Portál AbcLinuxu, 16. července 2025 11:29
Strojek z Antikythéry: Ctrl-Alt-Del se používalo už před 2 tisíci roky? Organickou chemii dokáže pohánět záření gama, na Zemi i ve vesmíru. Neodymové magnety umožňují unikátní způsob recyklace kovů vzácných zemin.
Výzkum se zaměřil na antiferomagnety, konkrétně ty, které mají kvazi-jednorozměrné kvantové vlastnosti – tzn. jejich magnetické vlastnosti jsou omezeny především na jednorozměrné řetězce atomů. Tyto materiály jsou považovány za potenciální kandidáty pro elektroniku a paměťová zařízení příští generace.
Počítačová simulace, která reprodukovala konstrukci zařízení (tedy toho, co se z něj dochovalo), naznačila, že zuby ozubeného kola se mohly běžně rozpojovat, což způsobovalo zasekávání stroje. Studie dochází k závěru, že klikou bylo možné provést nastavení jen asi čtyři měsíce do budoucna, pak by ozubená kola proklouzla a mechanismus by bylo nutné – ano, resetovat. (glosa)
Mikrobi v dávných oceánech používali v boji o železo jedovatý plyn. Na počátku vývoje Země neobsahovala atmosféra žádný kyslík. Přesto se železo rozpuštěné v oceánech oxidovalo v gigantických množstvích a ukládalo se jako hornina.
Atomy uhlíku v nás opustily Mléčnou dráhu. Tyto proudy („cirkumgalaktické prostředí“) připomínají obří dopravníkové pásy, které vytlačují materiál ven a vtahují ho zpět do nitra galaxie, kde gravitace a další síly mohou tyto suroviny sestavit do planet, měsíců, asteroidů, komet i nových hvězd.
Řeky a jezera na Marsu mohly existovat i v mrazivém chladu. Nový výzkum praví – před 3,6 miliardami let zmrzl oxid uhličitý z atmosféry Marsu a uložil se na vrcholu vodní ledové pokrývky na pólech, čímž izoloval teplo vycházející z nitra Marsu a zvýšil tlak na led.
Organickou chemii dokáže pohánět záření gama, na Zemi i ve vesmíru. Podle nové studie dokáže záření gama při pokojové teplotě přeměnit metan na širokou škálu produktů, včetně složitějších uhlovodíků, organických molekul obsahujících kyslík…
Kamenné planety u malých hvězd by mohly mít stabilní atmosféru. Na některých z planet v systému TRAPPIST-1 by podmínky vhodné pro život přece jen panovat mohly. Výzkum má obecnější význam – blízká planetární soustava je modelovým případem ukazující osud exoplanet u malých hvězd.
Odběr krve může odhalit selhání léčby rakoviny prostaty. Počet krevních destiček, koncentrace C-reaktivního proteinu (CRP) a hladiny chromograninu A, proteinu jsou tři důležité, přitom prostým odběrem krve snadno získatelné ukazatele…
Odhalili molekulárního dvojitého agenta v buněčné komunikaci. Duální vazebný mód zpochybňuje tradiční představu, že proteinové interakce mají jen jednu pevně danou podobu.
Mise SOVA-S vybrána jako jeden z nejlepších projektů v ESA Scout. Porozumění atmosférickým gravitačním vlnám – rozsáhlým vzdušným proudům, které se šíří mezi spodními a horními vrstvami zemské atmosféry.
CasInvent Pharma si v rámci investičního kola zajistila podporu pro vývoj inhibitorů Kasein Kinázy 1 pro pacienty rezistentní na léčbu nádorového onemocnění. Společnost CasInvent Pharma, založená v roce 2020 v Brně jako spin-off Masarykovy univerzity.
Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků.V květnu 2012 zasáhl požár přibližně 165 hektarů lesa v oblasti Moravské Sahary. Výzkum ukázal, že požár měl pozitivní dopad na obnovu biodiverzity.
Vědci z Masarykovy univerzity objevili na Islandu nové druhy suchozemských plžů. Kuželík tmavý (Euconulus alderi), vrkoč rašelinný (Vertigo lilljeborgi), vrkoč rýhovaný (Vertigo substriata) a síměnka trojzubá (Carychium tridentatum).
AI z Matfyzu navrhuje srozumitelné právní texty. Ze spolupráce matematiků-lingvistů a právníků vzešel český AI nástroj zaměřený na psaní srozumitelných právních textů.
Hledání druhé Země – vesmírná mise PLATO sestavena. Významný milník v přípravě mise – optická lavice s 26 kamerami byla úspěšně nainstalována na modul vesmírné lodi. Nyní už zbývá jen nainstalovat solární panely.
Neodymové magnety umožňují unikátní způsob recyklace kovů vzácných zemin. Chelátor z rozpuštěných magnetů cíleně vysráží neodym, zatímco dysprosium zůstane v roztoku.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.