Alert portlet - zobrazeni vystrah

V nejbližších dnech neočekáváme nebezpečné hydrometeorologické jevy. Čistota ovzduší: Aktuálně není v platnosti žádný signál na možnost výskytu smogové situace

 

TabbedWeatherPortlet

Počasí v České republice
25.5.2011 15:00 SELČ
Jihomoravský kraj Jihočeský kraj Pardubický kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Karlovarský kraj Liberecký kraj Olomoucký kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Moravskoslezský kraj Ústecký kraj Zlínský kraj
Počasí v České republice  25.5.2011 15:00 SELČ, zpracovano: 25.5.2011 13:21:01 UTC, © swing, a.s.
17
20
17
18
19
17
18
17
15
18
20
18
17

Předpověď pro ČR


Zprávy


    25.05.2011

    Islandská sopka Grímsvötn

    Český vzdušný prostor bude i nadále využíván bez omezení.

    Společná tisková zpráva:

    Ministerstvo dopravy ČR

    Řízení letového provozu ČR

    Úřad pro civilní letectví ČR

    Letiště Praha

    Český hydrometeorologický ústav

    04.05.2011

    Sněhová pokrývka 4. května 2011

    Sněhová pokrývka v květnu na horách není každý rok, ale není ani nijak výjimečná. Na horách se v květnu může vyskytnout jak nový sníh, jako letos, tak přetrvání sněhu ze zimy.
    Dnes 4. 5. 2011 v 8 hodin letního času stanice Labská bouda naměřila 31 cm, Luční bouda 20 cm, Šerák, Pec pod Sněžkou a Paprsek 15 cm, Javorník 8 cm, Fichtelberg 6 cm, na stanicích Červená, Jeseník, Deštné v Orlických horách a Úpice bylo 5 cm, Svratouch, Lysá hora v Beskydech, Bedřichov a Zinnwald 3 cm a Churáňov 1 cm. 

    07.04.2011

    Aktuální vlhkost půdy a stupeň nebezpečí požárů

    Na většině území ČR je aktuálně dobrá zásoba půdní vláhy ve vrstvě do 50 cm. Díky teplému a větrnému počasí postupně dochází k vysychání povrchu půdy a zvyšuje se citlivost vegetace na vznícení a šíření požárů. Zvýšenou opatrnost při manipulaci s ohněm je nutné začít dodržovat na většině území Moravy a Čech. Úroveň nebezpečí je zatím hodnocena nejčastěji jako střední. Během vegetační sezóny (duben až říjen) poskytuje ČHMÚ předpověď nebezpečí požárů pro Českou republiku. Aktualizace se provádí 1x denně, mapka s hodnotami indexu INP zobrazuje situaci ve 14 h. Aktuální mapku lze nalézt na webu ČHMÚ v rubrice Aktuální situace - Aktuální stav počasí.... (více)

    05.04.2011

    Zeslabení ozonové vrstvy nad Arktidou pokračuje

    Tiskové prohlášení Mezinárodní ozonové komise a Světové meteorologické organizace.
    Mimořádně rozsáhlý úbytek stratosférického ozonu v oblasti Arktidy stále dosahuje až -40% a nadále pokračuje. K tomuto dosud nejrozsáhlejšímu zeslabení ozonové vrstvy nad severní polokoulí dochází vlivem současného působení rozkladu ozonu chemickými látkami uvolněnými do atmosféry lidskou činností a silným podchlazením stratosféry vlivem termodynamický procesů. Modelové výpočty ukazují, že tento stav bude v následujících týdnech pokračovat. V posledních dnech oblast úbytku ozonu svými okraji ovlivňuje i střední Evropu (-20%) a způsobuje zde zvýšené hodnoty intenzity UV záření. Ty ale ani za jasných dnů na území ČR nepřekročí hodnoty obvyklé v letních měsících. Přesto je ale třeba v období nastupujícího jara při delším pobytu na přímém slunci používat obvyklé ochranné prostředky proti UV záření. V souvislosti s výše uvedeným mimořádným zeslabením ozonové vrstvy nad Arktidou vydal Mezinárodní ozonová komise IAMAP a Světová meteorologická organizace společnou tiskovou zprávu, http://ioc.atmos.uiuc.edu, která bude publikována a komentována i v českém odborném tisku (časopis Meteorologické zprávy). 

    24.03.2011

    Radiační situace v ČR

    V souvislosti se situací v japonské jaderné elektrárně Fukušima se množí dotazy veřejnosti na možné dopady v Evropě a v České republice. Garantem za informace v oblasti radiačního zatížení prostředí v České republice je Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). ČHMÚ se podílí na příslušných měřeních (tzv. sít včasného zjištění) a zabezpečuje informace o meteorologické situaci
    ovlivňující šíření radiace v ovzduší. Sít včasného zjištění nepřetržitě monitoruje a vyhodnocuje úroveň radiace v České republice již mnoho let. Naměřené hodnoty a další informace k radiační problematice jsou zcela standardně k dispozici na webových stránkách Státního ústavu radiační ochrany (SÚRO) na adrese http://www.suro.cz/cz/ a stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na adrese http://www.sujb.cz/ .

    Trajektorie šíření radioaktivních částic denně počítají některá meteorologická centra, např. UK MetOffice ve Velké Británii. Volně dostupné výsledky výpočtů jsou např. na www2.wetter3.de/traj_spezial.html .

    Měření i výsledky výpočtů rozptylových modelů potvrzují dosavadní stanoviska SÚJB a ČHMÚ, že přítomnost radioaktivních částic z japonské jaderné elektrárny v oblasti České republiky bude zcela zanedbatelná.

    01.03.2011

    Ing. Dvořák ředitelem ČHMÚ

    Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa jmenoval k dnešnímu dni novým ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu dosavadního ředitele odboru ochrany vod MŽP Václava Dvořáka. Václav Dvořák střídá v čele ČHMÚ dlouholetého ředitele Ivana Obrusníka. Ing. Dvořák v ČHMÚ už pracoval, a to od roku 1977 jako hydrolog, od roku 1988 pak byl vědeckým tajemníkem v sekretariátu Světové meteorologické organizace v Ženevě v odboru hydrologie a vodních zdrojů. V letech 1994 až 1999 zastával funkci odborného náměstka ve Výzkumném ústavu vodohospodářském a v období 2004 až 2009 pracoval na Stálém zastoupení České republiky při EU v Bruselu jako 1. tajemník v úseku zemědělství a životního prostředí. Před svým jmenováním byl ing. Dvořák ředitelem Odboru ochrany vod MŽP.

    Za hlavní body směřování ČHMÚ označil nový ředitel postupné řešení stabilizace financování ústavu nebo posilování mezinárodního postavení instituce a partnerství s odbornými organizacemi v rámci Evropy a OSN. "Chci dál posilovat odbornou úroveň a postavení ústavu jako jedinečné odborné základny pro státní a veřejnou správu a odbornou i širokou veřejnost." řekl.

    22.02.2011

    Opustil nás Vladimír Brůžek

    V sobotu 12. února 2011 nás po delší nemoci navždy opustil RNDr. Vladimír Brůžek .

    I když v mládí koketoval s astronomií a Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy ukončil státnicí a diplomovou prací z oboru geofyzikálního, v roce 1958 společně s dalšími třemi geofyziky dostal umístěnku do tehdejšího Meteorologického ústavu na letišti v Praze Ruzyni. Tam pobyl do konce září 1959, kdy se všeobecná synoptická meteorologická služba oddělila od služby letecké a přestěhovala se do Komořan. Do tajů synoptiky ho na krátkodobé prognóze zaškoloval RNDr. Zdeněk Gregor a zejména zkušený synoptik Josef Vrána, za nimiž se Vladimír nyní odebral.

    Komořanskému meteorologickému ústavu, ...

    17.02.2011

    Smogová situace na Ostravsku

    Během noci a dnešního dopoledne došlo k dalšímu zhoršení imisní situace v Moravskoslezském kraji. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu překročily hodnoty zvlášního limitu (150 mikrogr./m3) pro vyhlášení signálu regulace. Signál regulace je v platnosti od 14 hodin dne 17.2. a týká se oblastí Ostravska a Karvinska. Na území Moravskoslezského kraje se aktuálně pohybují hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu mezi 93 až 165 mikrogr./m3 (s max. hodnotami na stanici Fýdek-Místek 165). Během dnešního odpoledne a noci nepředpokládáme změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále pohybovat 2 až 3-krát nad hodnotou imisního limitu (50 mikrogr./m3)

    Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem se při překročení zvláštního imisního limitu 150 mikrogramů/m3 pro vyhlášení signálu regulace doporučuje omezit pobyt pod širým nebem. Dospělým osobám bez zdravotních potíží se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Žádáme řidiče automobilů aby pokud možno nevyjížděli,nebot emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého.

    Podrobné informace o kvalitě ovzduší jsou k dispozici na internetových stránkách ČHMÚ (http://www.chmi.cz)

    12.02.2011

    Teplotní kontrast v Evropě

    Mezi jihozápadní a severovýchodní polovinou Evropy v příštích dnech zaznamenáme výrazné teplotní rozdíly. V západní Evropě budou odpolední teploty vystupovat na 7 až 12 °C, na jihu Evropy až na 16 °C, do severovýchodní poloviny Evropy pronikne studený arktický vzduch od severu. Ve Skandinávii, Rusku, Pobaltí, ale třeba i na severovýchodě Polska, budou postupně noční teploty klesat na -15 až -20 st., ojediněle i níže a nejvyšší denní teploty zůstanou většinou pod -10 °C. Naše území by se mělo nacházet na okraji tohoto teplotního rozhraní, ale spíše v jeho teplejší části. I tak v příštích dnech zaznamenáme rozdíly v teplotách mezi jihozápadní a severovýchodní částí České republiky.

    08.02.2011

    V úterý se ochladilo, ale některé rekordy neodolaly

    Studená fronta přinesla v úterý mírně ochlazení, přesto byly ještě překročeny některé teplotní rekordy. V Žamberku teplota vystoupila na 6,8 °C (původní rekord 6,1 °C z roku 2009), v Jičíně na 8,4 °C (původní rekord 6,6 °C z roku 2008), ve Stráži pod Ralskem bylo 8,5 °C (původní rekord 8,0 °C z roku 1933), v Příbrami 9,0 °C (původní rekord 8,0 °C z roku 1913). Nejvyšší teplota byla naměřena na jihu Moravy v Kobylí 11,1 °C. V dalších dnech budou teploty od 2 do 8 °C, o víkendu se ještě ochladí.

    04.02.2011

    Minimální a maximální teploty v lednu

    V lednu 2011 byla podel dosud dostupných údajů nejnižší teplota na stanici Kvilda ? Perla, a to 29.ledna, -28,4°C. V dalších pěti dnech byla na této stanici naměřena minimální teplota mezi -25°C a -28,2°C. Na stanici Rokytská slat bylo 23.1. naměřeno -27,1°C, v dalších třech dnech tam bylo naměřeno mezi -25°C a -26,1°C. Na stanici Horská Kvilda bylo 23.1. naměřeno -24,6°C, na stanici Jizerka 31. ledna bylo -24,3°C. Mimo hory bylo 29.1. naměřeno na stanici Štítná nad Vláří naměřeno -20,4°C a 31.1. ve stanici Adršpach -20,3°C. Naopak nejvyšší minima se vyskytla 14. a 15. ledna. Dne 14. ledna bylo v Praze na Karlově a v Libuši naměřeno minimum +8,1°C, na řadě dalších stanic bylo ve dnech 14. a 15. ledna naměřeno minimum kolem +7°C. Nejvyšší maxima byla naměřena taky 14. až 16. ledna a k tomu ještě 9. ledna. Dne 9.1. bylo ve stanici Javorník naměřeno maximum +14,7°C a Klatovy měly 13,5°C, dne 14.1. naměřily České Budějovice +13,2°C a stejné maximum bylo o dva dny později na pražském Karlově. Na řadě dalších stanic bylo v uvedených dnech kolem +12°C. Na některých stanicích byly v uvedené dny překonány teplotní rekordy pro daný den (nikoli však pro celý měsíc leden). Uvedené vysoké teploty při přechodném oteplení 9.1. a 14.-16.1. svědčí o tom, že Golfský proud normálně funguje a že západní oceánské proudění, pokud nastane, přináší oteplení stejně spolehlivě jako v jiných zimách.

    28.01.2011

    Ministr ŽP Tomáš Chalupa v ČHMÚ

    V pátek 28. ledna dopoledne navštívil Český hydrometeorologický ústav ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Ředitel ústavu Ivan Obrusník představil ministrovi širší vedení ústavu (náměstky a ředitelé regionálních poboček) a informoval ho o aktuálním postavení a úkolech ústavu. Jednotliví odborní náměstci stručně představili meteorologii a klimatologii, hydrologii, čistotu ovzduší a ekonomiku ČHMÚ. Na Centrálním předpovědním pracovišti pan ministr živě diskutoval s pracovníky ve službě, zajímal se hlavně o výstražnou a povodňovou službu a meteorologické zabezpečení civilního letectví. Nejpodrobněji se však věnoval současné smogové situaci v Moravskoslezském kraji. Zajímal se hlavně o možnosti předpovědí vzniku a trvání těchto nepříznivých situací.

>> Archív

Mapa výstrah

Pocasi_Přehledová mapa nebezpečných jevů
.>> Systém integrované výstražné služby (SIVS) .>> Evropský výstražný systém METEOALARM .>> SMS výstrahy (SMS InfoKanál) .>> Hlásná a předpovědní povodňová služba K 1.6.2011 bude ukončen provoz stránek původního webu ČHMÚ, nyní dočasně provozovaného jako old.chmi.cz.







Aktuality


>> Archív

Eumetsat


    13.10.2010

    EUMITS (EUMETSAT's Invitation to Tender System

    Stránky organizace EUMETSAT, zaměřené na přehled aktuálních i plánovaných tenderů v oblasti software, hardware a služeb.  Samotný seznam tenderů je volně dostupný, podrobnější informace jsou dostupné po bezplatné registraci. Viz rovněž nabídka míst v organizaci EUMETSAT. Vzhledem k tomu, že Česká republika je plným členem organizace EUMETSAT, mohou se české firmy nebo jednotlivci ucházet jak o zakázky, tak zaměstnání přímo, prostřednictvím uvedených stránek.

Partneři

Ministerstvo životního prostředí České republiky
Světová meteorologická organizace
Česká meteorologická společnost
Národní klimatický program České republiky
Národní inventarizační systém skleníkových plynů a problematika změny klimatu
Výstrahy na extrémní počasí v Evropě
Evropské centrum pro střednědobou předpověď - ECMWF
Evropské středisko pro ovzduší a klimatickou změnu - ETC/ACC
The Network of European Meteorological Services
Český národní výbor pro omezování následků katastrof
Evropské sdružení pro komerční aktivity v meteorologii
CzechGlobe
 

Login

Help Login
 
Nový uživatel?
Máte problémy s přihlášením? Nápověda zde