Fotografujeme s Linuxem (4) – základy GIMPu

V dnešním dílu se podíváme na některé základní úpravy fotografií realizovatelné v grafickém editoru GIMP. Nepůjde tedy o export z RAWu, ale spíše o fotografie v JPEG souborech apod.

Protože vás nechceme zahltit všeobjímajícím materiálem, podíváme se na pár základních úprav, které mohou některým hůře exponovaným fotografiím prospět.

Úprava úrovní

001\ pred\ zesvetlenim.JPG

Asi nejsmutnější je, když expozimetr foťáku nepochopí situaci, často se tak stává v případech, kdy je ve snímku velice ostrý zdroj světla (lustr, lampička, slunce atd). Úprava jasu a kontrastu toho typicky moc nezvládne, naštěstí GIMP umí upravovat úrovně jednotlivých kanálů i fotografie jako celku - to obvykle funguje nejlépe.

002\ urovne.png

Nevýhodou postupu je, že rozhodí histogram (GIMP stále pracuje jen s 8bitovou hloubkou barev, takže "meziodstíny" jsou posléze roztrhané a podle míry ladění úrovní mohou být vidět "schody". Každopádně toto dokáže zachránit, nebo alespoň vylepšit řadu špatných snímků.

003\ po\ zesvetleni.JPG

Vyššá úrovní je zesvětlení pouze částí, o které nám jde. To vyžaduje nějak označit danou oblast, zde na ukázce tedy osobu. Lze tu buď ručně, přes masku, nebo použít nějaký inteligentní výběr (GIMP bohužel v tomto moc vysokou inteligencí nedisponuje).

Ořez a červené oči

100\ pred\ orezem.JPG

Často si nepovedená kompozice (viz úvod seriálu) žádá oříznutí.

103\ orez\ nastaveni.png

V GIMPu je možné nastavit i přesný poměr stran, implicitně je předvyplněn, avšak nezaškrtnut k použití, poměr stran samotné fotografie.

101\ orez\ svisly.JPG 101\ orez\ vodorovny.JPG

Ořez, stejně jako kompozice, je ve fotografii velice subjektivní věc. Jednomu se určitá fotka libí, jinému vůbec, takže řezejte s rozvahou.

200\ cerv\ oci.png 201\ oci\ cerne.JPG

V GIMPu lze i ruční metodou odstraňovat červené oči. Jednoduše si vyberete eliptické oblasti (při výběru oblastí držte Shift, bude se jich vybírat více, jinak si vždy měníte lokaci aktuální jediné oblasti). Po výběru očních čoček je jen na vás, jakou baru očím dané "oběti dáte". Lze volit v podstatě cokoli. Pokud jde ale jen o odstranění červených očí, bude jistě rychlejší metodou použití programu Shotwell z předchozího dílů seriálu.

Další ukázky

500\ testy.jpg

Nyní si ukážeme pár z možností, které ukrývá systém Filtrů v GIMPu.

501\ neostr\ okr.png + 502\ neostr\ okr.jpg

Neostrý okraj se hodí na některé snímky, lze zvážit i jeho kombinaci s přechodem nikoli do barvy, ale do průhlednosti (pokud nevadí daleko vyšší velikost výsledné fotografie v PNG.

503\ olejomalba.png + 504\ olejomabla.jpg

Poněkud předvídatelný filtr vhodný pro cokoli jiného než fotografie lidí.

505\ platno.png + 506\ platno.jpg

Efekt plátna působí o něco lépe.

507\ stara\ fotografie.png + 508\ stara\ fotografie.jpg

Chybět nesmí ani stará fotografie. Na závěr si ukažme kombinaci několika postupů vedoucí k jinak vyznívající černobílé fotografii.

999cb.JPG + 999cb2.JPG

Dále by vás mohlo zajímat, kterak kupříkladu do fotografie doplnit černý rám a přidat jméno autora a datum. I tyto věci v GIMPu lze realizovat, a to následovně: