Portál AbcLinuxu, 21. července 2025 11:40

Týden na ScienceMag.cz: Konsorcium LUMI-Q podepsalo smlouvu o zřízení kvantového počítače v ČR

27. 9. 2024 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Konsorcium LUMI-Q podepsalo smlouvu o zřízení kvantového počítače v ČR  

Golden: ve 2D se konečně podařilo připravit i zlato. Temná hmota mohla pomoci vytvořit supermasivní černé díry v raném vesmíru. Pozitronium ochladili téměř na absolutní nulu.

Golden: ve 2D se konečně podařilo připravit i zlato

Vědcům se poprvé podařilo vytvořit vrstvy zlata o tloušťce pouhého jednoho atomu. Tento materiál byl nazván golden (goldene). Zlato tím získalo nové vlastnosti, díky nimž může být použito v aplikacích, jako je přeměna oxidu uhličitého, výroba vodíku a další chemické reakce, ale také elektronika. 2D vrstva zlata má odlišné vlastnosti než běžná forma tohoto kovu, může se např. chovat jako polovodič.

Temná hmota mohla pomoci vytvořit supermasivní černé díry v raném vesmíru

Převládající teorie soudí, že se velký oblak plynu mohl zhroutit a vytvořit supermasivní černou díru přímo, a obejít tak dlouhou historii hoření hvězd, akrece a slučování. Má to však háček: Gravitace skutečně stáhne velké mračno plynu k sobě, ale ne do jednoho velkého mračna. Místo toho shromažďuje části plynu do malých halo, které se vznášejí blízko sebe, ale nevytvoří černou díru. Může za to příliš rychlé ochlazení oblaku plynu. Dokud je plyn horký, může jeho tlak působit proti gravitaci.

Konsorcium LUMI-Q podepsalo smlouvu o zřízení kvantového počítače v České republice

Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých qubitech a nabídne unikátní hvězdicovou topologii. Tato topologie minimalizuje počet tzv. swap operací, což umožní provádění velmi složitých kvantových algoritmů. Systém bude obsahovat 24 fyzických qubitů napojených na centrální rezonátor. Hvězdicová topologie nabízí optimální propojení mezi qubity, což minimalizuje chybovost a zvyšuje spolehlivost kvantových operací…

Krátce

Poprvé detekovány hvězdné větry tří hvězd podobných Slunci. U tří hvězd s detekovanými astrosférami (70 Ophiuchi, epsilon Eridani a 61 Cygni) vědci odhadli, že větry těchto hvězd jsou mnohem silnější než sluneční vítr,

Kde se vzalo kakao. Kakaovník (Theobroma cacao), jehož boby (kakao) se používají k výrobě čokolády, pochází z předkolumbovské Ameriky. A co se týče konkrétnějšího místa původu?

Pozitronium ochladili téměř na absolutní nulu. Pozitronium je exotický „atom“ složený z jednoho záporného elektronu a kladně nabitého pozitronu antihmoty. Jeho životnost je přirozeně velmi krátká, ale vědci v rámci studia antihmoty nyní úspěšně ochladili a zpomalili vzorky pozitronia pomocí pečlivě vyladěných laserů.

Kde se bere cer. Množství prvků těžších než železo pozorovaných ve hvězdách (cín, stříbro, zlato, olovo…) lze matematicky reprodukovat pomocí hypotézy o existenci dvou procesů záchytu neutronů: pomalého (S) a rychlého (R).

3D technologie umožňuje boty na míru z pohodlí domova. Nohy stačí jednoduše vyfotit chytrým telefonem.

Vývoj v oblasti malých reaktorů. ČEZ naváže strategickou spolupráci s Rolls-Royce SMR. Vláda České republiky zahajuje spolu s ČEZ přípravu výstavby malých modulárních reaktorů (SMR). Projekt pomůže s modernizací české energetiky a otevře nové příležitosti pro domácí průmysl.

Čeští vědci se podílejí na vytvoření genové databáze ohrožených druhů hub.Sekvenování genomů hub bylo dosud vedena snahou podchytit druhy s potenciálním využitím v průmyslových technologiích (např. jejich enzymy v pracích prášcích) nebo ty významné pro fungování ekosystémů.

Umělá inteligence hledá nová antivirotika. Ověření koncepce výzkumného přístupu spočívá v testování malé molekuly působící proti viru Zika v klinické studii v rámci projektu AVITHRAPID.

Vědci mají přesnější data o přilétající kometě Tsuchinshan–ATLAS. Z posledních pozorování zároveň vyplývá, že zánik komety je krajně nepravděpodobný. Vědci tak předvídají, že kometa bude poměrně jasně viditelná.

Metamorfóza pohledem micro-CT: Fascinující proměna žáby Xenopus v detailním 3D. Na rozdíl od dřívějších metod výzkumu založených na mikroskopii umožňuje micro-CT digitalizovat celé tělo v 3D ve vysokém rozlišení.

Geografové přinášejí nový pohled na riziko přírodních katastrof spojených se stolovými horami. Sesuvy jsou dlouhodobě spojovány především s problémy ve vysokohorských oblastech. Výzkum však ukazuje, že stejně závažná, ne-li závažnější situace může nastat i v tzv. tabulovém reliéfu.

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Teploty supravodivosti mohou souviset se základními konstantami přírody
Týden na ScienceMag.cz: Vizualizovali magnetické domény v kvantových materiálech
Týden na ScienceMag.cz: Pohnuli s NP úplným problémem - řešení pomocí 3D integrované fotoniky
Týden na ITBiz: Firmy kvůli nejistotě vyvolané americkými cly snižují plánované investice do IT
Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence vtělená do kamene

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.