Portál AbcLinuxu, 9. května 2025 00:54

Týden na ScienceMag.cz: Tranzistory lepené přímo na kůži

6. 6. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Tranzistory lepené přímo na kůži  

Finanční výpočty v Matlabu. Náhodné chování a Turingův test. Vznik bází RNA na počátku pozemského života. Co je to scintilátor? Optický přenos dat v extrémním prostředí. Katetr s laserem proti diabetu. Nová řešení 3D tisku. Psi čenichají kůrovce.

Finanční výpočty v prostředí MATLAB

Simulace Monte Carlo úvěrového portfolia; analýza scénářů a stress testing; ekonometrické techniky pro analýzu cyklických jevů. V této části seriálu o práci s prostředím Matlab se seznámíme s nástroji usnadňujícími návrh, optimalizaci i implementaci finančních výpočtů. Nakonec si ukážeme, jakým způsobem můžeme dosažené výsledky sdílet.

Ideální věk pro náhodu

Výzkumníci lidem dávali za úkol, aby generovali náhodné chování, např. doplnili řadu hodů mincí. Jak to dopadlo? Omezují naši „schopnost chovat se náhodně“ např. věk, neurodegenerativní poruchy nebo vzdělání? K čemu je schopnost chovat se náhodně dobrá? Může to nějak inspirovat i experimenty typu Turingova testu?

Báze RNA mohly vzniknout i elektrickým výbojem

Základní stavební kameny RNA mohly vzniknout díky energii rázové vlny uvolněné při dopadu mimozemských těles, ale i působením elektrického výboje na jednoduché plyny – čpavek a oxid uhelnatý. Experiment mj. probíhal na pražském laseru Asterix, který je největší ve střední Evropě. Jedná se vlastně o pokračování Millerova experimentu z 50. let 20. století, který prokázal vznik aminokyselin. Nová práce českých chemiků se hned po uveřejnění vyhoupla mezi 3 % nejcitovanějších vědeckých článků na světě.

Tranzistor určený přímo na kůži

Vývoj polymerového tranzistoru, který je nejen ohebný, ale dokonce ho lze s pouze minimální ztrátou vodivosti natáhnout až na dvojnásobek původní délky. Stane se základem chytrých náplastí nebo svítícího tetování.

Scintilátor – co to vůbec je?

Scintilátor – velmi zvláštní slovo, že? Málokdo by řekl, že označuje něco, s čím se můžeme dnes již poměrně běžně setkat. Jde o součástku, která přeměňuje neviditelné záření na viditelné.

Optický přenos dat v extrémním prostředí

Vedle přenosu dat a řídících signálů jde i o napájení periferních zařízení přes optické linky. Vědci vyvinuli společně prototyp spolehlivého systému s řídícími, měřícími a komunikačními a napájecími linkami na principu výlučně optického přenosu signálů i energie a využili je pro řídicí a diagnostickou jednotku pulsního výkonového laseru.

Krátce

Slavnostní položení základního kamene dalekohledu ESO/ELT. S primárním zrcadlem o průměru 39 metrů se dalekohled ELT stane největším astronomickým přístrojem světa.

Blešivci se hřáli v minerálních pramenech. Drobní korýši přežili v potocích slovenských a moravských Karpat všechny doby ledové (ale v Čechách ne, proč asi?).

Katetr s laserem proti diabetu. Lékař pomocí endoskopicky – přes jícen a žaludek – zavedeného laseru oslepí za pouhých 15 minut nervové buňky na začátku tenkého střeva (ve dvanáctníku) a změní tak jeho fungování.

V Brně se otevírá už druhý FabLab. VUT v Brně otevřelo první univerzitní dílnu 3D tisku v České republice. StrojLAB je odrazovým můstkem pro mladé výzkumníky i inovátory.

3D tisk vstupuje do sériové výroby. Multi Jet Fusion je přímou konkurencí průmyslovým 3D tiskárnám, které tvoří díly spékáním prášku laserem.

Dávná domestikace myší. Myš domácí se na Blízkém východě objevila minimálně před 15 tisíci lety, dávno před vznikem zemědělství.

Okolo hvězdy obíhají dvě planety. Jedna za 3 dny, druhá za 3 roky. Spektrograf HARPS objevil u osmi hvězd celkem 20 planet o hmotnostech 2 až 30 Zemí.

Jeseter a jeho kříženci. Česko-japonský vědecký tým vyvinul unikátní metodu pro identifikaci pravého kaviáru.

Veletrh vědy: Výroba vlastního zemětřesení, největší dron ve střední Evropě. Veletrh vědy, největší populárně naučná akce v ČR, se uskuteční 8. až 10. června na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech.

Může pes vyčenichat kůrovce? Firma SnifferDogs používá k hledání napadených stromů psy, kteří je rozpoznají již týden po náletu. Když psi zvládnou rozpoznat pach nádoru, proč by jim měl dělat problém hmyzí feromon?

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.