Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 22:32

Týden na ScienceMag.cz: Skryrmion lze převést na bimeron

3. 3. 2023 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Skryrmion lze převést na bimeron  

Planeta, která by neměla existovat, má velikost čtvrtiny své hvězdy. Nemohla by Planeta 9 mít i měsíce? Ve vzorcích z asteroidu Ryugu našli aminokyseliny. Jak manipulovat s kvantovým systémem – a přitom se na něj „nepodívat“. Nejvnitřnější vnitřní jádro Země. Těžké prvky se vesmírem šíří ve vlnách z výbuchů supernov.

Jak manipulovat s kvantovým systémem – a přitom se na něj „nepodívat“

Kvantová fyzika by stejně jako ta klasická sama o sobě měla být vratná (v rovnicích není šipka času), zaměříme-li se tedy na systémy dostatečně malé na to, aby se v nich uplatňovala termodynamika/entropie. Proto by neměl být v principu problém nějaký proces spustit pozpátku a dostat se do libovolného bodu v jeho minulosti. Jenže zde narážíme na jiné úskalí: svým pozorováním („měřením“) stav systému změníme a právě tento krok v čase vrátit nedokážeme.

Ve vzorcích z asteroidu Ryugu našli aminokyseliny

Podle souboru chemických analýz vzorku z povrchu asteroidu Ryugu, který na Zemi dopravila japonská sonda Hayabusa2, obsahuje asteroid velké množství různých organických molekul, kvalitativně i kvantitativně. Výsledky podporují teorii, že organický materiál z vesmíru přinesený kometami přispěl k pozemské prebiotické chemii – řada sloučenin se na Zem dostala už předsyntetizovaných předem, nemusela zde vznikat znovu.

Planeta, která by neměla existovat

Nově objevená exoplaneta má velikost Jupiteru, hostitelská hvězda TOI-5205 je přitom jen asi čtyřikrát větší. Takové uspořádání poněkud nabourává stávající představy o vzniku planet. Pro srovnání: planetu podobnou Jupiteru obíhající kolem hvězdy podobné Slunci bychom mohli přirovnat k hrášku obíhajícímu kolem grapefruitu; v případě TOI-5205b se vzhledem k mnohem menší hostitelské hvězdě jedná spíše o hrášek obíhající kolem citronu.

Krátce

Skryrmion lze převést na bimeron. Bimeron je obdobou skyrmionu, prostě „složitější útvar ze spinů“, kvazičástice. V budoucích výpočetních architekturách by operace nemusely být reprezentovány jen změnami samotných skyrmionů a bimeronů, ale transformacemi těchto struktur z jedné na druhou.

Objevili 2 nové hydráty soli, mohly by být třeba na Europě. NaCl x 8,5 H2O a NaCl x 13 H2O. Na povrchu Jupiterova měsíce Europy nacházíme nápadné rudé pruhy, na povrchu Ganymedu zase podobné útvary bílé.

Nemohla by Planeta 9 mít i měsíce? Vůbec nevíme o tom, zda nějaká Planeta 9 existuje, takže spekulovat o jejích měsících zdánlivě nemá žádný smysl. Nicméně otázka se dá i otočit: kdyby byla a kdyby měla měsíce, nemohli bychom ji právě podle toho zkusit detekovat?

Přerušované hladovění vyvolává růst jater. Zjištění zpochybňuje dlouholetý názor, že buňky v dospělých játrech se dělí jen zřídka, a když už, tak především proto, aby opravily poškození orgánu.

Uvnitř vnitřního zemského jádra je ještě menší koule. Nejvnitřnější vnitřní jádro (innermost inner core) má být pevná kovové koule ve středu vnitřního jádra. Tím by se nám jádro rozdělilo na 3 části…

Nejstarší šípy v Evropě vyráběli už první Homo sapiens. Nejstarší doklady o používání luku a šípu máme z Afriky z doby před asi 70 000 lety. Předpokládáme, že do Evropy přinesli tuto technologii už první Homo sapiens, ale přímé důkazy o tom dosud chyběly.

Vzestup a pád Kermy Od 2. poloviny 4. dynastie ležela Dolní Núbie poněkud stranou egyptských zájmů, ale poté, co se v ní na začátku 6. dynastie rozšířil lid kultury Skupiny C, začali ji Egypťané znovu zkoumat a objevovat. (úryvek z knihy: Miroslav Verner: Vzpomínky na Núbii, zmizelou zemi zlata)

Investice do spermií ubírá vlaštovkám na délce života. Díky využití unikátních demografických dat mohli vědci vůbec poprvé testovat vztah mezi mírou investicí do spermií a přežíváním samců ve volně žijící populaci vlaštovky obecné.

Britská firma Gravitricity a státní podnik DIAMO budou spolupracovat na pilotním projektu ukládání energie v dole. Systém vyvinutý firmou Gravitricity ukládá elektřinu formou zvedání a spouštění těžkých závaží v šachtě.

Pravidelné podávání bakterie může zmírnit následky chronické podvýživy. Specifický bakteriální kmen Lactiplantibacillus plantarum WJL dokáže při každodenním podávání zlepšit poporodní růst podvyživených zvířat a podporovat produkci a aktivitu růstového faktoru-1 (IGF-1) a inzulinu.

Teplo z kosterního svalu může chránit i proti obezitě. Výsledky naznačují i novou možnost léčby obezity pomocí aktivace netřesové termogeneze ve svalech.

Těžké prvky se vesmírem šíří ve vlnách z výbuchů supernov. Jak se radioaktivní prvky dostávají a dostávaly na Zem? Výsledky výzkumu by mohly poskytnout také informace o obyvatelnosti exoplanet.

Inzulín by se možná měl dávkovat jinak, namísto jednotlivých molekul je v něm více klastrů. Vstřebávání inzulinu v těle je řízeno tím, v jaké podobě se molekuly konkrétně vyskytují. Zatímco monomery fungují okamžitě, shluky šesti molekul (hexamery) odpovídají za dlouhodobý účinek.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější
Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.