Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 16:52
Původ jména GNU/Linux, podpora jaderných sond, rozšíření API pro watchdogy, záchrana pro Linux Weekly News, nový ovladač PC-Speakeru a Stream Control Transmission Protocol.
Do konference přišlo celkem 1904 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Marcin Dalecki a Andrew Morton.
V průběhu diskuse se Rob Landley přizan, že on je příčinou křižáckého tažení Richarda Stallmana za používání termínu "GNU/Linux" místo Linuxu. Kelsey Hudson poznamenal, že nechápe, proč se Richard chová jako dítě kvůli takové maličkosti. A Rob odpověděl:
Protože jsem se mu snažil vysvětlit marketing, když jsem pracoval pro IBM na konci 1998 (za což se komunitě omlouvám, myslel jsem to dobře).
Dobrá, nastal čas vše vysvětlit. V té době FSF měla na svých stránkách sekci "Nenazývejte to Linux!". Tak jsem napsal Richardovi email, že boj proti značce Linux je kontraproduktivní, neboť Linux je chápán jako značka operačního systému, na GNU je pohlíženo jako na dodavatele nástrojů a Hurd nezná nikdo a může to být cokoliv od hry až po leštič parket. Pokud chceme, aby lidé používali Linux, měli by o něm aspoň slyšet. Kdežto "Nenazývejte to Linux!" je jen zmate. Proto Stallmanova křižácká výprava proti pojmu Linux poškozovala jednu z nejcennějších aktiv free softwaru.
DŮVODEM, proč to dělal, byla snaha nahradit linuxový kernel Hurdem. Řekl jsem mu, že pokud chce nabízet "Gnu Hurd" jako upgrade "Gnu Linuxu", musí nejdříve připojit GNU ke značce Linux, podobně jako to dělá Borland se značkou Turbo, když prodává různé překladače jako jednu rodinu (Turbo Basic, Turbo Pascal, Turbo C, Turbo C++). Vyměnil jsem si s ním tři emaily a nakonec souhlasil s ukončením války proti značce Linuxu a místo toho začal propagovat GNU. Zdálo se to jako dobrá věc.
Chtěl bych se za to komunitě omluvit. Byl jsem pak zavalen prací a přerušil jsem svou půlku konverzace na měsíc či dva. Mezitím se "GNU/Linux" dostala na titulní stránky, jenže on naprosto nepochopil marketinkové hledisko, neměl žádný další produkt k propagaci kromě sebe sama. Snažil jsem se mu vysvětlit spojené problémy, ale on už neposlouchal.
Rusty Russell zaslal
patch od Vamsi Krishna S a vysvětlil, že IBM na tomto postavilo hezký
framework na testování a krokování [debugging] kernelu. Dokáže to dokonce
vložit assert do jádra bez nutnosti přebootovat stroj . Suparna
Bhattacharya poslala popis:
Dynamické jaderné sondy
Kernel Dynamic Probes (kprobes) poskytují malé [lightweight] rozhraní pro jaderné moduly, které slouží pro vložení sondy a registraci asociované funkce. Sonda je automatický breakpoint, který je vložen do mudulu bez nutnosti úpravy zdrojového kódu. Sondy slouží jako ad hoc služba pro systémy, kde není vhodné dělat větší zásahy (například produkční servery). Kprobes se hodí i na aplikační testy během vývoje, kde sondy mohou simulovat různá selhání. Kprobes umožňuje vložit debugovací kód (printk) do testovaného modulu, aniž by bylo nutné jej (modul) rekompilovat. Více najdete na adrese http://oss.software.ibm.com/developerworks/opensource/linux/projects/dprobes/.
Francois Isabelle pracuje pro společnost zabývající se vývoj dvou stavového watchdogu, který by sledoval a regoval na zamrznutí systému a potřeboval API jádra pro vyžádání si nemaskovatelného přerušení (NMI). John Leven odpověděl, že nic takového neexistuje a že by to vyžadovalo hnusný hack. Ale Alan Cox odpověděl, že existuje API pro watchdogy, které ale nepodporuje věci kolem duálních stavů. Jelikož se ale tato vlastnost stává nezbytností pro vysoce dostupné systémy, API bude potřebovat rozšíření. Alan Robertson oznámil vytvoření konference http://lists.tummy.com/mailman/listinfo/watchdogng pro diskusi nad rozšířením API watchdogu a Alan Cox zaslal kus již hotového kódu.
Bert Hubert byl smutný z toho, že Linux Weekly News (http://lwn.net) ukončovaly svou činnost. Koupili si
zde reklamu, ale sami je při životě neudrží. John Bradford napsal, že by jako
dobrovolník rád přispíval, pokud by někdo hostoval doménu. Russell King si byl
jistý, že někdo poskytne prostor na serveru, ale Daniel Phillips odpověděl, že
problémem jsou platy, že tam má být schodek 150 000 dolarů. Bert také reagoval
na Russela, že to není o serveru, ten pro ně má sám. Bert si myslí, že málokdo
oceňuje, kolik času Jon a jeho přátelé strávili nad LWN a že právě tento čas
jim nedovolí věnovat se jiným činnostem. Aby mohli dělat LWN, musí najít
způsob, jak získat pro LWN čas. Nemohou pracovat na LWN vedle svého
každodenního zaměstnaní [LL: co mi to jen připomíná ].
Rik van Riel s ním souhlasil, že není možné tvořit server kvalit LWN se stovkou dobrovolníků. Místo toho je nutné mít pár kvalitních lidí, což stojí peníze, protože tito lidé také musí platit své účty. Rik jim také zaslal dar pomocí http://old.lwn.net/corp/donate/.
Stas Sergeev oznámil, že vytvořil ovladač pc-speakeru. Existovalo několik podobných projektů, ale žádný z nich AFAIK nebyl skutečně dokončen a použitelný. Jeho ovladač je založen na práci Michaela Becka a Davida Woodhouse, ale byl kompletně přepsán pro téměř 100% kompatibilitu s OSS (Open Sound System) a produkuje nejlepší možný zvuk. Patch pro jádro 2.4.18 najdete na adrese http://www.geocities.com/stssppnn/pcsp.html.
Jon Grimm oznámil verzi lksctp-2_5_29-0_5_0 projektu SCTP pro Linux. [LL: Jedná se o nový standardizovaný protokol ležící na stejné úrovni jako TCP a UDP. Viz http://lksctp.sourceforge.net/faqs.html]. Patche a další informace najdete na stránkách http://www.sourceforge.net/projects/lksctp/.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.