Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 12:59

Týden na ScienceMag.cz: Vesmír jako matematická struktura

31. 10. 2016 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Vesmír jako matematická struktura  

Kosmologie podle Maxe Tegmarka, fyzika a matematika mají být totožné. Ethanol z oxidu uhličitého, k čemu to může být dobré? Kontroverze kolem léčby kmenovými buňkami, kufr jako ze Zeměplochy, život na Titanu, neandrtálci prý neuměli šít…

Život na Titanu včetně fotosyntézy?

Jaká může být chemie eventuálního života na Titanu? Základem by mohl být dikyan, respektive od něj odvozené polyiminy, rozpouštědlem pak nějaký lehký uhlovodík. Co je zajímavé, polyiminy dokáží absorbovat světlo, odtud by se mohla odvíjet i nějaká místní obdoba pozemské fotosyntézy jako zdroje energie (u Titanu se na rozdíl od jiných měsíců obřích planet zabýváme primárně nikoliv životem v příp. podzemním vodním oceánu, nýbrž přímo na povrchu).

Energie do lihu

S pomocí speciálního katalyzátoru lze obrátit spalování ethanolu, tj. vyrábět alkohol z vody a oxidu uhličitého. Zdrojem energie pro tuto reakci je elektrický článek. Pokud by to fungovalo dostatečně efektivně, šlo by takto např. ukládat přebytky elektřiny generované obnovitelnými zdroji. Podobné reakce produkující organické látky by se daly použít nejen k výrobě paliv, ale i potravin (spojení domácí elektrárny s „palírnou“? :-)).

Matematický vesmír

Kniha Maxe Tegmarka Matematický vesmír je jednou z nejzajímavějších česky vydaných publikací o kosmologii z poslední doby. Na řadu hádanek, které zde Tegmark nastoluje, jsme již na ScienceMagu narazili. Konkrétně na hádanku s Boltzmannovými mozky nebo na paradoxy spojené s kvantovou nesmrtelností. Nyní přinášíme i přímo úryvek z knihy. Autor v něm tvrdí, že matematika nepopisuje svět, ale je s fyzikální realitou totožná. Jakým typem matematické struktury by pak mohl být náš vesmír?

Léčba kmenovými buňkami – pohled z univerzitního prostředí

Jak v tuto chvíli vypadá léčba kmenovými buňkami? Řada subjektů nabízí léčbu na komerční bázi, jde ale o něco jiného než obchod s nadějí? Nehrozí naopak tyto nabídky tím, že celý obor bude zdiskreditován? Článek praví: Dosud jediný prokazatelný úspěch mají kmenové buňky při transplantaci kostní dřeně. Za určitých okolností může být léčba kmenovými buňkami pro pacienta dokonce i nebezpečná.

Hlasem ovládaný web

Prognóza Gartneru praví mj. to, že v roce 2020 bude až třetina návštěv webů realizována bez obrazovky, tj. pomocí hlasově ovládaných aplikací. Dále se velká budoucnost např. předpovídá technologiím blockchain, velmi brzkým trendem má být nakupování v rozšířené realitě.

Krátce

Neandrtálci prý měli problém s oděvem. Stálo snad za koncem našich bratranců to, že na rozdíl od Homo sapiens se nedokázali pořádně ohánět s… jehlou?

Chytrý kufr – skoro jako Zavazadlo ze Zeměplochy. Začínající kalifornská firma Travelmate Robotics vymyslela kufr, který svého majitele následuje jako pes.

Kapalinu může tlačit vzhůru i světlo. Technika by mohla nalézt uplatnění v miniaturizovaných laboratorních systémech, v tzv. laboratořích na čipu.

Exoplanety u hnědých trpaslíků. Přestože hnědý trpaslík sám je něco mezi hvězdou a planetou, i on může mít kolem sebe planety.

Muší larvy by mohly pomoci s bakteriální rezistencí. Co vlastně stojí za jevem, kdy se muší larvy používají k čištění infikovaných ran?

PC v práci používá čím dál méně českých zaměstnanců. Podíl klesl na 73 %, nastupují smartphony a tablety.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

2.11.2016 12:44 Pelčák
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Vesmír jako matematická struktura
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
What a bullshit
D.A.Tiger avatar 2.11.2016 23:20 D.A.Tiger | skóre: 8 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Vesmír jako matematická struktura
True, it has probably nothing to do with IT, but still ... Why bullshit?

(PS. moje anglictina je naprosty des, tak pro jistotu:
'Pravda, s IT to nema nic spolecneho, ale presto ... Proc kecy?'
)
Radost z toho, že někdo objeví něco nového, je omyl starý 6000 let... (Jean Paul) | anthill inside
3.11.2016 10:58 nic
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Vesmír jako matematická struktura
To je přeci jasné proč... nová doktrína přikazuje povinně elektromobilismus, jednoduché a levné ukládání energie do etanolu - navíc z toho "proklatého emisního" CO2 - tomu jaksi dělá tlustou "čáru přes rozpočet".
3.11.2016 11:02 nic
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Vesmír jako matematická struktura
Takže tu prostě jen trollí, abych to teda napsal celý.
D.A.Tiger avatar 3.11.2016 11:11 D.A.Tiger | skóre: 8 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Vesmír jako matematická struktura
WOW - thanks You!

(
Aha. Dik za vysvetleni! :-)
)
Radost z toho, že někdo objeví něco nového, je omyl starý 6000 let... (Jean Paul) | anthill inside
3.11.2016 19:49 pavel houser
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Vesmír jako matematická struktura
muzete to prece klidne brat i bez "zelene ideologie" jako zajimavou technologii, vlastne opak fotosyntezy. a s takovych pristrojem by se clovek mohl stat sobestatsnym, autonomnim alkoholikem, to nezni spatne, ne? :-)

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.