abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.4. 17:55 | IT novinky

    Společnost Volla Systeme stojící za telefony Volla spustila na Kickstarteru kampaň na podporu tabletu Volla Tablet s Volla OS nebo Ubuntu Touch.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 563 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: 2 zvukovky najednou...

    David Watzke avatar 18.12.2005 19:12 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    2 zvukovky najednou...
    Přečteno: 328×
    Ahoj. Právě jsem si do PC přidal starou zvukovku. Jde o SoundBlaster PCI-E 128 (přesněji už si nevzpomínám). Nevím, zda s ní už nepřehrávám, ale asi ne. Ani nevím jestli jí Linux rozeznal, protože:
    # lspci | grep audio
    00:04.0 Multimedia audio controller: nVidia Corporation CK804 AC'97 Audio Controller (rev a2)
    01:07.0 Multimedia audio controller: Ensoniq 5880 AudioPCI (rev 02)
    Ta první tam byla tutově. A ta druhá? Nic takovýho nemám. :-D Že by jí Linux špatně detekoval? Nevíte co s tím? Můžou ty zvukovky jet vedle sebe najednou? Dá se nastavit aby jedna emulovala OSS (hry) a druhá byla normálně na ALSA?
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon

    Odpovědi

    Heron avatar 18.12.2005 19:20 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Stará zvukovka na PCI Express?
    David Watzke avatar 18.12.2005 19:21 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Oops, PCI. Spletl jsem se.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    18.12.2005 19:26 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Dvě zvukovky najednou není žádný problém. man alsamixer a pak v programech volit co a jak..
    David Watzke avatar 18.12.2005 19:33 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Z manuálnu jsem pochopil, že bych měl zadat parametr -D a prozradit mu zvukovku. Čekal bych něco jako /dev/dsp0 a 1, ale nic. Je tam jen dsp. Bez parametru se pokouší nastavit tu integrovanou.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.12.2005 19:42 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Jak souvisí DSP s Alsou?
    David Watzke avatar 18.12.2005 19:48 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    No, to nevím. Co tedy alsamixer očekává za "mixer device" u parametru -D?
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    18.12.2005 19:51 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Už je to delší doba, co jsem měl víc zvukovek v počítači, ale asi bych zkusil alsamixer -c 0 a alsamixer -c 1.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    David Watzke avatar 18.12.2005 19:56 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    -c 0 je OK - jako bez parametru, ale
    $ alsamixer -c 1
    wrong -c argument '1'
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    18.12.2005 19:58 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Máš pro tu novou zvukovku natažený ovladač v jádře? Předpokládám, že sis jako správný uživatel Gentoo dělal vlastní jádro, takže tam máš určitě jen svou původní zvukovku a nic víc...
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:02 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Dělal. Ale nenastavoval jsem ho sám... Asi jsem blázen (...), ale v sekci Sound je jen ALSA a OSS. Žádný ovladače.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    18.12.2005 20:08 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Hledáš to na správném místě, že ano? -> Device Drivers
     -> Sound
      -> Advanced Linux Sound Architecture
       -> Advanced Linux Sound Architecture (SND [=m])
        -> PCI devices
    nebo ISA... Jinak zkus výchozí konfiguraci jádra, žádněj make oldconfig nebo podobné kravinky...
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:14 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Aha, já tu alsu měl zakázanou... asi kvůli alsa-driver. Sakra, teď se bojím aby se to spolu netlouklo. Jsou tam:
    (Creative) Ensoniq AudioPCI 1370 (NEW)
    (Creative) Ensoniq AudioPCI 1371/1373 (NEW)
    a já mám úplně jiný číslo. :/
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:18 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    No jasné, musím to udělat tím způsobem jak radí Doli, jenže tam není přesně pro mou kartu. Zkusím ty ostatní 2...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    29.12.2006 23:50 Jaroslav Brabec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    aby ti fungoval alsamixer -c 1 musíš mít u obou zvukovek nastavený ovladač alsa. bohužel potom co vytáhneš a aktivuješ (zmáčknutím M) v alsamixeru volume u jedné vypne se ti automaticky volume u druhé. alespoň mě to tak zafungovalo. aby byly funkční obě najednou musel bys mít asi jednu na alsa a druhou na oss. Nevim jsem zatim linuxova lama, takže snad ti příp. poradí někdo lépe.
    18.12.2005 19:58 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Obě zvukovky najednou fungovat můžou. Když bude obě obsluhovat jaderný modul ALSA a bude natažený modul snd_pcm_oss a snd_mixer_oss, tak s nimi bude možné dělat cokoli současně i při použití libovolného API. Jaderný modul (ALSA) tedy zvládá oboje (ALSA i OSS), a pak je názvosloví trochu matoucí.

    Narozdíl od OSS, ALSA nepoužívá žádnou položku z "/dev", viz například
    http://equalarea.com/paul/alsa-audio.html
    a proto není nic překvapivého, že se v "/dev" žádná nová položka neobjeví. Jednotlivá zařízení se číslují.
    Zkus tedy použít u alsamixeru raději ALSA API:
    alsamixer -c 0
    alsamixer -c 1

    Ale přesto si myslím, že po natažení modulů snd*oss by se něco nového v "/dev" objevit mělo, aby se tím zpřístupnilo OSS API, pokud ho potřebuješ.
    Doufám, že se nepletu, bohužel nemám dvě zvukovky, abych to ověřil.
    18.12.2005 20:03 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Aha, tak než jsem dopsal svůj příspěvek, další tři nové se objevily ;-)
    Takže teď to vypadá, že pro tu druhou zvukovku asi nemáš natažený (či zkompilovaný) modul. Co ukáže lsmod? Není v dmesg něco zajímavého?
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:06 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    # lsmod
    Module                  Size  Used by
    snd_pcm_oss            51168  0
    snd_mixer_oss          16256  1 snd_pcm_oss
    snd_seq_oss            34304  0
    snd_seq_midi_event      7168  1 snd_seq_oss
    snd_seq                54784  4 snd_seq_oss,snd_seq_midi_event
    snd_seq_device          7952  2 snd_seq_oss,snd_seq
    snd_intel8x0           32104  0
    snd_ac97_codec        103000  1 snd_intel8x0
    snd_ac97_bus            2432  1 snd_ac97_codec
    snd_pcm                89164  3 snd_pcm_oss,snd_intel8x0,snd_ac97_codec
    snd_timer              22728  2 snd_seq,snd_pcm
    snd                    55336  9 snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_seq_oss,
    snd_seq,snd_seq_device,snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_pcm,snd_timer
    snd_page_alloc          9360  2 snd_intel8x0,snd_pcm
    ntfs                  104424  1
    nvidia               4844816  12
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:07 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    a dmesg... nevím co přesně hledat, že by
    ACPI: PCI Interrupt Link [APCF] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    ACPI: PCI Interrupt Link [APCG] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    ACPI: PCI Interrupt Link [APCH] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    ACPI: PCI Interrupt Link [APCJ] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    ACPI: PCI Interrupt Link [APCK] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    ACPI: PCI Interrupt Link [APCS] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    ACPI: PCI Interrupt Link [APCL] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    ACPI: PCI Interrupt Link [APCZ] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    ACPI: PCI Interrupt Link [APSI] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    ACPI: PCI Interrupt Link [APSJ] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    ACPI: PCI Interrupt Link [APCP] (IRQs 20 21 22 23) *0, disabled.
    a pár dalších interruptů?
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:04 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Oba tyhle moduly tam mám...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.12.2005 20:06 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Dvě zvukovky mám.

    Pokud se používá alsa-driver: jména driverů do /etc/make.conf - já mám
    ALSA_CARDS="emu10k1 intel8x0"
    Potom reemergnout alsa-driver a spustit alsaconf. Pokud se nepoužívá alsa-driver, tak přidat ovladač v kernelu.

    Jedoduché jako facka.
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:08 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    # grep ALSA /etc/make.conf
    ALSA_CARDS="intel8x0"
    alsa-driver používám
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.12.2005 20:15 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Tak tam přidej driver pro druhou kartu.
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:21 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Jo, jenže tam není ten co potřebuju. Zkusil jsem ens1370 a když spustím alsaconf, je tam jen ta nVIDIA, či co to je.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:27 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Ok, řešením je tedy modul snd_ens1371. Do /etc/make.conf jsem přidal ens1371. Jenže teď pro změnu alsamixer defaultně konfiguruje tu co jsem tam teď přidal a -c 1 pořád nebere. A ne, nesmazal jsem z make.conf ten pro alsu:
    # grep ALSA /etc/make.conf
    ALSA_CARDS="ens1371 intel8x0"
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:32 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Božemuj... nejde zvuk. V Alsamixeru jsem unmutnul a zhlasitil co šlo, ani cat /dev/urandom > /dev/dsp. Přes Xine ani přes GStreamer. Mám zaplý bedny a dost nahlas...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:36 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Btw, jakmile v alsaconf zvolím nvidia, tak to zase jede...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 18.12.2005 20:38 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Sakra, už mi to leze na mozek. :-D Ne "ten pro alsu", ale "ten pro nvidia".
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.12.2005 21:24 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Dej sem obsah /etc/modules.d/alsa, tu část označenou BEGIN: Generated by ALSACONF, do not edit

    Já tam mám toto:
    alias snd-card-0 snd-emu10k1
    alias sound-slot-0 snd-emu10k1
    alias snd-card-1 snd-intel8x0
    alias sound-slot-1 snd-intel8x0
    David Watzke avatar 18.12.2005 21:30 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Když v alsaconfu zvolím nvidia, tak je tam ten intel a když tu druhou, tak
    alias snd-card-0 snd-ens1371
    alias sound-slot-0 snd-ens1371
    Oba najednou ale ne.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.12.2005 21:34 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Tak si zaznamenej, co to tam dává u nvidia. Uprav /etc/modules.d/alsa: jednu z nich dej jako snd-card-0 a sound-slot-0, druhou dej jako 1. Pak už by mělo stačit
    modules-update
    /etc/init.d/alsasound restart
    David Watzke avatar 18.12.2005 22:16 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Jede to. Přibylo dsp1.
    cat /dev/urandom > /dev/dsp # hučák
    cat /dev/urandom > /dev/dsp1 # stále ticho :-(
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.12.2005 22:29 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Je to unmuted?
    David Watzke avatar 18.12.2005 22:46 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Je.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    25.10.2006 20:39 Milan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Je to starý thread, ale jen na vysvětlenou k tomu Ensoniqu. Zvukovku SB64 PCI původně skutečně vyráběla firma Ensoniq pod názvem Ensoniq Audio PCI až do svého zániku, kdy výrobu převzala fy. Creative Labs. SB128 (ne Live!) je z ní odvozená, má jen víc hlasů. Chipset zůstal stejný.
    30.12.2006 08:29 *
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Ale OSS ovladac jde ve verzich okolo 2.4.16 otevrit jen jedinkrat, takze nutnost nejakyho zvukovyho demona. Jinde nezkouseno.
    30.12.2006 08:27 *
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 zvukovky najednou...
    Detekce bude OK. Creatury koupili Ensonique - bude to mozna 7 let?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.