Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 23:36

Týden na ScienceMag.cz: Veřejný přístup k vědeckým publikacím

3. 6. 2016 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Veřejný přístup k vědeckým publikacím  

Oč je jádro Země mladší než její povrch? Pivo jako utajovaná technologie. 3D brýle s vkládaným mobilním telefonem. Další jednoduché vývojové prostředí má umožnit skládání DNA struktur pro každého. Inovace ve světě baterií.

Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.

Veřejný přístup k vědeckým publikacím

Open source v oblasti vědeckého publikování? Země EU chtějí, aby veškeré vědecké články byly do roku 2020 veřejně přístupné. V návrhu jde hlavně o to, aby se přístup neomezoval jen na akademickou sféru (využili by určitě učitelé, lékaři, podnikatelé…), a samozřejmě i o cenový model. Plošný přístup by také měl lépe odhalovat duplicity (hlavně ve smyslu opakovaného provádění téhož). Problematika je to komplikovaná, souvisí i s existencí parazitických vydavatelství, často se namísto za přístup platí za samotné publikování atd.

Pašování piva?

Transfer znalostí ještě jednou. Znáte legendu o tom, jak z Číny vynesli v dutých holích larvy bource morušového? V Číně samotné mají podobný příběh, jak takto do země propašovali víno. Ale možná podobnou tajenou technologií bylo i vaření piva. K tomu se přidružují úvahy o tom, že celé zemědělství ve smyslu pěstování obilnin původně vzniklo právě kvůli pivu.

Membrány pro elektrody

Jak vylepšit baterie lithium-kov a proč to dělat? Jak se liší tento typ od klasických článků Li-Ion? Stabilitu baterií lithium-kov by mohla zvýšit nová technologie membrán, které ochrání jejich elektrody před mechanickou degradací. Výsledně by se snad tyto baterie schopné skladovat velké množství energie mohly dát i dobíjet.

Opravit Feynmana

Půvabná fyzikální kuriozita: dokázali byste spočítat/odhadnout, oč je jádro Země (nebo Slunce) mladší než povrch těchto těles? Nejde přitom o geologii, ale o aplikaci teorie relativity: rychlost plynutí času závisí na velikosti gravitačního pole (respektive zrychlení). Ve zjednodušené verzi lze počítat s tím, že tělesa jsou homogenní, tj. jejich hmota je rozptýlena rovnoměrně. Výpočet provedl už Feynman, prý v něm ale génius udělal chybu.

Prodejním hitem 3D brýle

Prodejním hitem mají v českých e-shopech letos být 3D brýle pro virtuální realitu, a sice hlavně ve verzi, v níž se do nich zastrkuje mobilní telefon. Oproti brýlím se samostatným displejem jsou levnější. Hlavní aplikací budou stále hry, 3D video, v mnohem menší míře pracovní aplikace typu projektování. Na druhé straně půjde o růst z malých čísel – podle dotazovaných prodejců byly totiž loni předvánočním hitem drony, ale to také neznamená, že je má každý druhý.

Stavebnice z DNA pro každého

Další metoda „programování DNA“ i pro ty, kdo nevědí nic o genetice/biochemii. Tentokrát jde o Daedalus (Daidalos), prostředí pro návrh 3D nanostruktur, kde zájemce má nastavit pouze geometrický model. Systém mu pak z něj automaticky vygeneruje potřebné sekvence, a to včetně dodatečného „lešení“ potřebného k tomu, aby vše drželo pohromadě.

Podobná prostředí by mohla dát návrhy dalších aplikací do rukou uživatelů a celý obor výrazně otevřít. Viz také starší článek: BioVerilog: Programovací jazyk pro DNA z MIT. Zde jde o vygenerování sekvencí DNA na základě požadované logické funkčnosti (syntetizuj X, pokud je v prostředí Y, ale ne Z).

Třetí evropský patent pro CESNET

CESNET získal evropský patent na nové řešení synchronizace obrazových kanálů při přenosu přes počítačovou síť. Jednotlivé kanály lze libovolně rozdělit do skupin s vlastní synchronizací. Podrobnosti.

Drony počítají květiny

Drony zvolna nastupují do běžných aplikací. V ČR se takto (zatím experimentálně) zkusilo pomocí dronu automaticky spočítat květiny v přírodní rezervaci.


Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.