Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 16:33

Jaderné noviny 254

22. 3. 2004 | Robert Krátký
Články - Jaderné noviny 254  

Sjednocení všech implementací KGDB. Kompilace IPV4 jako modulu. BitMover zvažuje ReiserFS pro server bkbits. Debuggování modulů a dokumentace. Podpora pro PowerMac G5. Aktualizace RadeonFB.

Do konference přišlo celkem 1893 emailů, nejvíce jich poslali Benjamin Herrenschmidt, Andrew Morton a Greg KH.

Sjednocení všech implementací KGDB, 25 e-mailů

27. led - 11. úno

Tom Rini napsal:

Protože jsem s Georgem mluvil o pokusu sloučit několik existujících verzí KGDB, a protože jsem si právě přečetl diskuzi Andyho a Jima, založil jsem BitKeeper repozitář (pokud někdo nemůže/nechce používat BitKeeper, rád to přesunu do repozitáře, který na jiném systému založí někdo jiný), který by měl pomoci s koordinací práce.

Teď tam je Amitův kgdb 2.1.0 bez ethernetového patche. Jsou tam také všechny změny pro PPC a obecné věci, na kterých jsem pracoval poslední dobou.

Rád bych, aby tam někdo přesunul ethernetové věci z -mm a aby všichni začlenili své opravy a vylepšení.

Sam Ravnborg navrhl, aby Tom požádal Davea Jonese, jestli by nevytvářel noční snaphoty jako to dělá pro sparse a udev. A Dave Jones řekl: Hmm, to mi připomíná, že skripty na dělání těch snaphotů teď nefungují - od chvíle, co jsem přešel na nový stroj. Opravím je ale. Jestli to chcete přidat do seznamu snapshotů, pošlete mi URL.

Chris Wright se také ptal na BitKeeper adresu a Tom poslal tuto: bk://ppc.bkbits.net/linux-2.6-kgdb. Dave odpověděl: Denní diffy oproti hlavnímu stromu jsou generovány na... http://www.codemonkey.org.uk/projects/bitkeeper/kgdb.

Kompilace IPV4 jako modulu, 8 e-mailů

4. úno - 15. úno

Andrey Borzenkov se zeptal, jestli existuje nějaký technický důvod, proč by IPV4 nemohlo být zkompilováno jako modul. Současný kernel se sotva vejde na disketu (i s IDE jako modulem); odstranění IPV4 by pomohlo snížit velikost ještě více. Jan-Benedict Glaw odpověděl, že by bylo velmi složité toho dosáhnout; ale o tom se nikdo moc nebavil. Konverzace se stočila spíše k tomu, proč by někdo používal disketu místo CD.

BitMover zvažuje ReiserFS pro server bkbits, 15 e-mailů

11. úno - 13. úno

Larry McVoy uvažoval o nasazení ReiserFS pro bkbits, server, který mimo jiné hostuje bitkeeperový strom linuxového kernelu, a zeptal se, jestli někoho napadá nějaký důvod, proč ReiserFS nepoužít. Erik Hensema odpověděl: Pokud BitKeeper používá mnoho malých souborů a/nebo hodně souborů v adresáři, pak je ReiserFS souborovým systémem, který potřebuješ. Ten FS už je nějakou dobu stabilní a neznám žádný důvod, proč ho nepoužívat. Tomas Szepe připojil:

Za poslední dva roky jsme nasadili nějakých 400 linuxových firewallů, které všechny používaly ReiserFS 3.6 pro všechny filesystémy. Ačkoliv některé z těch počítačů běží na hodně divokých místech (podkroví, sklepy, pod postelemi, na veřejných chodbách) a měli jsme i hardwarová selhání, s filesystémy žádné problémy nebyly. S Reiser3 jsme zatím úplně spokojeni.

Zní to jako kousek z nějakého marketingového oddělení, ale i tak jsem myslel, že se informace bude hodit.

Na jiném místě poznamenal Nikita Danilov z ReiserFS týmu: Souběžný BK klon repozitářů jádra je velmi dobrým zátěžovým testem, který používáme při debuggování Reiser4.

Nikdo proti ReiserFS nic neměl.

Debuggování modulů a dokumentace, 8 e-mailů

11. úno - 13. úno

Rusty Russell poslal patch a napsal:

V téměř všech distribucích kernel žádá neexistující moduly, jako třeba "net-pf-10" a podobně. Změna "modprobe -q" na "succeed" je v takovém případě spíš ošklivým hackem a některé konfigurace pak nefungují. Navíc chceme, například kvůli starým aliasům ve fs/char_dev.c, vědět, jestli to neselhalo.

Prostě odstraňte tu debuggovací zprávu, která zaplňuje logy: Správný postup při debuggování problémů s moduly vypadá nějak takto:

echo '#! /bin/sh' > /tmp/modprobe
echo 'echo "$@" >> /tmp/modprobe.log' >> /tmp/modprobe
echo 'exec /sbin/modprobe "$@"' >> /tmp/modprobe
chmod a+x /tmp/modprobe
echo /tmp/modprobe > /proc/sys/kernel/modprobe

Rik van Riel navrhl vložit tohle do adresáře s dokumentací a Alex Goddard odpověděl:

Nenašel jsem vhodné místo, kam to přidat, takže jsem to dal do samostatného souboru. Nejsem si tak úplně jistý, jestli jsem ten patch vygeneroval správně. Ale pomocí -p1 jej lze aplikovat na čistý strom 2.6.3-rc2-bk2, tak by to snad mělo být v pořádku.

Je tam mírně pozměněné znění toho, co psal Rusty na počátku tohoto vlákna.

Podpora pro PowerMac G5, 8 e-mailů

11. úno - 12. úno

Benjamin Herrenschmidt oznámil patch pro podporu PowerMac G5:

Pokud by to Andrew radši chvíli ponechal v -mm, mohu udělat jeden velký patch pro BK strom - i když tento patch pozastavuje další věci pro PPC64, takže by měl být začleněn co nejdříve (protože řešit konflikty způsobené jinými věcmi by bylo děsné).

Linusovi: Pravděpodobně budeš potřebovat aktualizovaný radeonfb, jak jsem ti říkal. Začnu na tom teď pracovat a patch pošlu zvlášť.

V současné době (2.6.3-rc2) nejde zkompilovat zImage - s tímto patchem to nesouvisí. Prostý vmlinuz, který používá na G5 yaboot, jde bez problémů.

Linus Torvalds kód natáhl do svého stromu a dodal: Neuvědomil jsem si, že celý ten aty/radeon ovladač je nový. Nicméně, to, co jsi poslal, vypadá dost jasně. A až bude hotový ten radeon ovladač, dám ho tam také. Ale chvíli na to napsal:

Ten starý radeon ovladač mi v textovém režimu funguje bez jakýchkoliv úprav. Stabilní obraz - narozdíl od nového, který potřeboval opravy.

Ale když zkusím spustit X, systém natvrdo zamrzne, což by mohl být problém toho starého ovladače. Jakmile budeš mít nový, otestuji ho.

Aktualizace RadeonFB, 3 e-maily

11. úno - 13. úno

Benjamin Herrenschmidt oznámil:

Nový ovladač radeonfb. Pro jistotu však neodstraňuje ten starý, ačkoliv CONFIG_FB_RADEON teď zkompiluje nový.

Také jsem musel přidat prázdnou funkci fb_set_suspend() do fbmem.c (skutečná implementace je v Jamesově stromu a brzy bude i tady). Znamená to, že Power Management na Apple laptopech ještě není úplně v pořádku (dokud nebudou začleněny hlavní opravy fbdev).

Jamesovi: Verze v tvém stromě je také v pořádku, takže až budeš začleňovat své věci, ignoruj těch pár radeonfb diffů, já se o ně postarám.

Linusovi: Tento nový ovladač používá framebuffer_alloc/release, takže pokud stáhneš ten fb sysfs patch, nezapomeň ho nahradit wrapper funkcemi, které dělají jen kmalloc/kfree

James Simmons odpověděl: Není potřeba stahovat ten sysfs patch, protože mám pro ty ovladače nové patche. Právě jsem dokončil práci na ne-PCI zařízeních.


V originálu Kernel Traffic 254 vyšla navíc ještě tato témata:

Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.

Související články

Jaderné noviny 253
Jaderné noviny 252
Jaderné noviny 251 - II
Jaderné noviny 251 - I

Odkazy a zdroje

Kernel Traffic #254

Další články z této rubriky

Jaderné noviny – přehled za březen 2025
Jaderné noviny – přehled za únor 2025
Jaderné noviny – přehled za leden 2025
Jaderné noviny – přehled za prosinec 2024
Jaderné noviny – přehled za listopad 2024

Diskuse k tomuto článku

22.3.2004 11:11 Yeti
Rozbalit Rozbalit vše To je tedy rychlost...
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Vypadá to, že Kernel Traffic 255 si asi už přečtu dřív tady než na kerneltraffic.org ;-)
22.3.2004 13:25 Radek Polak
Rozbalit Rozbalit vše Dobre...
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Me se tyhle jaderne noviny moc libi. Diky za ne.
22.3.2004 22:19 Marek
Rozbalit Rozbalit vše Vynikajici
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Dekuji mnohokrat za tyhle clanky, pro cloveka, ktery studoval jen nemcinu, je to spasa :-)

jeste jednou dekuji

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.