Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 19:19
Antihmota, thuliové lasery, blockchain, nová verze Matlabu, konkurence pro Prismu z ČVUT, samořízená auta v ČR, rozpoznávání tváří, evoluce virů, komety z jiných planetárních soustav…
Fyzikové v rámci projektu BASE přesně měřili některé vlastnosti protonu a antiprotonu. Žádná asymetrie mezi hmotou a antihmotou stále nebyla zjištěna. Kupodivu – autoři výzkumu považují takový výsledek za zklamání; chtěli by nějaké rozdíly najít, aby vysvětlili, proč kolem nás tak jasně převládá jedna z forem. Plus trochu dalších úvah na toto téma.
Retroreflektorem se zde míní odrazka toho typu, jaké se používají pro zajištění bezpečnosti na silnicích (zrcadlo odrážející světlo zpět ke zdroji). Příslušnou funkčnost lze vytvořit také v miniaturním měřítku. Výzkumníci použili metamateriál v podobě povrchu, na němž jsou umístěny miliony křemíkových sloupků vysokých kolem 100 nanometrů. Výsledkem by mohly být systémy pro komunikaci se satelity nebo drony (klasické retroreflektory byly mj. použity k přesnému stanovené vzdálenosti Měsíce od Země).
Produktová řada MATLAB R2017b přináší významné novinky v oblasti Deep learning. Nové funkce pro hluboké neuronové sítě (deep networks) v nástroji Neural Network Toolbox umožňují vytváření rozvětvených síťových architektur DAG – directed acyclic graph.
Technologická agentura ČR podpořila výzkum účinného laseru. Používat se může v automobilovém průmyslu i při náročných lékařských operacích. Tímto laserem lze rovněž rychle a velmi kvalitně opracovávat čiré polymery a nedochází přitom k jejich nežádoucímu zabarvení.
Z prognózy: „…pokud kyberzločinci věří, že bitcoiny poskytují bezpečné mechanismy pro placení výkupného, jde o nepřímé potvrzení bezpečnosti celé této distribuované technologie… Česká společnost je na tuto technologii více než připravena, bitcoin je u nás velmi populární.“
Algoritmus umožňuje přenos výtvarného stylu z ručně kreslené předlohy na portrétní fotografii tak, že věrně zachová jak identitu stylizované osoby, tak i základní charakteristiky použitého výtvarného média.
Vlci spolupracují lépe než psi. Psi nejsou životně závislí na tom, aby úkoly řešili pouze ve spolupráci s jinými psy.
Stabilní aniont -3 – prý unikát. Čím může být významný shluk atomů BeB11(CN)12?
Valeo rozšiřuje vývojové centrum pro samořízená auta. A samořízená auta ještě jednou: U Stříbra vznikne Accolade Polygon pro auta bez řidiče.
Rozpoznávání tváří od české firmy Eyedea Recognition. Po jednotce Europolu začala používat software na rozpoznávání tváří vyvinutý firmou Eyedea (minoritní vlastník ČVUT) také francouzská protiteroristická jednotka.
Evoluce virů – viry jako upíři a potomci buněčných organismů? Existuje celá řada teorií vzniku virů. Zde představíme méně častou z nich: viry jako důsledek obdobného procesu, který vytvořil i mitochondrie.
O jazycích a barvách. Označování barev v různých jazycích je kupodivu dost jednotné – překvapivě neposkytuje příliš opory pro jazykový relativismus.
Vetřelec! Ve Sluneční soustavě se možná pohybuje cizí planetka. Mohlo by se jednat o vůbec první mezihvězdnou kometu?
Pavel Houser
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.