abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 125.0.1, první verze z nové řady 125. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout lze podporu kodeku AV1 v Encrypted Media Extensions (EME). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 125.0.1 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Nová verze

    Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první stabilní verzi 7.2.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:11 | IT novinky

    Společnost Espressif Systems oznámila, že rodinu SoC ESP32 brzy rozšíří o ESP32-H4 s IEEE 802.15.4 a Bluetooth 5.4 (LE) s podporou protokolů Thread 1.3, Zigbee 3.0 a Bluetooth Mesh 1.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:11 | Zajímavý software

    Kevin Bentley zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy počítačové hry Descent 3 z roku 1999: "Někdo se nedávno zeptal, zda budou zveřejněny zdrojové kódy Descent 3. Oslovil jsem svého bývalého šéfa (Matt Toschlog) z Outrage Entertainment a ten mi to povolil. Budu pracovat na tom, aby se to znovu rozběhlo a hledám spolusprávce." [Hacker News]

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána verze 0.81 telnet a ssh klienta PuTTY. Opravena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-31497 obsažena ve verzích 0.68 až 0.80. Používáte-li klíč ECDSA NIST P521 a použili jste jej v PuTTY nebo Pageantu, považujte jej za kompromitovaný.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.4. 21:44 | Komunita

    Hra MineClone2 postavena nad voxelovým herním enginem Minetest byla přejmenována na VoxeLibre.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.4. 19:11 | IT novinky

    Společnosti Avast Software s.r.o. byla pravomocně uložena pokuta ve výši 351 milionů Kč. Tu uložil Úřad pro ochranu osobních údajů za neoprávněné zpracování osobních údajů uživatelů jejího antivirového programu Avast a jeho rozšíření internetových prohlížečů (Browser Extensions), k čemuž docházelo prokazatelně po část roku 2019.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    15.4. 15:55 | Zajímavý článek

    Bylo vydáno do češtiny přeložené číslo 714 týdeníku WeeklyOSM přinášející zprávy ze světa OpenStreetMap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.4. 15:44 | Pozvánky

    V sobotu 20. dubna lze navštívit Maker Faire Jihlava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.4. 14:44 | Zajímavý software

    Knihovna pro potlačení šumu RNNoise byla vydána ve verzi 0.2. Kvalitu potlačení lze vyzkoušet na webovém demu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (62%)
     (13%)
     (2%)
     (23%)
    Celkem 445 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    21.5.2003 08:29 Josef Varilek
    Rozbalit Rozbalit vše Pro uzivatele...
    Zdravim, Měl bych jeden dotaz: bude možné po ukončení seriálu materiál volně distribuovat, popřípadě přeložit do češtiny (samozřejmě s uvedením autora)? Jedná se mi o vytvoření příručku pro uživatele, což by mohlo významně napomoci k masovejsimu nasazeni OO. Nemohu uzivatelum nainstalovat OO na pocitac a rict jim, aby si koupili priručku v knihkupectví.. Ja vím, příručku na MSOffice taky nerozdáváme, ale tam je situace poněkud jiná - učí se to ve škole atd. To že je to víceméně stejné nikomu nevysvětlím, stačí jedno okýnko navíc a hned je problém... Jinak děkuji za takové články... J.V.
    21.5.2003 09:14 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Pro uzivatele...
    planujeme nase serialy vydat v PDF podobe a nechat je volne sirit. snad bude v tomto pripade souhlasit i Juraj. nicmene preklad delat nebudeme - leda by se nasel nejaky dobrovolnik :-)
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    21.5.2003 19:03 Ondřej Čečák | skóre: 33
    Rozbalit Rozbalit vše Pro uzivatele...
    opravdu si myslite, ze by to melo nejakou cenu?
    pokud ano, nejsem proti ...
    -- "Ja vim, on vi, ty pico!"
    21.5.2003 13:56 Remenec Juraj
    Rozbalit Rozbalit vše Pro uzivatele...
    ;-) som rad, ze serial zozne uspech. Ale netreba zabudat, ze ja som neni ziadny expert. Mozno tam aj niektore veci budu chybat - nikto nevie vsetko ;-). Co sa tyka distribucie, tak suhlasim so vsetkym s cim suhlasi aj ABCLinuxu.
    21.5.2003 10:13 Bob
    Rozbalit Rozbalit vše Na co Java?
    Proc zvolit/nezvolit pri instalaci podporu JAVA, kdyz OO funguje i bez toho? Z clanku mi to neni jasne...
    21.5.2003 13:46 Remenec Juraj
    Rozbalit Rozbalit vše Na co Java?
    Program ako taky bude fungovat aj bez JAVY. JAVA je ako doplnok, ktory sa pouziva pri niektorych specialnych funkciach, napriklad pri vkladani objektov, ktore by mohli javu potrebovat. Na bezne pouzivanie, ale ako som uz povedal JAVU nepotrebujete.
    21.5.2003 11:51 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Mrtve klavesy
    Ahoj, mam nainstalovany OOO 1.0.3 CZ na Debianu s WindowMakerem. Ceske klavesy mi v OOO funguji, az na mrtve klavesy pro hacek a carku. Co delam spatne? Jirka
    21.5.2003 13:47 Remenec Juraj
    Rozbalit Rozbalit vše Mrtve klavesy
    No v OO to chyba nebude :-(. Pozrel by som sa na program, ktorym prepinate klavesovu mapu. Neviem co pouzivate, takze vam neviem konkretnejsie poradit.
    21.5.2003 16:38 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Mrtve klavesy
    setxkbmap cz, popr. cz_qwerty. Jako primarni mam us, jako sekundarni cz. (konfigurovano pres dpkg --reconfigure xserver-xfree) Dival jsem se do klavesove mapy a deadacute a deadcaron tam definovany jsou. Podle Czech-HOWTO to muze byt bud mapou (IMHO neni), nebo aplikaci (nepravdepodobne, prave proto se ptam co delam blbe). LC_xxx jsem nijak specialne nenastavoval, pri instalaci jsem zvolil defaultni locales v anglictine+podpora pro cestinu.
    21.5.2003 11:59 Mojža
    Rozbalit Rozbalit vše Jak provést upgrade?
    V článku mi chybí informace, jak provést upgrade na vyšší verzi. Je možné to doplnit?
    21.5.2003 13:49 Remenec Juraj
    Rozbalit Rozbalit vše Jak provést upgrade?
    No, po pravde kazda aktualizacia u mna skoncila tak, ze som surovo vymazal staru verziu a surovo nahodil novu. ;-) Uzivatelom to sice ukazalo, ze instalacia je porusena, ale po volbe "opravit" sa im to zasa spustilo. Neviem ani ako inac by som to robil.
    21.5.2003 13:58 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Jak provést upgrade?
    upgrade se nedoporucuje.
    21.5.2003 14:38 met | skóre: 9 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Jak provést upgrade?
    Me s cekse konferenci uzivatelu OO presvedcovali o opaky, tedy zadny problem - viz http://cs.openoffice.org/servlets/ReadMsg?msgId=658592&listName=users
    21.5.2003 14:39 met | skóre: 9 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Jak provést upgrade?
    Hmm pardon, ale asi neumim vkladat odkazy.
    21.5.2003 15:01 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Jak provést upgrade?
    ano, tak to delam take, ale rekl bych, ze se tomu neda rikat upgrade. proste nainstaluji novou verzi vedle starsi, prekopiruji soubory, ktere si chci ponechat a starou verzi odstranim - pak je jeste treba novou verzi opravit.

    pro obycejneho uzivatele, ktery nema duvod provozovat dve verze najednou, je myslim daleko jednodussi starou verzi odinstalovat s tim, ze nedovolim smazat nove ci pozmenene soubory (volba (od)instalatoru), pak nainstaluji novou a soubory do ni doplnim. takovy postup je kratsi a rekl bych i logictejsi - ale urcite nelze nazyvat upgradem...

    21.5.2003 20:25 Jarda
    Rozbalit Rozbalit vše Tisk a instalace
    Proč je v článku doporučován tisk přes kprinter, když je dle mého skromného názoru lepší použít možnost importu PPD souboru přímo pro požadovanou tiskárnu. OO pak umí s tiskárnou přímo... Instaluji OO raději příkazem ./setup -n (jako root) než bez toho parametru, pak je možné aby každý uživatel měl své nastavení v domovském adresáři.
    22.5.2003 07:40 Remenec Juraj
    Rozbalit Rozbalit vše Tisk a instalace
    Tlac cez kprinter nie je v ziadnom pripade povinna. Pre toho kto vlastni KDE a nechce nahanat "PPD" subory je to si myslim, celkom pekny trik. ;-)) Ked sme uz pri tych tlaciarnach: Pod OpenOfficom sa standartne nachadzaju ovladace aj pre niektore typy tlaciarni. Opravte ma ak sa mylim, ale nie su vsetky tieto tlaciarne POSTSCRIPTOVE ?
    21.5.2003 23:50 venca
    Rozbalit Rozbalit vše add požadavky
    Zrovna včera jsem skusmo instaloval v práci na Compaq s Pentiem MMX na 233 MHz Suse 8.1 + OO 1.01. Tedy, chce to trpělivost, ale k mému překvapení se otevřou a jde s tím i dělat. Horší je ,že standardní odpovědí na pokus otevřít jakýkoli M$ soubor, je "došlo k neodstranitelné chybě", ale to mi dělají doma na Duronu 700 MHz taky. Nic ve zlém, ale Star Office chodily líp. Jinak mám OO i ve windozech a tam v 90% bez problémů. V linuxech obráceně. (venca.ok1tvc@volny.cz)
    22.5.2003 07:40 met | skóre: 9 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše add požadavky
    Tak s ma zkusenost takova neni. StarOffice jsem zkusil, ale nenadchnul me (padal). Ale z OO jsem uz zkusil ruzne verze pod lin i win a jsem spokojeny. Ne ze by mi nikdy zadna verze nespadla, to nemohu rict, ale myslim si, ze uz je to produkt na profi urovni schopny dobre konkurovat jinym.
    22.5.2003 23:16 venca
    Rozbalit Rozbalit vše add požadavky
    Což o to, to mě se taky moc líbí. Proti Star Office je to velký pokrok, ale prostě, já otevřu jeden M$ dokument ze dvaceti. Dokonce se mi podařilo, v linuxu, neotevřít dokument napsaný OO pod Win a to je co říct! Rád věřím, že je chyba někde jinde, ale kde? Neotevřu ani blbý ceník napsaný v excellu. Dokonce jsem si koupil i tu příručku, ale tam je samozřejmě všechno bez problémů. Snad to spraví vyšší verze. ....Jinak v linuxu stejně píšu nejradši ve vi.
    23.5.2003 09:04 met | skóre: 9 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše add požadavky
    No, ja pisu ve Vimu i pod wokny ;-), ale sbiram zkusenosti a OO, abych ho mohl s klidem v srdci doporucit jinym. A jelikoz me zkusenosti jsou velmi pozitivni, tak ho doporucuji a obcas se to u lidi sklizi i s uspechem ;-)
    22.5.2003 07:44 Remenec Juraj
    Rozbalit Rozbalit vše add požadavky
    No v ziadnom pripade nema OpenOffice problemy s otvorenim M$ suboru. Na vasom mieste by som skusil novsiu verziu: 1.0.3, alebo aj beta 1.1. U mna sa denne otvori niekolko desiatok M$ suborov prave cez OpenOffice a vsetko slape dobre. Niekedy sice musim zmenit font, ale inac je to dobre.
    13.6.2003 10:08 Miroslav BENES | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše add požadavky
    Oo má _velké_ problémy se soubory Excelu, kde je třeba jen jedna jediná buňka zamčená na heslo. A takových souborů nám od partnerů chodí odhadem tak 2/3 (někdy třeba jenom blbé logo v zamčené buňce - to fakt potěší). Zrovna nedávno se tu objevil sešit v Excelu, do kterého se má vyplňovat kolik odpadů a jakých asi tak vyprodukujeme za rok. Ty množství se posčítají, ponásobí nějakými konstantami a výsledek se objeví v jedné buňce na konci. Bohužel ten vzorec je chráněn heslem, takže si z OO ani neškrtneme. Naštěstí se na netu povalují prográmky které to umějí lousknout ....
    23.5.2003 13:49 Lukas Svoboda
    Rozbalit Rozbalit vše problemy s OO
    Mam dva zasadni problemy s OO. Pokdu se pouzivaji denne cca pul roku zacne je jejich spousteni prodluzovat a prodluzovat az za neunosnou hranici. Pokud OO stracenu tak to vola furt mmap... vi nekdo co s tim? Tedy predesilam ze pomuze reinstalace (stejnak je vzdy nova verze:) ale neni to moc linuxove reseni. Druhy problem je s default fonty pro menu a dialog. boxy. Z niceho nic se prepinaji na nejaky jiny (nepouzitelny) font. Fonty mam v X instalovany korektne. A k reseni nevede ani reinstalace OO, pokud necham stary konfigurak ~openoffice/user/config/* Nevite nekdo jak to spravit?
    27.5.2003 10:06 Bronislav Klapuch
    Rozbalit Rozbalit vše Jen pro doplnění
    Článek se mi líbil. Každý, kdo OO instaluje poprvé by si ho měl přečíst. Jen doplním - Velikost instalace lze podstatně omezit na cca 50MB při zachování původní funkčnosti. Při instalaci máte možnost zrušit volbu instalace různých helpů, které zabírají většinu prostoru. Další doplnění - české stránky jsou na http://cs.openoffice.org. Nevím, zda už v nové verzi je to lepší, ale mně (snad jako jediné) vadí ta spotřeba systémových prostředků a tím i zpoždění při nabíhání.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.