Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 21:24

Týden na ScienceMag.cz: Jak vznikají polární záře a jak o ně nepřijít?

11. 10. 2024 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Jak vznikají polární záře a jak o ně nepřijít?  

Oxidy uhlíku na Uranově měsíci Ariel naznačují další důkaz pro podpovrchový oceán. Sovy jsou chytřejší než skřivani. Objevili planetu obíhající kolem hvězdy nejbližší našemu Slunci. Jaderná fakulta ČVUT získala simulátor korejského reaktoru pro elektrárnu Dukovany II.

Objevili planetu obíhající kolem hvězdy nejbližší našemu Slunci

Barnard b, jak se nově objevená exoplaneta jmenuje, je k Barnardově hvězdě dvacetkrát blíže než Merkur ke Slunci. Kolem své hvězdy oběhne za 3,15 pozemského dne a její povrchová teplota se pohybuje kolem 125 °C. „Barnard b je jednou z exoplanet s nejnižší známou hmotností a jednou z mála známých exoplanet s hmotností menší než hmotnost Země.

Jak vznikají polární záře a jak o ně nepřijít?

Díky moderním technologiím je dnes mnohem snazší zjistit relativně včas, zda se nad naším územím neodehraje další takový podmanivý úkaz. Slouží k tomu tzv. monitory polárních září, které jsou dostupné na internetu, ale i v mobilních aplikacích. Jaké informace na těchto monitorech bychom měli sledovat, abychom nepřišli o další polární záři?

Krátce

Vodní vlny mohou být vyšší, než vyplývá z 2D modelů. Nová studie odhaluje, že za specifických podmínek, kdy se setkávají vlny z různých směrů, mohou vlny dosáhnout až čtyřikrát větší výšky, než se dosud předpokládalo.

Mitochondrie fungují jako velmi adaptabilní baterie. Vnitřní struktura mitochondrií se mění v závislosti na metabolických potřebách buňky. Mitochondrie může podle potřeby vytvářet a ničit své baterie (krysty). Mitochondriální baterie při nabíjení a vybíjení přeskupují, což je vlastnost, kterou u běžných baterií nenajdeme.

Oxidy uhlíku na Uranově měsíci Ariel naznačují další důkaz pro podpovrchový oceán. Ariel má podle nové studie jedny z nejbohatších ložisek oxidu uhličitého ve Sluneční soustavě, jejichž tloušťka na zadní polokouli měsíce dosahuje odhadem 10 milimetrů nebo více.

Další výzkum ukazuje na souvislost psychiatrických poruch s patogeny. Nová studie zjistila, že pacienti s diagnózou schizofrenie nebo jiné psychotické poruchy mají třikrát vyšší pravděpodobnost výskytu DNA bakterie Bartonella v krvi než dospělí lidé bez těchto poruch.

Sovy jsou chytřejší než skřivani. Nebo řečeno opatrněji: lidé aktivní spíše ve večerních hodinách dosahují v kognitivních testech v průměru o něco lepších výsledků než ti aktivní spíše ráno, alespoň podle nové studie.

Bayesovské sítě v lékařství a při testování znalostí Společným rysem těchto dvou aplikací je, že úloha odpovídá výpočtu podmíněných pravděpodobností u veličin, které nás zajímají – při znalosti hodnot pozorovaných veličin. (úryvek z knihy Jiří Vomlel: Bayesovské sítě)

Nově objevené regenerační buňky mohou zlepšit hojení ran. Rána se může zahojit bez jizev, pokud jsou přítomny regenerační iniciační buňky (RIC).

Datace dřevěných kostelů na Ukrajině. Díky vzorkům jsou dendrochronologové schopni kostel přesněji datovat, a to buď v rozmezí let, pokud je zachovaná běl, nebo dokonce přesně na roční období daného roku, pokud je zachován takzvaný podkorní letokruh.

Jaderná fakulta ČVUT získala simulátor korejského reaktoru pro elektrárnu Dukovany II. Plánovaná dostavba jaderných bloků v Dukovanech se blíží a s tím se zvyšuje i zájem studentů o jaderné obory…

Nové katalyzátory elektrifikují ukládání vodíku. Vědci studovali různé slitiny platiny a ruthenia, aby určili nejefektivnější katalyzátor pro konverzi isopropanolu na aceton.

Atomární antibiotika vyvinutá českými vědci dokáží čelit rezistenci bakterií. Vědci vsadili na grafenový derivát obohacený atomy kyslíku a dusíku, do kterého chemicky zabudovali mangan.

Oční chirurgové FN Ostrava testovali jako první v Evropě mikroskop ovládaný pohybem hlavy. Systém, vyvinutý v Izraeli, je inspirován helmami stíhacích pilotů F-35, které zobrazují veškeré digitální informace před nimi.

Sonda HERA má významnou českou účast. Hera je součástí vůbec prvního testu planetární obrany a vyhodnotí následky srážky americké sondy DART se 170-metrovou planetkou Dimorphos, která obíhá kolem větší 800-metrové planetky Didymos.

Objevili nejvzdálenější galaxii s rotujícím diskem. Disková galaxie přezdívaná REBELS-25 ukrývá struktury jako současné galaxie, přitom se na ni díváme v podobě, kterou měla pouhých 700 milionů let po vzniku vesmíru. To je překvapivé…

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.