abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.4. 17:55 | IT novinky

    Společnost Volla Systeme stojící za telefony Volla spustila na Kickstarteru kampaň na podporu tabletu Volla Tablet s Volla OS nebo Ubuntu Touch.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    17.4. 17:44 | IT novinky

    Společnost Boston Dynamics oznámila, že humanoidní hydraulický robot HD Atlas šel do důchodu (YouTube). Nastupuje nová vylepšená elektrická varianta (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 557 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Einstein se zabýval i mícháním čaje

    2. 8. 2020 | Redakce | Různé | 1275×

    Magická čísla a stabilita atomových jader. Vědomí psů a čichové zrcadlo. Drahé kovy a jejich falšování. Modrý fosfor. Sopky na Venuši.

    Čaj Alberta Einsteina

    Čajové lístky se v hrníčku s rovným dnem usadí po zamíchání vždy ve středu. Tímto „jevem čajového šálku“ se zabýval také Albert Einstein a publikoval o něm v roce 1926 článek. Na stejném principu pak vysvětluje tvorbu meandrů na řece. Dnešní lékařská technika jev využívá při výrobě plasmy z plné krve.

    Psi a vědomí sebe sama – zrcadla, pachy a pokračování příběhu

    Psi očichávají vzorek vlastní moči jinak dlouho než moč jiného psa. Rozpoznají, že je jejich vlastní a z toho se usuzuje, že mohou mít nějaké vědomí sebe sama, i když se nepoznají v zrcadle. Alexandra Horowitzová zkusila vzít psí pach a v nádobě („čichové zrcadlo“) ho poněkud modifikovat. Tím se dostáváme k obdobě zrcadlového testu. Bude pes zaskočen a váhat – jsem to já, nebo nejsem? Jsem to já, ale je to nějaké divné, co se asi stalo?

    Krátce

    Připravili nový izotop neptunia 222Np. Testují se vlastnosti magického neutronového čísla 126.

    Jak připravit 2D modrý fosfor. Jednovrstvý modrý fosfor s vlastnostmi polovodiče by tak mohl najít uplatnění v optoelektronice.

    Teploty blízko absolutní nuly i pro molekuly. Složitější objekty ochlazené na ultranízké teploty by se mohly využít pro kvantové počítání.

    Přirozený výběr a principy třídění z hlediska stability. Třídění z hlediska stability podléhají všechny materiální i nemateriální entity ve všech systémech, které procházejí evolucí v širokém smyslu slova (úryvek z knihy Jan Toman: Evoluce3)

    Vodíková atmosféra svědčí bakteriím i kvasinkám. A co z toho vyplývá pro pátrání po životě ve vesmíru?

    První snímky sondy Solar Orbiter odhalily „táborové ohně“ na Slunci. Tyto táborové ohně jsou malými příbuznými slunečních erupcí, které můžeme pozorovat ze Země.

    Simulace letu na Mars s lidskou posádkou. Terénní testy v lokalitách, které mají fyzickou podobnost s extrémními vesmírnými prostředími.

    Jak funguje genová regulace rostlin. Buňky mají schopnost účinně odstraňovat chybnou mRNA prostřednictvím procesu známého jako NMD.

    Umělá inteligence testuje léky proti COVID-19. Na základě výpočtů již bylo navrženo několik schválených léčiv.

    Teleskop ESO pořídil první snímek multi-planetárního systému kolem hvězdy podobné Slunci. Obě exoplanety jsou od své hvězdy mnohem vzdálenější než Jupiter a Saturn.

    Za 500 let bylo v Evropě 9 období, kdy výrazně vzrostl počet povodní. Mezi na povodně nejbohatší období patřila léta 1560 až 1580 v západní a střední Evropě, roky 1760 až 1800 ve většině Evropy…

    Termiti jsou klíčoví, draví mravenci ovlivňují termity. Draví mravenci jsou patrně schopni významně regulovat populace termitů a tím pádem i ovlivnit rozklad rostlinné organické hmoty.

    Falšování provází drahé kovy odedávna. Cementace, kupelace, kvartace a proč se stříbrné mince v antice padělaly třemi vrstvami – olovem, mědí a stříbrem? Triky technologů, analytiků i podvodníků.

    Potvrzeno: Venuše je stále vulkanicky aktivní. Alespoň 37 aktivních sopek bylo identifikováno na Venuši. Mají poskytovat jednoznačný důkaz, že tato planeta je stále vulkanicky aktivní.

    Koronavirus způsobil pokles seismického šumu na polovinu. Země ztichla, alespoň pokud jde o o vibrace způsobené lidskou činností. Od března do května došlo k poklesu seismického šumu mnohde až o 50 %.

    Ještě divnější, než jsme čekali. U hvězdy podobné Slunci pozorujeme další podivný objekt. Planeta okolo hvězdy obíhá ve vzdálenosti 162 AU! To je opravdu hodně. Pluto se dostává od Slunce nejdál 49 AU.

    Na bolest pomáhají leda vulgární slova, ne podobné zvuky. Je to výzkum hodný ceny Ig Nobel, ale když studii dle oznámení sponzoroval dodavatel Nurofenu, nelze jistě nic namítat. (Nurofen je ibuprofen.)

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.