abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 729 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Gödelovy příspěvky k teorii relativity

    9. 3. 2018 | Redakce | Různé | 1656×

    2D polovodiče z exotických materiálů včetně falešných prvků. Systémy pro rozpoznávání obrazu se dají ošálit i malými samolepkami. Práce s daty družic systému Sentinel. Novinky od Proximy Centauri. Léčba rakoviny hlísticemi?

    První 2D polovodič ze superatomů

    Jako superatomy („falešné prvky“) označujeme atomové clustery, které vykazují určité vlastnosti jiných atomů – např. elektrochemické nebo magnetické. Brzy bychom mohli získat rozsáhlou sadu funkčních materiálů přesně vyladěných na míru pro různé elektrické, optické i magnetické aplikace.

    Jak on-line sledovat změny hmotnosti buňky

    Fyzici z ETH v Curychu společně s britskými biology umístili buňku na nosník, který pak vlivem laserového paprsku modulovaného na jeho rezonanční frekvenci začal oscilovat. Druhý laser sloužil k měření aktuálního kmitočtu oscilací.

    Jak zmást rozpoznávání obrázků – psychedelickými barvami

    V Googlu vytvořili speciální samolepky s extrémně výraznými barevnými motivy. Jsou určeny k matení systémů pro rozpoznávání obrazu. Stačí samolepku umístit vedle banánu a neuronová síť náhle objekt neklasifikuje jako banán – a to i když se samotná samolepka mnohem menší než kus ovoce.

    CESNET pomůže Evropské kosmické agentuře se zpřístupňováním družicových snímků

    V České republice vznikne jeden ze sedmi uzlů páteřní sítě, které se podílejí na distribuci velkého objemu snímků z družic Sentinel do národních datových center, jež je poskytují koncovým uživatelům. Družice Sentinel pozorují Zemi v různých částech spektra: od viditelného světla až po mikrovlny.

    Čas jako iluze – výstřední fyzika Kurta Gödela

    Kurt Gödel je znám hlavně jako autor slavné věty o neúplnosti, během svého přátelství s Einsteinem se však pustil také do teorie relativity. Jeho práce se nejčastěji zmiňuje v souvislosti se stroji času. Gödel se ovšem navíc domníval, že čas není fyzikální realitou, ale pouze vlastností našeho vnímání. Může být čas cyklický i s ohledem na 2. zákon termodynamiky?

    Krátce

    Novinky od Proximy Centauri: obří erupce, žádný prach a žádný tranzit. V posledních týdnech bylo uveřejněno několik novinek okolo nejbližší hvězdy od Slunce Proximy Centauri.

    Dva druhy krkavců nevermore. Splývají v jediný. Krkavec velký prý ukazuje dost výjimečný jev tzv. reverzní speciace.

    Vyšší výkonnost a spolehlivost přijímačů koncentrované fotovoltaiky. Čip z křemíku, používaný v běžných solárních článcích, nahrazuje koncentrovaná fotovoltaika sloučeninou galia a arsenu.

    Astrofoto: Tesla mezi hvězdami. Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek.

    3D tisk jeřábového háku. První a zatím jediný vytištěný vzorek jeřábového háku o rozměrech 70 × 50 × 10 cm a hmotnosti 90 kg vznikal v českém závodě Huisman v průběhu dvou měsíců.

    Modelování vápenatých iontů v buňce Přímočará technika umožňuje přesně simulovat buněčnou signalizaci regulovanou vápníkem, proces klíčový pro nespočet biologických pochodů.

    Léčba parazity: Živými hlísticemi na rakovinu? Změny v lidském mikrobiomu jsou dávány do souvislosti s nástupem dosud vzácných (většinou autoimunitních) chorob. (úryvek z knihy Jan Votýpka a kol.: O parazitech a lidech)

    Unikátní zákrok – autotransplantace ledvin. Netradiční operační výkon dává naději pacientům, u kterých jiné léčebné metody selhaly.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.