry. Klíčem k tomuto průlomu bylo zachycení atomů vzácných plynů mezi dvě vrstvy grafenu. Tím se podařilo překonat potíž, že vzácné plyny jinak nevytvářejí při pokojové teplotě stabilní větší struktury.
Nízký bod tání gallia bude třeba vysvětlit znovu. Gallium v pevné fázi má menší hustotu než kapalina. Na rozdíl od většiny kovů existuje gallium ve formě dimerů, s kovalentními vazbami, v nichž atomy sdílejí elektrony, což je pro kovy rovněž neobvyklé.
On-line schůzka se psem může fungovat. Kognitivní schopnosti psů zpracovávat a napodobovat činnosti pozorované na dvourozměrných videoprojekcích odpovídají jejich každodenním zkušenostem s pozorováním lidí.
Studenti FEL ČVUT zvítězili v soutěži autonomních vozidel v Torontu. Cílem soutěže Self-Driving Car Student Competition bylo vyvinout řídicí systém autonomního vozu, který by zadanou trasu zvládl projet co nejrychleji a bez jakýchkoliv vnějších zásahů.
Nové ligandy mohou zamezit nádorovému bujení a metastazování. Interleukin 6 je důležitý pro mezibuněčnou komunikaci v nádorovém prostředí.
Termití kamikadze chrání kolonii pomocí zvláštního enzymu. Do jeho tajů pronikli vědci z ÚOCHB. Díky unikátní struktuře zůstává lakáza BP76 nejen neporušená, ale také aktivní, i když spočívá na zádech termita po celou dobu jeho života. To je klíčové pro roli enzymu v obranném mechanismu, protože v případě útoku na kolonii musí být reakce okamžitá.
Stát a ČEZ uzavřely bezpečnostní smlouvu pro rozvoj malých a středních modulárních reaktorů. První modulární reaktor plánuje skupina ČEZ poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín.
Silné zimní blesky spustily dlouhotrvající hvízdání v okolí Země. Finská polární observatoř Kannuslehto zachytila před sedmi lety zvláštní druh rádiových vln na slyšitelných kmitočtech – řady hvízdavých sestupných tónů, které se objevovaly po celou noc až do rána.
Objev českých vědců píše novou kapitolu učebnic elektrochemie. Dosud se předpokládalo, že alifatický řetězec blokuje komunikaci mezi redoxními centry centry v molekule.
Neurochirurgové provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.Jednalo se o vzácnou vrozenou poruchu, při které dochází k abnormálnímu růstu jedné z mozkových hemisfér. Tato asymetrie může vést k různým neurologickým problémům, včetně epilepsie, mentální retardace…
Vědci umístí do pouště Atacama statisíce tun vody. Hledají zdroje vesmírného záření. První pozemní širokoúhlá observatoř určená k detekci velmi vysokých až ultra vysokých energií gama záření na jižní polokouli vyroste v Astronomickém parku Atacama v Chile.
Na Slovensku objevili první hrob jámové kultury. Štúdie vzoriek DNA získaných z kostí jedincov jamovej kultúry naznačujú, že táto spoločnosť spôsobila zmenu genetickej štruktúry obyvateľstva v Európe.
Starší, než se čekalo. Nový nález keramiky odhaluje život posledních lovců a sběračů ve střední Evropě. Keramika nalezená poblíž termálních pramenů v Santovce na jihu Slovenska byla vyrobena v době přibližně 5800 př. n. l. Z tohoto období nebyly dosud ve střední Evropě keramické nádoby známy.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.