Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 08:31

Týden na ScienceMag.cz: I Nobelova cena za chemii je vlastně za umělou inteligenci

25. 10. 2024 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: I Nobelova cena za chemii je vlastně za umělou inteligenci  

Rezonátory prodlužují životnost qubitů v kvantových počítačích. Umělá inteligence se snaží porozumět štěkotu psů. Temelín testuje brýle s rozšířenou realitou.

I Nobelova cena za chemii je vlastně za umělou inteligenci

Letošní cena za chemii je výjimečná také tím, že ocenila výzkum, který vznikl v technologické společnosti: DeepMind, startup zabývající se umělou inteligencí, který v roce 2014 koupila společnost Google (odhadem za asi půl miliardy dolarů). Většina předchozích Nobelových cen za chemii byla udělena vědcům z akademické sféry. Mnozí laureáti pak založili startupy, aby dále rozšířili a komercializovali své převratné práce – například technologii editování genů CRISPR nebo kvantové tečky – ale výzkum od začátku do konce neprobíhal v komerční sféře. V tomto případě ano.

Rezonátory prodlužují životnost qubitů v kvantových počítačích

Výkon kvantových počítačů může ještě výrazně zvýšit použití kvantových pamětí na bázi mikrovlnných dutinových rezonátorů. Rezonátory totiž výrazně prodlužují délku existence fotonů sehrávajících roli kvantových bitů, na nichž je mechanismus fungování kvantových počítačů postaven. Potvrdil to výzkum vědců z katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UP) a odborníků z Yale Quantum Institute v USA.

Krátce

Detekovali atmosféru na dosud nejmenší exoplanetě, má jít o parní svět. Exoplaneta GJ 9827 d má ovšem atmosféru bohatou na těžší molekuly a obsahuje poměrně velké množství vodní páry. Stanovené molekulární hmotnosti odpovídají atmosférám bohatým na oxid uhličitý a dusík.

Na dně moře samovolně vznikají iontové kanály a anorganické baterie. Vědci objevili anorganické nanostruktury obklopující hlubokomořské hydrotermální průduchy (kuřáky), které se nápadně podobají systémům umožňujícím život.

Quaestio simpsonorum, nová hvězda fauny ediakara. Nově popsaný (a také teprve nedávno „vykopaný“) živočich Quaestio simpsonorum z ediakary má být ovšem unikátní tím, že patří mezi dvoustranně souměrné, bilaterální.

Umělá inteligence se snaží porozumět štěkotu psů. Nástroj umělé inteligence vyvinutý na Michiganské univerzitě dokáže rozlišit hravé štěkání od agresivního – a údajně také určit věk, pohlaví a plemeno psa.

Inteligence primátů nevznikla kvůli hledání potravy. Živit se ovocem by mělo vyžadovat větší inteligenci než třeba spásat trávu; je například třeba si pamatovat, kdy které ovoce dozrává. Dřívější studie opravdu prokázaly korelaci mezi velikostí mozku a podílem ovoce ve stravě.

Je libo americano, nebo raději flat white? V budovaném Akademickém slovníku současné češtiny jsou v rámci češtiny vůbec poprvé registrována hesla označující názvy kávových nápojů jako americano, café au lait, cibetková káva… (úryvek z knihy Slova a jejich příběhy)

Na ÚOCHB vytvořili aktivátory proléčiv nové generace. Nejnovější generace aktivátorů umožňuje stoprocentní uvolnění léčiva, a to ve velmi krátkém čase.

Temelín testuje brýle s rozšířenou realitou. Umožnila mu to privátní 5G síť. Od novinky si vedení ČEZ slibuje především zefektivnění práce a posílení bezpečnosti elektrárny.

Roboti v úle umožní sledovat přirozené chování včel. Autonomní roboti řízení umělou inteligencí nabídli dosud nevídaný pohled do nitra včelí kolonie.

ÚOCHB otevírá pobočku v Bostonu. Jako první z ústavů české Akademie věd expanduje za oceán, aby využil možnosti sledovat nejnovější trendy v oblasti biomedicínského výzkumu…

ČVUT bude spolupracovat s Lockheed Martin na výzkumu a vývoji vysoce obratného bezpilotního prostředku. Nový letoun umožní díky metodám umělé inteligence manévry, které jsou pro lidského pilota obtížně dosažitelné.

Revoluční spektrometr elektronové spinové rezonance. Technika zesiluje NMR signály přenosem polarizace z elektronových spinů na jádra.

Archeologové odkryli největší starobronzové pohřebiště na střední Moravě. Muži a ženy byli pohřbíváni odlišným způsobem, jak v poloze těl, tak v předmětech, které je doprovázely na onen svět.

Atmosféru by mohl chladit diamantový prach. Vedle sebe se testoval kalcit (vápenec), diamant, hliník, karbid křemíku, oxid siřičitý, anatas (oxid titaničitý) a rutil (rovněž forma TiO2). Ukázalo se, že diamantový prach by byl nejlepší volbou.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.