Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 01:43

Týden na ITBiz: Americký výrobce čipů onsemi chce rozšířit za víc než 40 mld. Kč závod v Rožnově

23. 6. 2024 | Redakce
Články - Týden na ITBiz: Americký výrobce čipů onsemi chce rozšířit za víc než 40 mld. Kč závod v Rožnově  

Přes 70 % společností se zatím nepřipravuje na nový zákon o kybernetické bezpečnosti. Česko je evropskou špičkou v elektronickém sdílení informací, slabší je využívání ERP systémů. Americký výrobce čipů onsemi chce rozšířit za víc než 40 mld. Kč závod v Rožnově. Automatizace sítí pomáhá i jejich bezpečnosti. Sestrojili magnetickou paměť založenou na spirálních magnetech. Firmy vyzvaly Fialu, aby přerušil schvalování zákona o kyberbezpečnosti. S rozvojem AI v Česku pomůže aktualizovaná Národní strategie umělé inteligence.

Přes 70 % společností se zatím nepřipravuje na nový zákon o kybernetické bezpečnosti

Většina respondentů zatím není na přísnější požadavky kybernetické bezpečnosti připravena a s potřebnými kroky nezačala. Privátní sektor je na tom o něco lépe než veřejný. Vyplývá to z průzkumu připravenosti českých firem na směrnici NIS2, který provedla aliance NIS2READY.

Česko je evropskou špičkou v elektronickém sdílení informací, slabší je využívání ERP systémů (Helios)

České firmy patří v rámci EU ke špičce ve výměně dat v elektronické podobě, naopak podíl využívání ERP systémů se meziročně snížil. Vyplývá to ze studie Digitalizace podniků 2023 od společnosti Asseco Solutions.

Americký výrobce čipů onsemi chce rozšířit za víc než 40 mld. Kč závod v Rožnově

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Firma dnes rozhodnutí oznámila v tiskové zprávě. Hodnota plánované investice je dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu 46,3 miliardy korun. Onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek. Společnost původně zvažovala pro rozšíření výroby také své závody ve Spojených státech a v Koreji.

Automatizace sítí pomáhá i jejich bezpečnosti (ComSource)

Kybernetičtí útočníci jsou stále vynalézavější. Využívají méně obvyklé internetové protokoly nebo útočí přímo na aplikační vrstvě tak, aby efektivně zvýšili dopad jednotlivých útoků. Jak ukazují analýzy české společnosti ComSource, pomáhají jim v tom samy oběti. Firmy totiž často nastavují a spravují své počítačové sítě ručně. Automatizace sítí přitom není jen nástrojem pro úsporu času správců a eliminaci chyb. Dokáže včas odhalit i kyberútok, případně napravit vzniklé škody. Rozvoj využívání umělé inteligence pak tyto možnosti posune ještě na další úroveň.

Sestrojili magnetickou paměť založenou na spirálních magnetech

Spintronické systémy budou pravděpodobně hrát klíčovou roli v budoucích komponentách pro ukládání dat. Tato zařízení na bázi feromagnetů však mají dosud jeden velký problém: feromagnety kolem sebe vytvářejí magnetická pole, která ovlivňují další feromagnety v jejich blízkosti. V integrovaném magnetickém zařízení to pak vede k chybám, respektive hustota magnetické paměti/míra miniaturizace je kvůli tomu omezena.

Firmy vyzvaly Fialu, aby přerušil schvalování zákona o kyberbezpečnosti

Velké tuzemské firmy vyzvaly premiéra Petra Fialu (ODS), aby přerušil legislativní proces schvalování zákona o kybernetické bezpečnosti. Zákon, který vypracoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), chtějí uvést do souladu s evropskou směrnicí NIS2, požadují vyčíslit jeho dopady na podniky a také z něj vyčlenit mechanismus prověřování bezpečnosti dodavatelského řetězce. Návrh prošel Legislativní radou vlády a kabinet by se jím měl zabývat v nejbližších týdnech. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, a vyjádření Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), jako jedné z pěti organizací, které jsou pod dopisem podepsané. Fialovo vyjádření ČTK shání.

S rozvojem AI v Česku pomůže aktualizovaná Národní strategie umělé inteligence

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo aktualizaci Národní strategie umělé inteligence (NAIS), která určí priority a cíle v této oblasti do roku 2030. Nová strategie reflektuje nejnovější technologický vývoj a trendy v oblasti umělé inteligence (AI). Klíčovými oblastmi NAIS jsou výzkum, vývoj a inovace, vzdělávání, průmysl, trh práce, etické, právní a bezpečnostní aspekty a veřejná správa a veřejné služby. Aktualizaci strategie vložilo MPO do meziresortního připomínkového řízení.

Zprávičky

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.