Portál AbcLinuxu, 11. května 2024 02:04

Týden na ScienceMag.cz: Fermiho paradox a perkolační teorie

26. 2. 2021 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Fermiho paradox a perkolační teorie  

Vývoj softwaru pro autonomní drony. Umělá inteligence a etymologie. Excitony pod lupou. Získávání energie z černých děr. DNA složená do kvádrů. NASA navrhuje detekovat mimozemšťany podle oxidu dusičitého.

Pohled na vývoj autonomních dronů

Tvorba algoritmů pro drony přináší řadu výzev, se kterými se musí jejich autoři vypořádat. Podporu jim poskytují současné simulační a vizualizační nástroje, bez kterých by vývoj často nebyl vůbec možný. Základem simulace dronů a obecně UAV zařízení (Unmanned Aerial Vehicles) je dynamika jejich letu. Míra přesnosti modelu závisí na způsobu, jakým dynamiku modelujeme. Dle toho můžeme zvolit různé prostředky, které jsou v simulačních nástrojích k dispozici. V prostředí MATLAB můžeme pro rychlé vytvoření prototypu využít zjednodušené navigační modely fixed-wing a multirotor.

Černé díry jsou budoucí gigantický zdroj energie

Největším zásobníkem k těžbě čisté energie ve vesmíru by mohly být supermasivní černé díry, které se nacházejí ve středu galaxií. Jak známo, ze samotných černých děr sice neunikne ani světlo, ale v těsném okolí těchto mimořádně hmotných kosmických těles by se energie dala těžit díky jejich rotaci. Magnetické pole má roli katalyzátoru umožňujícího odčerpání rotační energie. Magnetizované supermasivní černé díry tedy fungují jako gigantické urychlovače částic.

NASA navrhuje detekovat mimozemšťany podle oxidu dusičitého

Chemicky nestabilní, mimo chemickou rovnováhu se nacházející atmosféra exoplanet, například obsahující vedle sebe kyslík a metan, může být pokládána za argument ve prospěch života. Nová studie vědců z NASA tvrdí, že podobně by existenci technologické civilizace mohla dokládat vyšší koncentrace oxidu dusičitého.

Excitony mají duální charakter

Excitony, tedy kvazičástice složené ze vzájemně svázaného elektronu a kladně nabité díry, fungují v pevných látkách jako přenašeče energie. Vědci se nyní zaměřili na otázku, jak excitony interagují se světlem a jaká je vlastně jejich struktura. Závěr výzkumu praví, že po excitony na sebe mohou brát dvě různé formy – podle toho, jak pevně je svázán elektron a kladně nabitá díra.

Umělá inteligence zatím pořádně nechápe přebírání slov

Vezměme množinu textů v jednom jazyce a přidejme slovníky jiných jazyků. Úkolem je zjistit, která slova v textech jsou cizí a odkud byla převzata. Současným systémům umělé inteligence to moc nejde. Pokud by AI zvládala výpůjčky identifikovat spolehlivě (což bychom ověřili na případech, kde jsme si sami jisti), určitě by nám to rozšířilo obzory.

Fermiho paradox a perkolační teorie

Perkolační teorie tvrdí, že mimozemšťany nepotkáváme kvůli obrovským vesmírným vzdálenostem a omezenému (jakkoliv z lidského pohledu také obrovskému) času. Kolonizace celé galaxie bude pro libovolnou civilizaci nákladnou a dlouhodobou (předpokládáme nepřekonatelný limit v podobě rychlosti světla) záležitostí. V jakékoliv fázi mohou obyvatelé dané oblasti vymřít nebo model kolonizace zavrhnout.

Krátce

Na COVID-19 by mohl zabírat i Prozac. Fluoxetin je běžně používané antidepresivum z kategorie SSRI, nejčastěji se s ním lze setkat pod obchodní značkou Prozac.

Jaderná energetika nezabírá půdu. V debatách o vhodných zdrojích elektřiny obvykle schází jejich územní nároky: větrné elektrárny zaberou 530x více místa než jádro, pozemní fotovoltaika 107x.

Jednou musí vyrůst (téměř) každý – i plazi. Až donedávna panovala mezi laiky i mezi vědci představa, že plazi se od ostatních obratlovců odlišují jednou unikátní vlastností – celoživotním růstem těla.

Objev nového genu pšenice umožní využít vlastnosti jejích planých příbuzných. Pšenice vznikla křížením tří druhů trav, a obsahuje proto tři sady velmi podobných chromozomů.

Motolští lékaři poprvé využili pro operaci nádoru ucha 3D mikroskop. Na rozdíl od klasického mikroskopu chirurg nesleduje operační pole skrze okulár, ale na monitoru v trojrozměrné projekci za použití 3D brýlí.

Americký patent otevírá českým vědcům dveře na největší jaderný trh. Řešení je založeno na pokrytí povrchu palivových článků tenkou polykrystalickou diamantovou vrstvou.

Observatoř Pierra Augera dává k dispozici data o kosmickém záření nejvyšších energií. Energetické spektrum kosmického záření bylo změřeno až za hranici 10 na 20 eV.

Elektronický systém namísto rentgenu. Po zavedení hřebu do pažní kosti do něj chirurgové vložili radiofrekvenční sondu.

Mikroatomizér sprejuje koncentrovaná cytostatika. Malý katetr s tryskou na konci, která aplikuje silně koncentrovaná chemoterapeutika ve formě spreje přesně tam, kde je jich třeba.

Hospoda u Apolináře, studenti i psychiatr Heveroch. Jak zní jméno hospody s nejdelší tradicí v Praze? Odpověď je jasná: Jedová chýše. (úryvek z knihy Radim Kopáč, Petr Stančík: Praha ožralá)

Možná našli exoplanetu v obyvatelné zóně Alfa Centauri. Zatím není jasné, zda se jedná o instrumentální artefakt, exoplanetu o velikosti Saturnu či Neptunu nebo prachový disk.

K čemu je DNA složená do kvádrů. Kromě dvoušroubovice však existují i jiné alternativní struktury DNA. Jednou z takových struktur jsou guaninové kvadruplexy, zkráceně G-kvadruplexy, které se vytvářejí v oblastech DNA bohatých na guanin.

Žádné důkazy o planetě Devět. Mezinárodní tým vědců tvrdí, že neobjevili žádné důkazy speciálního shlukování transneptunických planetek.

Sucha jsou kratší, ale intenzivnější. Kratší letní sucha postupně hrají čím dál významnější roli a nahrazují dřívější, méně intenzivní a s delším trvání.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci
Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty
Týden na ITBiz: GenAI má na evropském trhu umělé inteligence zatím jen velmi malý podíl
Týden na ScienceMag.cz: Upřesnili limity pro klidovou hmotnost neutrin

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.