Portál AbcLinuxu, 12. července 2025 07:13

Týden na ScienceMag.cz: Pohnuli s NP úplným problémem - řešení pomocí 3D integrované fotoniky

4.7. | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Pohnuli s NP úplným problémem - řešení pomocí 3D integrované fotoniky  

Ve Sluneční soustavě nejspíš našli třetí objekt mezihvězdného původu. Nově navržené konfigurace permanentních magnetů překonávají klasické Halbachovo uspořádání. Poprvé pozorovali mionové ionty s velkým elektrickým nábojem. Digitální vědomí pod lupou. První snímky vzdálených galaxií z nové observatoře Very C. Rubin.

3I/ATLAS: Ve Sluneční soustavě nejspíš našli třetí objekt původem od jiné hvězdy

Nový kandidát na mezihvězdný objekt A11pl3Z (předběžné označení), respektive 3I/ATLAS (snad finální označení, 3 že 3. tohoto druhu) byl 2. července dálkově zobrazen pomocí iTelescope.Net v Chile. Dotyčný objekt má v současné době magnitudu +18 a pomalu se pohybuje podél hranice souhvězdí Serpens Cauda (Ocas Hada) a Sagittarius (Střelec), přímo v blízkosti galaktické roviny.

Nově navržené konfigurace permanentních magnetů překonávají klasické Halbachovo uspořádání

Homogenní magnetické pole lze vytvořit v relativně velkých prostorových oblastech cíleným uspořádáním permanentních magnetů. Známým příkladem efektivní konstrukce je takzvané Halbachovo pole. Tento přístup je však založen na idealizovaném předpokladu, že velmi dlouhé – ideálně nekonečně dlouhé – magnety (liniové dipóly) lze uspořádat do kruhu tak, aby se jednotlivé příspěvky překryly…

Poprvé pozorovali mionové ionty s velkým elektrickým nábojem

Vysoce nabité mionové ionty vznikají, když je záporný mion zachycen atomem. Během tzv. mionové kaskády je pak většina vázaných elektronů vyvržena a v atomu zůstane pouze jeden nebo několik málo elektronů. Ačkoli teoretické modely předpovídaly existenci vysoce nabitých mionových iontů, jako jsou konfigurace obdobné H, He a Li, dosud nikdy nebyly experimentálně pozorovány…

Pohnuli s NP úplným problémem: Řešení pomocí 3D integrované fotoniky

Vědci vyvinuli rekonfigurovatelný trojrozměrný integrovaný fotonický procesor speciálně navržený pro řešení problému součtu podmnožin (SSP, subset sum problem), což je klasický NP úplný problém. Jako subset sum se označuje úloha, kdy je na jedné straně zadána množina přirozených čísel, na druhé straně (větší) přirozené číslo. Ptáme se, zda v původní množině existuje podmnožina, jejíž součet dá dané číslo.

Kosmickému záření na nejvyšších energiích dominují těžké kovy

O složení nejenergetičtějších částic vědci usuzují nepřímo – z měření tzv. spršek kosmického záření, které vznikají kaskádovitě po interakci těchto částic s jádry v atmosféře. Jakub Vícha si všiml, že tyto spršky pronikají hlouběji do atmosféry, než by podle současných modelů měly. To naznačuje, že modely interakcí částic ve spršce, označované jako hadronické, nejsou dost přesné.

Digitální vědomí pod lupou: unikátní experiment běží online

Vědomí je čistě subjektivním prožitkem. Neexistuje jeho jednotná, všeobecně přijímaná teorie, ani ho nelze měřit. Jablonečtí výzkumníci však vytvořili metodu KEMI (Kognitivně – existenční metrika inteligence), která tento problém poměrně efektivně obchází. Měří totiž počty a varianty čistě spontánních pozorovatelných projevů patnácti znaků autonomní inteligence. Výsledkem je určité skóre pro každý znak.

První snímky vzdálených galaxií z nové observatoře Very C. Rubin v pražském Planetáriu

Dalekohled observatoře Very C. Rubin překonává předešlé dalekohledy svého druhu. Bude každou noc pořizovat kolem 1000 snímků jižní oblohy. Celou viditelnou jižní oblohu nasnímá během tří nocí. Díky tomu odhalí miliony nových asteroidů a komet. Jen za první rok nasbírá observatoř více dat než všechny dosavadní optické observatoře dohromady.

Krátce

Delete-to-recruit: nový přístup ke genové terapii pomocí CRISPR-Cas9. Vědci objevili novou slibnou metodu genové terapie. Úspěšně restartovali neaktivní geny tím, že je přiblížili ke genetickým přepínačům na DNA, tenhancerům. Přebytečný kus DNA byl vystřihnut pomocí CRISPR-Cas9.

Inženýři simulují extrémní osvětlení u pólů Měsíce. Lepší pochopení podmínek osvětlení na povrchu Měsíce pomůže lépe připravit astronauty na drsné podmínky, které je při misi Artemis III čekají.

Homo juluensis: pokus o nové uspořádání druhů člověka z východní Asie. Do skupiny Homo juluensis by se mohli řadit i denisované, jejichž pozůstatky zatím známe ze Sibiře, Tibetu a Laosu.

Neobyčejná genetika obyčejných šípků – umí dělit lichý počet chromozomů. Většina rostlin má sudý počet chromozomových sad, lichý může způsobovat problémy při rozmnožování a vede až ke sterilizaci. Poměrně běžná růže šípková ale má sad pět.

Jak překonat rezistenci, kvůli které selhává léčba nádorových onemocnění? Současný standard léčby AML u starších pacientů, kteří nemohou podstoupit intenzivní chemoterapii, zahrnuje léčivo venetoklax, které cílí na protein Bcl-2…

Sonda Solar Orbiter poskytla unikátní záběry jižního slunečního pólu. Optické přístroje meziplanetární sondy Solar Orbiter pořídily vůbec první a světově unikátní záběry slunečního disku v oblasti jižního slunečního pólu. Na palubě sondy úspěšně pracuje i elektronika z Matfyzu.

Superpočítačové simulace pomáhají objasnit, jak stabilizovat jednoatomové katalyzátory. Praktické využití naráží na zásadní výzvu: jak stabilizovat jednotlivé atomy na vhodném nosiči tak, aby si materiál zachoval vysokou katalytickou aktivitu i za provozních podmínek.

První 3D endoskopická remodelace žaludku s využitím Apple Vision Pro v ČR. Endoskopická remodelace žaludku je efektivní, moderní, minimálně invazivní a bezpečná metoda léčby obezity, která se provádí bez nutnosti chirurgického zákroku.

Lékaři poprvé v Česku vyměnili nefunkční trojcípou srdeční chlopeň za umělou katetrizační cestou. Unikátní zákrok, při kterém pacientovi s vážným onemocněním srdce nahradil nefunkční trojcípou chlopeň za umělou, vyrobenou ze zvířecí tkáně.

Pokračovaly výzkumy v egyptském Tell el-Retábí. Na Tell el-Retábí zatiaľ nebolo objavené opevnenie, ktoré by chránilo osídlenie z 18. dynastie. Možno si starí Egypťania boli nadmieru istí svojou bezpečnosťou a mohli byť zle prekvapení.

Systém TransMedics OCS Heart umožnil už přes 50 transplantací. Zajišťuje i mezistátní transporty bijícího srdce. Přístroj umí také fyziologicky zotavit a zhodnotit kvalitu orgánů, které by byly dříve nepoužitelné.

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Vizualizovali magnetické domény v kvantových materiálech
Týden na ScienceMag.cz: Pohnuli s NP úplným problémem - řešení pomocí 3D integrované fotoniky
Týden na ITBiz: Firmy kvůli nejistotě vyvolané americkými cly snižují plánované investice do IT
Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence vtělená do kamene
Týden na ITBiz: Nekonečný pracovní den a propouštění lidí ve prospěch AI

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.