Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 00:03

Týden na ScienceMag.cz: Experiment Daya Bay – jak neutrina mění svou vůni?

19. 6. 2022 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Experiment Daya Bay – jak neutrina mění svou vůni?  

Platina rozpuštěná v galliu může být průlomovým katalyzátorem. Budoucnost inteligence v chladnoucím a rozpínajícím se vesmíru, informace a entropie. Čeští vědci mohou využívat třetí nejvýkonnějším superpočítač světa LUMI. CubeSat vyzkouší nejrychlejší datový přenos. Mají kulturu i chobotnice? Proč jsme zatím nenašli žádné exotrojany?

Proč jsme zatím nenašli žádné exotrojany?

Ve Sluneční soustavě jsou běžné planetky, které obíhají po stejné oběžné dráze jako větší těleso (respektive planetky kolem příslušných libračních bodů). Trojany s velkým T a „Řekové“ se pohybují jako Jupiter, ale podobná tělesa známe i u Neptunu a dokonce i v případě samotné Země. Exoplanety (exoplanetky) s totožnou oběžnou drahou jsme však zatím neobjevili. Proč? Vysvětlení se pokusili podat vědci ze SETI Institute a NASA Ames Research Center.

Platina rozpuštěná v galliu může být průlomovým katalyzátorem

Platina je drahá. Její katalytické účinky jsou větší v kapalné podobě, což ale zase znamená provádět příslušnou chemickou reakci za vysoké teploty a tedy se značnou energetickou náročností – teplota tání platiny je 1 700 °C. A pokud se platinový katalyzátor používá v pevném stavu, musí být v katalytickém systému na bázi uhlíku přítomno přibližně 10 % platiny. Inovace je zde velmi žádoucí…

Budoucnost vesmíru a inteligence

Diskuse se soustředí na dvě hlavní otázky. Za prvé: Dokážou inteligentní bytosti ovládat své stroje i při teplotách blízkých absolutní nule? Podle zákonů termodynamiky přechází energie samovolně z teplejších objektů na studenější, čehož je dnes možné využít ke konání užitečné mechanické práce. Druhá otázka zní: Dokážou inteligentní formy života vysílat a přijímat informaci? Podle teorie informace je nejmenší informační jednotka, kterou lze předat, úměrná teplotě. Když poklesne k absolutní nule, možnost zpracovávat informace se výrazně sníží. (úryvek z knihy Michio Kaku. Paralelní světy)

Čeští vědci mohou využívat třetí nejvýkonnějším superpočítač světa LUMI

Jmenuje se LUMI a je instalován ve finském Kajaani. Zprovozněna je zatím pouze třetina, ale i ta mu se špičkovým výkonem 151,9 PFlop/s vynesla třetí místo v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa, v evropském měřítku získal dokonce příčku zlatou.

Fyzikové zveřejnili první výsledky z úplného souboru dat experimentu Daya Bay

Experiment Daya Bay přinesl doposud nejpřesnější měření směšovacího úhlu neutrin θ13, klíčového parametru pro porozumění, jak neutrino mění svou vůni. Jednou z charakteristik těchto těžko polapitelných částic je jejich schopnost oscilovat mezi třemi tzv. vůněmi: elektronovým, mionovým a tauonovým neutrinem. Experiment Daya Bay byl navržen pro zkoumání vlastností, které určují právě pravděpodobnost oscilací, směšovací úhly a rozdíly kvadrátu hmotností. Pouze jeden ze tří směšovacích úhlů byl neznámý v roce 2007, kdy byl experiment Daya Bay navržen, konkrétně θ13. Experiment byl postaven pro určení tohoto úhlu.

Krátce

Poprvé dokázali uchovat játra, aby byla vhodná pro transplantaci. Přístroj co nejpřesněji napodobuje lidské tělo, aby poskytl játrům odpovídající podmínky. Čerpadlo slouží jako náhrada srdce, oxygenátor simuluje plíce a dialyzační jednotka plní funkci ledvin…

Sloučeniny kovů v atmosférách horkých Jupiterů souvisejí s teplotní inverzí. U téměř všech exoplanet, které vykazovaly teplotní inverzi, bylo zjištěno, že v jejich atmosféře se vyskytují molekuly H-, TiO, VO nebo FeH.

CubeSat vyzkouší nejrychlejší datový přenos. Díky očekávané přenosové kapacitě 200 Gbps by měl TBIRD dosáhnout nejrychlejšího datového přenosu po optické lince v historii NASA.

Sin-ťiang byl opravdu tavicí kotel národů. Studie vychází především z analýzy DNA a pokouší se zachytit posledních 5 000 let populační historie Sin-ťiangu. Využita byla data z 201 pravěkých a starověkých genomů z 39 archeologických nalezišť této oblasti.

Mají kulturu i chobotnice? Mezi živočichy, kteří mají kulturu, bychom možná měli zařadit i chobotnice. Na dně oceánu najdeme údajně hlavonožčí „města“, jejichž obyvatelé žijí odlišně než na jiných místech.

Burel může fungovat jako účinný zásobník tepla. Burel (oxid manganičitý), levná látka běžně používaná v chemických laboratořích, může dobře uchovávat a zase uvolňovat tepelnou energii. Výzkum by mohl vést k efektivnějšímu opětovnému využití průmyslového odpadního tepla.

Evropští psi vyrostli… Podle nové studie se velikost evropských (balkánských) psů během posledních 6 tisíciletí př. n. l. zdvojnásobila. Jaké faktory za tím mohly stát?

Jak poznat geny, které ovlivňují konkrétní vlastnosti rostlin Experti při zkoumání genetické struktury rostlin už delší dobu používají analýzu GWAS, která slouží k odhalování oblastí genomu zodpovědných za vybranou vlastnost rostlin.

Vzácné onemocnění PBC se zaměňuje s alkoholismem. Vzácná nemoc PBC postihuje v Česku pravděpodobně víc než 500 lidí, 9× častěji jí trpí ženy. Cesta k diagnóze je přitom nezřídka složitá…

Studie prokázala aktivitu některých rostlinných silic vůči novému koronaviru. Pozoruhodnou antivirovou aktivitu vůči SARS-CoV-2 vykazují silice některých rostlinných druhů čeledi Lamiaceae (hluchavkovitých).

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější
Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.