Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 04:46

Týden na ScienceMag.cz: Nanotyčinky blízko sebe mohou odvádět teplo rychleji

19. 11. 2021 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Nanotyčinky blízko sebe mohou odvádět teplo rychleji  

Paradoxní jev a chlazení elektroniky. Umělá inteligence a různé druhy logik. Magnetické skyrmiony. Kečup z vesmíru. Pikosekundová nelineární optoelektronika v grafenu.

Nanotyčinky blízko sebe mohou odvádět teplo rychleji

Neintuitivní až paradoxní jev by mohl najít využití při účinnějším chlazení elektroniky. Vědci zkoumali kovové tyčinky mnohem tenčí než lidský vlas, které byly uchyceny na křemíkovém podkladu. Tyto tyčinky po zahřátí laserem odvádějí teplo celkem pomalu; ukázalo se ale, že pokud se nacpou blízko sebe, začnou se ochlazovat mnohem rychleji.

7 kroků, po nichž půjde říct, že jsme našli život ve vesmíru

NASA vytvořila novou metodiku („rámec“, framework), který by měl umožnit přesněji popsat, téměř kvantifikovat, jaká je pravděpodobnost, že určitý jev odpovídá mimozemskému životu; zhruba na škále od „zajímavé, ale nic nedokazující“ po „prakticky jistota biologických procesů“.

Logika prvního řádu a obecná umělá inteligence

Když sledujeme inteligentního aktéra zvenčí, hraje roli tok činností, které vytváří z toku vstupů. Zevnitř musí být tyto činnosti vybírány programem aktéra. Lze říci, že lidé se rodí s jedním programem aktéra a tento program se během času učí rozumně a úspěšně jednat napříč ohromným rozsahem úkolů. To zatím AI nesplňuje… (úryvek z knihy Stuart Russell: Jako člověk – umělá inteligence a problém jejího ovládání)

Vznik Merkuru, Venuše, Země a Marsu v plynném disku

Vědcům se podařilo vysvětlit, proč Venuše a Země mají relativně blízké vzdálenosti od Slunce (asi 0,7 a 1 au), proč Merkur a Mars mají podstatně menší hmotnost (0,05 a 0,1 ME, kde 1 ME odpovídá současné hmotnosti Země) a proč jsou jejich dráhy výstředné, ale zároveň oddělené od ostatních. Zároveň lze takto pochopit odlišné chemické složení Merkuru, který pravděpodobně vznikl poblíž místa, kde se vypařovaly silikáty a pevná látka obsahovala více železa.

Krátce

Černé díry možná rostly kvůli rozpínání vesmíru. Tedy přesněji řečeno – jde o hmotnost černých děr, které pozorujeme pomocí gravitačních vln při jejich slučování (ať už spolu, nebo s neutronovými hvězdami). Prý mají příliš velkou hmotnost…

Vikingové na Azorech? Azorské ostrovy objevili a osídlili Portugalci po roce 1427. Někdy se uvádí, že je znali již Féničané, spíše se o tom ale pochybuje. Portugalci ovšem místo našli prázdné. Může to ale být ale složitější.

NASA oznámila lokalitu lunárního vrtání. Koncem roku 2022 NASA vyšle vstříc jižnímu pólu Měsíce experiment pro těžbu ledu, který bude připojený k robotickému landeru.

První gravitační observatoř ve vesmíru a cesta na Jupiter s českou stopou. Česká účast v kosmických projektech zažívá v poslední době velký rozkvět. Naše know-how, šikovnost a nápaditost nechybí ani u těch vůbec nejvýznamnějších kosmických projektů ESA.

Dvakrát COVID19: srovnání účinnosti vakcín a gen zvyšující riziko úmrtí. Vědci identifikovali gen LZTFL1 až dvakrát zvyšující pravděpodobnost respiračního selhání v případě onemocnění COVID-19.

Porucha pozornosti souvisí s rizikem demence. Rodiče osob s ADHD měli o 34 % vyšší riziko demence než rodiče osob bez ADHD. Riziko Alzheimerovy choroby, nejčastějšího typu demence, bylo u rodičů jedinců s ADHD o 55 % vyšší.

Životnost skyrmionů lze zvýšit pomocí kanálů. Magnetické skyrmiony (víry překlápějících se spinů) mají řadu zajímavých vlastností pro uchovávání a přenos informace v budoucích generacích spintronických zařízení. Předchozí studie však naznačily, že skyrmiony mají problém se stabilitou – mohou být snadno zničeny na okrajích zařízení.

Kečup z vesmíru: Heinz Marz Edition. Projekt probíhal cca 2 roky ve speciálním skleníku Red House navrženém tak, aby pokud možno kopíroval podmínky Marsu. To zahrnovalo např. simulované osvětlení realizované speciální LEDKou, ale i půdu z Mohavské pouště.

Speciální polštář měří po poranění hlavy nitrolebeční tlak. Když se krev hrne do hlavy, projevuje se to v téměř neznatelných pulzacích hlavy. Polštář je dokáže pomocí čtyř senzorů zaznamenat.

Na Hedvábné stezce předcházeli zemědělci kočovníkům. Archeologové při výzkumné expedici v jižním Kyrgyzstánu nalezli sedm sídlištních pahorků, které poskytují obraz o životě na známé euroasijské hedvábné stezce od 1. tisíciletí př. Kr.

Vědci vaří pivo z nespotřebovaného pečiva. V rámci projektu vznikly dvě skupiny. Jedna vaří pivo čistě z nespotřebovaného pečiva, druhá používá chleba vlastnoručně upečený.

Pikosekundová nelineární optoelektronika v grafenu. V měřených grafenových vzorcích byl pozorován vznik a rozpad plazmonů na časové škále jednotek pikosekund.

Česko-norský pilotní projekt ukládání CO2 pod zem. Po celém světě je mnoho geologických útvarů, do nichž by bylo možné uložit množství CO2 odpovídající jeho průmyslovým emisím za několik stovek let.

Kde se skrývají černé díry. Klasické dalekohledy nezaznamenávají černé díry hmotnější než asi 20 Sluncí. Z analýz gravitačních vln provázejících srážky černých děr přitom víme, že zde běžně figurují objekty o hmotnosti kolem 50 Sluncí. Kde je problém?

Monoklonální protilátky proti COVID-19. Etesevimab obsahuje odlišnou protilátku než jaká je v bamlanivimabu, ale v kombinaci s ním má veliký efekt v účinnosti proti tzv. mutaci delta.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.